Hyvä viulu lapselle

Roseforest

Hei, kaipaisin asiallisia neuvoja oman viulun hankintaan. Lapsi soittaa viulua musiikkiopistossa ja nyt voisi olla aika hankkia oma viulu. Koko on 1/4.

Opettajan kanssa asiaa toki mietitään mutta kiva olisi kuulla muidenkin asiasta tietävien mielipiteitä. Onko merkillä väliä? Yamaha? Höfner? Joku muu?
Hinnat näyttävät oppilasviuluissa liikkuvan 100 e-500 e välillä.

Pitääkö paikkansa, että vie pitkän aikaa ennen kuin uusi viulu alkaa soida?

Kiitos vastauksista jo etukäteen!

2

536

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mai74

      Ensimmäinen neuvo on, että älä osta netistä.

      Toinen neuvo on, että osta mieluummin viulunrakentajalta kuin tavallisesta musiikkokaupasta. viulunrakentajia on helsingissä ainakin ristovainio.

      Kolmas neuvo on, että opettaja pitäisi se viulu oikeasti valita, eli kysy tulisiko opettaja mukaan hankkimaan sitä viulua, tuosta avusta kannattaa ihan maksaakin opettajalle, jos ei muuten tule.

      Eli viulu valitaan oppilaan koon ja viulun äänen perusteella. Kokonumero ei kerro viulun todellista kokoa ja äänen kuulee vain kuuntelemalla. Mitä parempi ääninen soitin sitä paremmin se palkitsee aloittelevaakin soittajaa. Eli ostakaa niin kallis oppilasinstrumentti kuin pystytte, maksimi taitaa olla tuo 500 ristovainiolla.

      Käytetty viulu soi jo valmiiksi, uusi vaatii sisäänsoiton, mutta hyvä uusi soi paremmin kuin huono vanha. Merkillä ei ole juuri merkitystä, jos noudatatte ylläolevia ohjeita.

      Ai niin, katsokaa se viulu lävitse, minkäänlaisia halkeamia ei saa olla, naarmuja taas saa olla paljonkin, jos viulu soi hyvin.

    • Euforia_Boforitas

      Kumiviulu. ei hajoa seinään heitettäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      765
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      632
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      500
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      465
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      458
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      92
      434
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      386
    16. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    17. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      375
    18. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    19. 20
      367
    20. Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa

      Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h
      Lapua
      49
      365
    Aihe