Pähkinänkuoressa: Siperian paimentolaiset ovat tuoneet ruokavalioonsa hiilareita (viljoja ja sokeria), jotka eivät perinteiseen, ainakin talviaikaan lähes nollahiilihydraattiseen ruokavalioon ole kuuluneet. Tuloksena se, että ensimmäistä kertaa on havaittu lihavuutta näissä kansoissa. Seuraavaksi tullevat länsimaiset elintasosairaudet. (Omana huomautuksena: nämä ihmiset eivät elä "obesogeenisessä ympäristössä" eikä heidän uusi ruokansa ole "hypermaistuvaa" eikä ongelma ole "energiaepätasapainossa". Näiden ihmisten elämä on kovaa ja ympäristö on armottoman rankka. Viljat ja sokeri eivät vain ole ihmisille sopivaa ravintoa.)
Kas kummaa
7
134
Vastaukset
- hpv16
Täysjyvävilja ei lihota ja sillä on merkittäviä terveyshyötyjä. Sen sijaan kehitysmaissa siirrytään nimenomaan matalan glykeemisen indeksin perinteisistä ruuista puhdistettuun viljaan ja sokeriin. Yleensä myös rasvan määrä lisääntyy.
Tuskinpa tuolla on eletty ilman hiilihydraattia mutta rasvaa ei heidän ravintoonsa ennen juurikaan kuulunut. Porossa on rasvaa vain 4.5% ja energiasta tulee 31% rasvasta. Suomalaisilla rasvasta tulee nykyään noin 40E%.- VaikeaUskoaTodeksi
"Täysjyvävilja ei lihota"
Aivan varmasti lihottaa.
Tunnustan, olen syönyt väärin vuosia, ja syön edelleen, mutta kun laskin painovaikutukset syömilleni asioille, sain seuraavaa vuositasolla:
Suklaalevyt ja -makeiset 9,3
Pehmeä ruisleipä 9,2
Pizzat 7,4
Karamellit, pastillit ym. makeiset 5,5
Leivokset, kakut ja makeat piirakat 5,5
Virvoitusjuomat 5,5
Pasteijat ja lihapiirakat ym. 5,2
Maustettu jugurtti ja vauvan jugurtit 4,3
Edamjuusto 3,5
Keksit, vohvelit ja pikkuleivät 3,0
Omenat 2,6
Luku kertoo siis sen, montako kiloa painovaikutusta kyseinen valmiste on vuoden aikansa tehnyt.
Siellä se ruisleipä on käytännössä jaetulla ykköspaikalla, vaikka päivittäinen leivän syönti ei ole ollut mitenkään runsasta. - habvstsaso
Olen syönyt koko ikäni täysjyväviljaa, en ole lihonut enkä ole koskaan ollut lihava.
- Eduskuntaan
habvstsaso kirjoitti:
Olen syönyt koko ikäni täysjyväviljaa, en ole lihonut enkä ole koskaan ollut lihava.
Syöt sitä sitten sopivan määrän, tai niin, että kevennät jostakin toisesta osa-alueesta.
Aika energiapitoista tavaraa se kyllä on. - hpv16
VaikeaUskoaTodeksi kirjoitti:
"Täysjyvävilja ei lihota"
Aivan varmasti lihottaa.
Tunnustan, olen syönyt väärin vuosia, ja syön edelleen, mutta kun laskin painovaikutukset syömilleni asioille, sain seuraavaa vuositasolla:
Suklaalevyt ja -makeiset 9,3
Pehmeä ruisleipä 9,2
Pizzat 7,4
Karamellit, pastillit ym. makeiset 5,5
Leivokset, kakut ja makeat piirakat 5,5
Virvoitusjuomat 5,5
Pasteijat ja lihapiirakat ym. 5,2
Maustettu jugurtti ja vauvan jugurtit 4,3
Edamjuusto 3,5
Keksit, vohvelit ja pikkuleivät 3,0
Omenat 2,6
Luku kertoo siis sen, montako kiloa painovaikutusta kyseinen valmiste on vuoden aikansa tehnyt.
Siellä se ruisleipä on käytännössä jaetulla ykköspaikalla, vaikka päivittäinen leivän syönti ei ole ollut mitenkään runsasta.On ero energialla ja lihomisella. Täysjyvä pitää hyvin nälkää ja eniten täysjyvää syövät ovat terveempiä ja hoikempia kuin muut.
Terveysvaikutuksista:
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/whole-grains/
Painosta:
https://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source/obesity-causes/diet-and-weight/
Jälkimmäinen on varsin kattava katsaus nykytietoon painonhallinnassa. Ei ole edes karppausvastainen (mutta painonhallinnankin kannalta kasviöljyt päihittävät eläinrasvan).
- henkipenki
Kas kummaa, olen syönyt koko ikäni viljoja enkä ole koskaan ollut lihava.
- KukasHazardi
Katsoin juuri tällaisen videon:
https://youtu.be/2zVxA6yipv4
Kumma juttu että kaikki vhh-gurut ovat ylipainoisia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12710488
- 525070
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422261Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052078- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131621Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411432Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291114Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331051Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987