Persut haluaa säilyttää keskellä Helsinkiä sijaitsevan Malmin lentokenttäalueen, jota käyttää muutama kymmenen lentämistä harrastavaa helsinkiläistä. Alue sijaitsee siis Helsingissä, Suomen KALLEIMMALLA TONTTIALUEELLA. Missään muualla maailmassa ei ole vastaavaa turhaa harrastelentokenttää kalliilla tonttialueella suuren kaupungin asutusalueen keskellä. Vastaava lentokenttä sijaitsee esim. Hyvinkäällä, jonne hurauttaa Helsingistä puolessa tunnissa.
Persut haluaa säilyttää rikkaiden lentokentän
erterteterteter
1198
4Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hirveä paalutustyömaa, jos alue rakennetaan, koska kentän alue on täysin suoaluetta. Parempi antaa olla kenttänä.
Näitä "hirveitä" paalutettuja alueita on lähistöllä ,Viikki-Latokartano-Tapulikaupunki-Kivikko ym. Ei mikään ongelma.Normaalia rakennusmaata ja halvempaa rakentaa kuin esim. kallio jonka räjäyttäminen ja poiskuljetus kallista. Alueen arvo satoja miljoonia ja pelkkä vuokratuotto olisi (ei nyt kun on puoli ilmaista) miljoonaluokkaa.
Helsinki vanhaa merenpohjaa. Työllistävä vaikutus todella suuri. Kuljetusliikkeet asuntojen kalusteet, sähkö-putkityöt ym.ym ja vesi,viemäröinti sähköt ,valokaapelit valmiina ihan vieressä Pikaraitiotie tulee kulkemaan kiitotien suuntaisesti. Saasteeton toisin kun melu ja ympäristösaastetta. Lentokentänoja ilmailukäytöstä saastunut ja laskee saasteet taimenpuro Longinojaan .
Sinne rakennetaan tulevaisuudessa viherparatiisi ja silta KIvikon liikuntapuistoon lisää virkistyskäyttöä!
Ei ole normaalia rakennusaluetta, sen näkee jo siitä, kun kävelee lentokentän ympäri, metsä täynnä VETTÄ KEVÄÄSTÄ SYKSYYN.
Itäkeskus painuu paalutuksesta huolimatta. Viittä kuutta paalua meni melkein ilman junttakonetta peräkkäin. Pohjavesi oli vajaan metrin syvyydellä maanpinnasta keskellä kesää.
Persuille näyttää olevan tärkeämpää "vähävaraisten" VirkistysPörräys kuin kansalaisille työtä ja asuntoja. Olisiko kuitenkin ääntenkalastusyritys joka näyttääkin menevän PERSeelleen;)
Juppien lentokoneet verolle.
Eikös se pervitiini hitlerkin käynyt nimenomaan Malmilla morjestamassa aseveljeään pervitiini suomenhurri/saksalaista murha-marskia:
https://www.youtube.com/watch?v=Vw9wK5WdbuM
Vastanottajien pitkään rivistöön kuului mm. "presidentti" ryti, joka tuomittiin sittemmin 10v kuritushuoneeseen sotarikoksistaan.
Pyydetään Putin Malmille, niin saadaan vielä suurempi rikollinen katalogiin.
Ei kaikki lentoharrastajat varakkaita ole. Turha yleistää.
Helsinki liitti itseensä osan Sipoota. Sinne mahtuu taloja vaikka kuinka paljon.
Kentän säilyttämiseksi löytyy historialliset perusteet.
Sitä voidaan käyttää hätälasku kenttänä, pelastustoimessa ja muissa pienkoineille tarkoitetuissa tehtävissä.
Tarvittaessa puolustusvoimien käytössä.
Laskuvarjokerhon ja ilmailuharrastajien käytössä . Tässä vain muutama esimerkki.
Rakennusmaata löytyy muualata ihan rittämiin.