Näinkö kapinapapit rikkovat kirkon sääntöjä ?

mitäs.mäkinen.nyt

Vihdoinkin vihille on 1. maaliskuuta 2017 järjestettävä joukkovihkitilaisuus, jossa samaa sukupuolta olevat parit seilaavat avioliiton satamaan tasa-arvoisten, onnellisten tähtien alla. Vihkimisen suorittaa pariskunnan oman toiveen mukaisesti joko maistraatin henkikirjoittaja tai
Suomen evankelis-luterilaisen kirkon pappi.

Häätilaisuuden juhlaohjelmasta vastaa joukko suomalaisia tähtiartisteja ja taiteilijoita. Tavoitteenamme on luoda taiteellisesti korkeatasoinen, visuaalisesti voimaannuttava ja ennen kaikkea rakkauden täyttämä juhlatilaisuus, joka säilyy muistoissa tuleviin vuosiin. Lopullinen artistilistaus ja ohjelmisto julkaistaan alukuvuodesta 2017.

Vihdoinkin vihille -häätilaisuus järjestetään Musiikkiteatteri Kapsäkissä yksityistilaisuutena 1.3.2017 klo 18 alkaen. Häätilaisuus ja siihen kuuluva ohjelmisto on pariskunnille ja heidän vierailleen maksuton. Paikkoja on tarjolla rajoitettu määrä.

Vihkitilaisuudesta kiinnostuneita pariskuntia pyydämme olemaan yhteydessä Vihdoinkin vihille -tilaisuuden tuottajaan Petri Pöyhöseen ([email protected]) tai Musiikkiteatteri Kapsäkin toiminnanjohtajaan Tiina Kristofferssoniin ([email protected]).

Vihdoinkin vihille -tilaisuus järjestetään Koneen säätiön tuella ja yhteistyössä Suomi 100 - Sateenkaaren väreissä -hankkeen kanssa.

https://www.kapsakki.fi/vihdoinkin-vihille-vihkimistilaisuu

15

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäpä tuossa. Hieno juttu.

      • kapinaräyhikselle

        Sinusta on hienoa kun papit kapinoivat esimiestensä määräyksiä ja kirkon sääntöjä vastaan.


      • kapinaräyhikselle kirjoitti:

        Sinusta on hienoa kun papit kapinoivat esimiestensä määräyksiä ja kirkon sääntöjä vastaan.

        Ei vain minusta, vaan hyvin monesta muustakin. Tässä nimenomaisessa asiassa.

        Edelläkävijöitä on aina vainottu ja kiusattu, ja niin te menneisyyden haamut nytkin yritätte vainota ja kiusata näitä pappeja. Mutta juna kulkee, resiina jää.

        PS. Milloin tuomitset Susanna Koivulan blogikapinoinnin työnantajaansa vastaan?


      • kapinaräyhikselle kirjoitti:

        Sinusta on hienoa kun papit kapinoivat esimiestensä määräyksiä ja kirkon sääntöjä vastaan.

        Naispappeutta vastustavat papit ovat kapinoineet muutaman vuosikymmenen.


    • Kuulin luotettavalta taholta että kun sanoo tilaisuuteen mennessä portsarille koodisanan "NiuviksenRäyhis25" pääsee sisään tilaisuuteen VIP-asiakkaana...

    • Bätmobile

      "Vihdoinkin vihille -tilaisuus järjestetään Koneen säätiön tuella..."

      Batmoksien ja muiden aa:laisten kannattaisi mitä pikkimiten lisätä postin ja finlaysonin lisäksi rukouslistalle nyt myös kone. Voisitte esim. rukoilla että koneen hissit tippuu ja liukuhihnat jumittaa.

      • Ihmeellisiä tapahtuu Jeesuksen nimessä ja veressä: Koneen hissit tippuvat, mutta Otiksen liikkuvat normaalisti.


    • miki-66

      Riitaisia avioeroja sitten vaan tulevaisuudessa toivotan!

    • >> Näinkö kapinapapit rikkovat kirkon sääntöjä? <<
      Juuri näin!
      Miten sitten?

    • mauttomuudenhuippu

      Täydellisesti mautonta!

      Ja vieläpä "Suomi 100" - vuoden varjolla! Mauttomuuden huippu!

      Oletteko muuten huomanneet tämän "mainos-maagisen sanan": "VIHDOINKIN"???
      Sekin niin mautonta!

      Siis että käytetään tätä "vihdoinkin"-sanaa ihan kuin kansat olisivat odottaneet sitä, ja kaiken lisäksi vielä luullaan että se on "oikeutettua"!
      Typerää!

      • uskisontyhmä

        Ei varmaan "kansat" ole odottanutkaan mitenkään erikoisesti vieraiden ihmisten naimisiin menoa, mutta nämä parit jotka tuossa tilaisuudessa menevät naimisiin on varmasti pitkään odottanutkin, että se on mahdollista ja tuntevat, että vihdoinkin pääsevät naimisiin. Uskiksille se on varmaan vaikea käsittää.


    • tsrhxfjyhjxf

      En kyllä ymmärrä, miksi joku seksuaalivähemmistön edustaja haluaisi olla jonkun uskonnon kanssa ylipäätään missään tekemisissä.

      • terkut.setasta

        Se on pelkkää homoagendaa!!


      • Vaikken minä tiedä onko Jumalaa edes olemassa niin sanon silti, että jonkun ihmisen estäminen uskomista Jumalaan ja olemiseen jonkun uskonyhteisön jäsen on aika härski temppu. Kirkkohan ei minun tietojen mukaan suorita vihkimistä jos ei siihen kuulu.


    • Pari palstan uskovaista todisti, että he eivät voi käsittää, miksi saman sukupuoliset parit haluaa naimisiin. Jotkut ei puolestaan voi käsittää, että nuo parit haluavat naimisiin papin edessä.

      Tuo on ihan ok, mutta välkyimmät pitää tuota oman käsityskykynsä rajoittuneisuutta vahvana perusteluna sille, ettei mitään tasa-arvoista avioliittolakia olisi edes tarvittu, että se on turhaa ja se pitäisi siksi kieltää. Eli se mitä he eivät käsitä, pitäisi kieltää.

      Tuolla logiikalla; matematiikkakin on osalle käsittämätöntä eli se on siis turhaa ja pitäisi kieltää.

      Ja jos se noin menisi, niin kohta kaikki olisi kiellettyä, koska on heitäkin, jotka eivät ymmärrä yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6953
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4612
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      4085
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3199
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1676
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1660
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe