SUNNUNTAI-AAMU. Kokoa itsesi ja lähde MESSUUN!

Kirkonpenkkiin_istumaan

Sunnuntai-aamuna 5. maaliskuuta Suomessa vietetään, kuten on aina tavattu viettää, jumalanpalveluksia, tai, kuten nykyään tavataan sanoa: messuja.

Messu tarkoittaa sellaista jumalanpalvelusta, jonka yhteydessä on Herran pyhä ehtoollinen. Jumalanpalvelus ilman ehtoollista on puolestaan nimeltään sanajumalanpalvelus, joka on nykyään ääriharvinaista.

Tässäpä lista paikoista, joissa saarnaa vanhoillinen luterilainen miespappi tiukkaa konservatiivista luterilaista sanomaa. Lakia ja evankeliumia. Ei trendipelleilyä, ei homottamista, ei pakolaishyysäystä, ei humanismia, ei islamin puolustamista, vaan puhdasta ja selkeää wanhan ajan luterilaista parannussaarnaa:

http://www.lhpk.fi/seurakunnat/

10

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oli sen verran vastenmielinen mainos, että taidan pysyä kotona, jos tarjonta ei tuosta parane.

      • Kirkonpenkkiin_istumaan

        Koe imuriseksi ja tulet Luterilaiseksi!!!!! homo


      • Kirkonpenkkiin_istumaan

      • Kirkonpenkkiin_istumaan kirjoitti:

        Koe imuriseksi ja tulet Luterilaiseksi!!!!! homo

        Ja tuolla Lutteryhdistyksessäkö ne sitä huomenna harrastavat?


      • yksi_todellinen_uskova

        haist.psaka homoseksuaali lue avaukseni annaaali


    • Kirkonpenkkiin_istumaan

      Tästä lähin minä vastaan vain järkeviin viesteihinne. Teen niin paljon lisää avauksia, että tulette varmasti sitten järkiinne ja uskoon.

      Tässäpä lista paikoista, joissa saarnaa vanhoillinen luterilainen homomiespappi tiukkaa konservatiivista luterilaista homosanomaa. Lakia eli homoevankeliumia. Ei trendipelleilyä, ei homottamista, ei pakolaishyysäystä, pallihien nuuskintaa, ei humanismia, ei islamin puolustamista, vaan puhdasta ja selkeää wanhan ajan luterilaista parannussaarnaa: palli hikeä PH

    • Kirkonpenkkiin_istumaa

      Palstalla liikkuu saatananpalvojahevari, joka aiemmin käytti nimimerkki belial_666_. (henkilöllisyys tiedossa).

      Hän kopioi muiden nimimerkkejä ja esittää kommenteissaan muka olevansa ketjun aloittaja.

      Jokainen täysjärkinen lukija tajuaa, että jos ihminen aloittaa tietyn keskustelun ja ottaa siihen kantaa tietyllä tavalla, hän ei voi sen jälkeen vastata omaan ketjuunsa täysin eri tavalla ja tyylillä.

      • Kirkonpenkkiin_istumaan

        "Jokainen täysjärkinen lukija tajuaa, että jos ihminen aloittaa tietyn keskustelun ja ottaa siihen kantaa tietyllä tavalla, hän ei voi sen jälkeen vastata omaan ketjuunsa täysin eri tavalla ja tyylillä."

        Kylläpä näyttää voivan. Eipä ole sananvapaus ainakaan kovin uhattuna. Siitä ei huomenna tarvitse kirkonpenkissäkään murehtia.


      • Kirkonpenkkiin_istumaan

        Pieraisen kuuluvasti Sanan päälle kun pappi puhuu


    • Anonyymi

      Olen kuunnellut muutaman kerran netistä Lhpk:n saarnoja ja ei siellä kyllä parannusta saarnattu. Liturgiaa senkin edestä kyllä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6328
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5825
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2813
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2248
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1938
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe