Kannaattako erosta keskustelu?

Soossinen

Mies jätti yllättäen noin 4 kk sitten. Edelleen mies käy päivittäin ajatuksissani. Olen miettinyt pääsisinkö paremmin asiasta yli, jos saisin exän kanssa puhuttua asiat halki? Exä oli aina huono keskustelemaan tai puhumaan ns ikävistä asioista. En tiedä osaisikonhän vieläkään valottaa eron syytä sen kummemin. Alkaa vain olla tosi raskasta vetää taakkaa perässä päivästä toiseen. Haluaisin taas osata olla rento ja iloinen, nukkua yöt kunnolla heräilemättä painajaisiin. Meneekö tämä sitten ajan kanssa ohi ja unohdan kaiken?

6

381

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haljennutkallio

      Saattaa kannattaa, tai sitten ei, väittäisin että mieluumin ei. Yhtähyvin voidaan puhua yhdessä, minulla 6kk ja edelleen keikkuu rakastamani nainen mielessä päivittäin. Minä olen jätetty, syynä mustasukkaisuus.

      Minulle jokainen uusi päivä on jo helpompi, nukun yöni yleensä hyvin. Joitain öitä menee miettiessä mutta vähenemään päin.
      Itsesyytöksiä ja alemmuudentunnetta en enää koe, olen käsitellyt asioita päässäni ja mustasukkaisuuden syitä oli konkreettisesti suhteemme alusta lähtien, en osannut luottaa häneen.
      Keskustelimme asiasta usein muttei poistanut alussa syntynyttä jännitettä. Myönnän heikkouteni, en vain päässyt tunteesta yli.
      Sain suhteemme aikana tietooni että nainen oli vielä edellisessä suhteessa kun jo kuherteli kanssani netissä.
      Tämänkin tiedon pidin sisälläni, enkä koskaan maininnut hänelle asiasta. Ajattelin naiivisti että ei kuulu minulle, mutta loukkasi sekin kuitenkin.
      Nainen käyttäytyi myös hyvin etäisenä, ei osoittanut oikeastaan minkäänlaisia rakkaudentunteita minua kohtaan, hämmentyi ja puolustautui sanomalla ettei usko sanoihin yms.
      Myönnän olin ihastuksesta sokea, sinisilmäinen ja naiivi. Annoin käyttää itseäni laastarina ja sen tajuaminen satuttaa vieläkin, miksi olin niin tyhmä?
      Siksi kun olen mies :)

      Nyt on aikaa jo mennyt ja asioiden käsittelyn tuloksena alan päästä jaloilleni. Koin myös vihaa häntä kohtaan, sekin tunne on mennyt ohi. Tajusin myöskin että kulutan itseäni turhaan vihaamalla jotain, annoin sielussani ensin itselleni anteeksi ja nyt olen antamassa myös hänelle.

      Olen myös vahvistunut ja löytänyt jo rauhaa sisälleni, en koe katkeruutta tms negatiivista energiaa. Ajattelen usein ihania asioita joita saimme yhdessä kokea, se voimauttaa.

      Toivon sinullekin kaikkea hyvää elämääsi, uskon että ajan kuluessa olemme yhtä kokemusta vahvempia, persoonallisia omina itsenämme.
      Voimia sinulle!

    • huomennaheti

      No yritä puhua. Ei yritys kai mitään maksa?
      Enemmän se aina harmittaa, jos ei puhu vaikka tekisi mieli.
      Jos jättää, niin jättää. Se on aika selkeää.
      Jos haluat puhua. Puhu. Yritä ainakin.

    • 1452

      Kannattaa ilman muuta yrittää keskustella, luulen että se auttaisi sinua asiasta yli. Jos ko. mies on ok, niin hänkin varmaan mielellään tapaa sinut ja käy asiaa läpi kanssasi.

      Itse kärvistelin samoissa asioissa vuosi tolkulla aikoinani. Mies ei halunnut millään tavoin käydä suhdettamme läpi. Oli aika kammottavaa. Minä jätin hänet huonon käytöksen takia, mutta olisin halunnut kuulla selityksen asialle, koska olin oikeasti älyttömän rakastunut.

    • jätettyjenkerho

      Enpä lähtisi enää keskustelemaan. Keskustelut pitää hoitaa parisuhteen aika ja eron kynnyksellä mutta ei enään sen jälkeen. Se ihminen jätti sinut ja eikä taida rakastaa sinua koska niin teki tai ei ainakaan ansaitse sinun rakkautta koska sen teki. Tunteesi häntä kohtaa väljehtyy aikanaan vaikka se vielä voi tuntua mahdottomalta. Itselle netin seuranhakusivustojen selaaminen on auttanut, sitä huomaa että maailmassa on muitakin ihmisiä kuin se exä, jolle minun/sinun antama rakkaus ei kelvannut. Nyt leuka ylös ja kohti uusia tuulia, maailma on sinulle vapaa voit tehdä ihan mitä vain ja valita ihan kenet vain haluat.

    • voimaaa

      Erosin myös ihan vasta suhteestani. Välillä se että en enää koskaan ole enää tärkein hänelle, tulee mieleen ja kyyneleet nousevat silmiin. Minulla oli hyvä pari vuotta kestänyt suhde tähän mieheen ja yritän kovasti miettiä niitä hyviä asioita suhteessa. Hän sai minut tuntemaan itseni kauniiksi ja haluttavaksi. Se loppu ei vaan ollut kaunis. Mutta en kadu että olin suhteessa.

      Täältä saa paljon vertaistukea niin kuin myös kakkaa niskaan. Tiedän että ajan myötä helpottaa ja nyt jo on aika että en aina pillahda itkuun kuullessani kauniin kappaleen autoradiosta. Arki kantaa, aika kuluu ja kaipaus helpottaa.

    • Hei.
      Parisuhteen päättyminen on aina iso juttu, joka mullistaa jollain tapaa elämää ja arkea. Me olemme niin erilaisia, toiselle on parempi että on mahdollisimman hyvin yhdessä läpikäyty eroon johtaneet syyt, toinen ei välitä käsitellä niitä kovin paljon, riittää että suurinpiirtein tietää mistä ero johtui. Jos pitemmän ajan jälkeen akaa vielä selvittämään asioita, voi tulla tilanne, että jo arpeutuneet haavat aukeavat uudelleen ja eron käsittelyn joutuu aloittamaan kuin alusta.

      Jokainen parisuhde opettaa meille paljon asioita; itsestämme, elämästä ja toisen kanssa elämisestä. Se on aina hyvä juttu vaikka eron tullessa tuntuu siinä vaiheessa kipeälle. Ajan kanssa ja pikkuhiljaa pääsee jaloilleen, suru laantuu ja alkaa huomaamaan tulevaisuudessa hyvää ja varmaan jossain vaiheessa löytyy uusi ihmissuhde. Siinä toimii toisin kuin aiemmin, kun on toinen ihminen, niin on ilman muuta erilainen suhde. Sitten kannattaa alusta asti pyrkiä avoimeen ja jatkuvaan keskusteluyhteyteen.

      Tsemppiä toivotellen,
      Pirkko-pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2406
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1471
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      642
      1004
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe