Sunnuntai-aamuna 5. maaliskuuta Suomessa vietetään, kuten on aina tavattu viettää, jumalanpalveluksia, tai, kuten nykyään tavataan sanoa: messuja.
Messu tarkoittaa sellaista jumalanpalvelusta, jonka yhteydessä on Herran pyhä ehtoollinen. Jumalanpalvelus ilman ehtoollista on puolestaan nimeltään sanajumalanpalvelus, joka on nykyään ääriharvinaista.
Tässäpä lista paikoista, joissa saarnaa vanhoillinen luterilainen miespappi tiukkaa konservatiivista luterilaista sanomaa. Lakia ja evankeliumia. Ei trendipelleilyä, ei homottamista, ei pakolaishyysäystä, ei humanismia, ei islamin puolustamista, vaan puhdasta ja selkeää wanhan ajan luterilaista parannussaarnaa:
http://www.lhpk.fi/seurakunnat/
SUNNUNTAI-AAMU. Kokoa itsesi ja lähde MESSUUN!
10
269
Vastaukset
Oli sen verran vastenmielinen mainos, että taidan pysyä kotona, jos tarjonta ei tuosta parane.
- Kirkonpenkkiin_istumaan
Koe imuriseksi ja tulet Luterilaiseksi!!!!! homo
- Kirkonpenkkiin_istumaan
Kirkonpenkkiin_istumaan kirjoitti:
Koe imuriseksi ja tulet Luterilaiseksi!!!!! homo
Tässä kommenttini sinulle, belial_666_
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14755027/sunnuntaiaamu!-kirkkoon-siita! Kirkonpenkkiin_istumaan kirjoitti:
Koe imuriseksi ja tulet Luterilaiseksi!!!!! homo
Ja tuolla Lutteryhdistyksessäkö ne sitä huomenna harrastavat?
- yksi_todellinen_uskova
haist.psaka homoseksuaali lue avaukseni annaaali
- Kirkonpenkkiin_istumaan
Tästä lähin minä vastaan vain järkeviin viesteihinne. Teen niin paljon lisää avauksia, että tulette varmasti sitten järkiinne ja uskoon.
Tässäpä lista paikoista, joissa saarnaa vanhoillinen luterilainen homomiespappi tiukkaa konservatiivista luterilaista homosanomaa. Lakia eli homoevankeliumia. Ei trendipelleilyä, ei homottamista, ei pakolaishyysäystä, pallihien nuuskintaa, ei humanismia, ei islamin puolustamista, vaan puhdasta ja selkeää wanhan ajan luterilaista parannussaarnaa: palli hikeä PH - Kirkonpenkkiin_istumaa
Palstalla liikkuu saatananpalvojahevari, joka aiemmin käytti nimimerkki belial_666_. (henkilöllisyys tiedossa).
Hän kopioi muiden nimimerkkejä ja esittää kommenteissaan muka olevansa ketjun aloittaja.
Jokainen täysjärkinen lukija tajuaa, että jos ihminen aloittaa tietyn keskustelun ja ottaa siihen kantaa tietyllä tavalla, hän ei voi sen jälkeen vastata omaan ketjuunsa täysin eri tavalla ja tyylillä.- Kirkonpenkkiin_istumaan
"Jokainen täysjärkinen lukija tajuaa, että jos ihminen aloittaa tietyn keskustelun ja ottaa siihen kantaa tietyllä tavalla, hän ei voi sen jälkeen vastata omaan ketjuunsa täysin eri tavalla ja tyylillä."
Kylläpä näyttää voivan. Eipä ole sananvapaus ainakaan kovin uhattuna. Siitä ei huomenna tarvitse kirkonpenkissäkään murehtia. - Kirkonpenkkiin_istumaan
Pieraisen kuuluvasti Sanan päälle kun pappi puhuu
- Anonyymi
Olen kuunnellut muutaman kerran netistä Lhpk:n saarnoja ja ei siellä kyllä parannusta saarnattu. Liturgiaa senkin edestä kyllä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986328KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555825Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602813Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072248Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071938- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098