Laittomuuden ihminen, kadotuksen lapsi, vastustaja elää keskuudesamme? Kukaan ei ole vielä asettunut Jumalan temppeliin Jerusalemissa julistaen olevansa Jumala vaikka on saatana. Ilmestyy, tuo sana kuulostaa siltä että saatana on ollut muualla? Voisiko saatana ilmestyä pilven päällä tullen vai ufolla kulkien? Ilmeisesti kolmatta Jumalan temppeliä ei ole vieläkään aloitettu Jerusalemissa vihan lasten estämisen ja uhkailujen takia? Milloin päänsiirto on mahdollista? Jos kroppaani haluan uuden pään niin kuinka välttyä siltä että ruumiiseni siirretty vaihtopää ei ottaisikin kroppaani omakseen?Kuulemma Askola haluaa kristinuskon pois kirkosta, ateistiliberaalikirkko jää jäljelle. Kaapattu kirkko sen rahojen takia. Liberaalit eivät ole uskollisia Hänelle.
Luopumus tapahtunut vai tapahtumassa
HaluanAppelsiinimehua
32275
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Kirkko voisi ostaa homot ulos kirkosta koska he ovat kirkossa vain sen rahojen tähden.
Jos kirkon oppi ei kelpaa voi perustaa oman kirkkokunnan tai herätysliikeen (homoherätyksen) niinhän muutkin ovat tehneet joille kirkon oppi ei ole sopinut.
"Kirkko voisi ostaa homot ulos kirkosta koska he ovat kirkossa vain sen rahojen tähden. "
Muutama kirkkorakennus voidaan antaa homoille ja sinne siirtyisi halukkaat papit töihin. Saavat sitten tehdä ihan mitä haluavat.
Voisivat itse rahoittaa veroillaan toimintansa.
Voi teitä älykääpiöitä! Ei teitä voi mitenkään edes sääliä.
Sinä olet tämän palstan vajakein kirjoittaja joten pidäppä pienempää suuta!
Onko tuo kristityn kommentti lähimmäisestä vai uusnatsin tasa-arvoa polkeva kommentti.
Ei ole. Mutta on ihan factatietoa.
Ei ole mahdollista, että sinut tuossa lajissa helposti kukistettaisiin. Torre ei ole lainkaan riittävän "lahjakas" moiseen temppuun.
On muuten kummallinen juttu, että täällä on aina uskosta osattomat sanomassa millaisia uskovaisten tulisi olla.
Luulevat ilmeisesti tuntevansa raamatun.
Raamattu on kirjoitettu uskoville opastukseksi, ei uskottomille, jotka eivät siitä mitään ymmärrä.
Sama kuin joku kirvesmies yrittäisi neuvoa sydänlääkäriä miten ohitusleikkaus tehdään.
Ja vielä kummallisempi juttu on se, että Raamatussa Jumala ei puhu vain uskoville, vaan koko kansalle opastukseksi.
Samoin Jeesus puhuu jopa suurille kansanjoukoille. Sinä olet kyllä ylimielinen hemmo, jollaisia inhoan.
Ja itseasiassa Raamatussa ei sanota kenelle tai keille teos on kirjoitettu.
Onko siis raamatussa malli sille, miten maailmassa eletään vai malli sille, miten on elettävä, että perii taivasten valtakunnan?
Raamatun malli on siis niille, jotka haluavat periä taivasten valtakunnan ja noudattaa sitä.
Onko väliä meneekö julkisyntinen homoliittoon vai ei raamatun mukaan?
EI silllä todellakaan ole väliä.
Onko väliä mitä syntiä uskosta osaton tekee?
Ei ole mitään väliä, sillä hän on automaattisesti Jumalan valtakunnan ulkopuolella.
Mutta kun hän tekee parannuksen synneistään, kääntyy ja ottaa Jeesuksen koko elämäänsä Herrana, niin silloin hän haluaa alkaa elämään raamatun mukaan, eiä voi enää toimia niin kuin vanha ihminen.
Eli kun homoseksuaalisuutta harjoittava henkilö tulee uskoon, hän luopuu synnin harjoittamisesta, tai ei peri taivasten valtakuntaa. Ja jos hän on homoliitossa, niin voiko hän jatkaa liitossaan, koska ei voi harjoittaa suuntautumistaan?
Siinä onkin sitten valinnan paikka.
ELi uskosta osattomien on aivan tuha lainailla raamattua, koska he eivät ole perillä sen salaisuuksista, vasta uskoon tultuuaan, voi raamattu avautua, kun ymmärrys kasvaa. Siihen saakka on toisen isän lapsi, äpärä, joka ei kuulu taivaallisenn perheeseen.
Mutta kun syntinen kääntyy, tekee parannuksen, saa hän uuden Taivaallisen Isän, ja sen mukana kaiken muunkin.
Jumalan tahto on, että kaikki tulevat parannukseen ja tuntemaan Herran.
Raamattu on mikä on, mutta itse tunnen ja tiedän muutamia uskossa olevia homoja. He ovat koko ajan homoja, jotkut elävät parisuhteessakin.
On aika vaikea nähdä edes suurella mielikuvituksella miten seksuaalinen suuntaus loppuisi jollakin uskoon tulolla.
Raamatusta:
älkää enää vaeltako, niinkuin pakanat vaeltavat mielensä turhuudessa,
nuo, jotka, pimentyneinä ymmärrykseltään ja vieraantuneina Jumalan elämästä heissä olevan tietämättömyyden tähden ja sydämensä paatumuksen tähden,
ovat päästäneet tuntonsa turtumaan ja heittäytyneet irstauden valtaan, harjoittamaan kaikkinaista saastaisuutta, ahneudessa.
Mutta näin te ette ole oppineet Kristusta tuntemaan,
jos muutoin olette hänestä kuulleet ja hänessä opetusta saaneet, niinkuin totuus on Jeesuksessa: että teidän tulee panna pois vanha ihmisenne, jonka mukaan te ennen vaelsitte ja joka turmelee itsensä petollisia himoja seuraten,
ja uudistua mielenne hengeltä ja pukea päällenne uusi ihminen, joka Jumalan mukaan on luotu totuuden vanhurskauteen ja pyhyyteen.
Eli ihmisen tulee muuttua mielen uudistuksen kautta, eikä voi jatkaa synnin tekoa.
Mutta jos ei ole mitään väliä, koska ei usko, niin silloinhan on aivan sama asuuko homoliitossa ja harjoittaako homoakteja.
Itseasiassa raamattuhan juuri sanoo, että eläköön syntiset miten elävät, vai eikö:
Vääryyden tekijä tehköön edelleen vääryyttä, ja joka on saastainen, saastukoon edelleen, ja joka on vanhurskas, tehköön edelleen vanhurskautta, ja joka on pyhä, pyhittyköön edelleen.
Lopuksihan se tili tehdään, eikö vain.
Eikö kyse ole siitä, ketkä perivät taivasten valtakunnan?
Siitäkin löytyy suoraan kyllä raamatusta.
Minä sanon: vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoa täytä.
Sillä liha himoitsee Henkeä vastaan, ja Henki lihaa vastaan; nämä ovat nimittäin toisiansa vastaan, niin että te ette tee sitä, mitä tahdotte.
Mutta jos te olette Hengen kuljetettavina, niin ette ole lain alla.
Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus,
epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot,
kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa.
Vaikea määritellä satavarmasti. Mutta luopumusta on tapahtunut kauan porttolöpölaarin iloitessa kauhistuksen syntihomoilutekojen tekijät, homoseksuaalit miehimykset keskenään irvokkuuden syntiliittoon, jota Jumala ei siunaa, mutta saatanan kätyri saatanan luvalla varmaan syntisiunaa homostelunsynnin tekijät syntiliittoon.Ei helvetin lapsen siunaukselle!
Hauskaa on kylläkin lukea hävinneiden mielenpurkauksia.
Itse olen nyt onnellisesti avioliitossa.
Niin olit rouva Erkkilän, lastesi äidinkin kanssa.
Juu, mutta nyt olen todella onnellisesti avioliitossa. Avioliitoilla on eroa.
Kerro toki lisää.
Oletko nyt rouva? Vaimoksiko sut vihittiin vai Joukostako tuli vaimo sulle?
Torre on Jouko Jarmo on miesvaimo......
>Hauskaa on kylläkin lukea hävinneiden mielenpurkauksia.
Joskus melkein säälittää, mutta se tunne menee nopeasti ohi.
Ette tajua mitään; olette älykääpiöitä.
Tässä avioliitossa on kaksi miestä, ei mitään muuta.
harjoitatko homoseksuaalisia akteja vai oletko platonisessa suhteessa?
Ei ole mitään akteja, kuten ei monella muullakaan homolla, ja lesboilla vielä vähemmän. Suhde on kuitenkin kaikkea muuta kuin platoninen. Suhteessamme on kaikkea mitä toivoa voi.
Runkkailetteko vaan....
Kirkko irti valtiosta, niin voi säätää omat säännöt oman mielen mukaan!
Mutta sitten törmätään samaan ongelman kuin Espanjassa, pappien suorittamat vihkimiset eivät ole päteviä.
Tuosta voisi seurata ehkä se, että kirkolla on omat säännöt, eikä heillä olisi enää vihkimisoikeutta.
siksipä ihmetyttää, että miksi kirkon pitäisi ylipäätään siunata nämä homoliitot, ei se tee niistä Jumalan siunaamia.
itselleni on aivan sama kuka homoja vihkii, ja menkööt liittoihin keskenään jos haluavat, mutta miksi siihen pitää sotkia kirkko millään tapaa mukaan?
Vaikka+75%+kansasta+kuuluu+kirkkoon,+niin+jäsenet+eivät+välttämättä+tajua+kirkon+meininkiä.+Tässä+asiassa+piispat+ja+Mäkinenkin+vastustavat+homojen+vihkimistä+kirkossa,+mutta+muutama+pappi+on+silti+vihkimässä+homopareja.
Synnin siunaaminen on itsensä pettämistä!
Koska ihminen tai kahden ihmisen liitto on ollut synti?
Ihan syntiinlankeemuksestantähän päivään saakka ja ikuisesti saman sukupuolen seksi on synti.
Avioliitto on vain miehen ja naisen liitto.