Olen ekaa kertaa kokeilemassa nettideittailua ja tuli mieleen tällainen kysymys. Jos saisin vaikka kaksi kiinnostavaa, varteenotettavaa vastausta, jotka tulevat suunnilleen samaan aikaan, niin onko korrektia vastata molemmille ja tavata molemmat?
Olen ymmärtänyt, että olisi fiksua vastata kuitenkin mahdollisimman pian, ja mietinkin että eihän sitä parin viestin perusteella tiedä synkkaako myös livenä jne. Mutta toki sitten, jos jomman kumman kanssa olisi oikeasti kemiaa ja kiinnostus heräisi, lopettaisi sen toisen kanssa. Enkä tarkoita, että tapailisi yhtä aikaa monta, vaan ihan vaan että tapaisi ja tutustuisi molempiin. Mutta onko se ihan ok, vai pitäisikö aina vaan vastata yhdelle ja toivoa, että juuri se on se oikea valinta? Miten ihmiset yleensä tekevät?
Olen ymmärtänyt, että olisi fiksua vastata kuitenkin mahdollisimman pian, ja mietinkin että eihän sitä parin viestin perusteella tiedä synkkaako myös livenä jne. Mutta toki sitten, jos jomman kumman kanssa olisi oikeasti kemiaa ja kiinnostus heräisi, lopettaisi sen toisen kanssa. Enkä tarkoita, että tapailisi yhtä aikaa monta, vaan ihan vaan että tapaisi ja tutustuisi molempiin. Mutta onko se ihan ok, vai pitäisikö aina vaan vastata yhdelle ja toivoa, että juuri se on se oikea valinta? Miten ihmiset yleensä tekevät?
Vastaukset 7
Vanhimmat
voi viestitellä ja tavatakin useemman kanssa. Ois hölmöö jättää kaikki heti alkuun yhden kortin varaan. Hyvin usein homma ei etene edes tapaamiseenkaan, vaan kaikki hyytyy jo toisen "kadotessa" muutaman viestin jälkeen, ja viimestään yleensä se ensimmäinen tapaaminen jää viimeiseksi.
Olen saanut viisikin vastausta samana päivänä ja olen ainoastaan yhden kanssa sopinut treffit, muille en vastaa takas vaan yhden kanssa kerrallaan yritin tutustua.
Jos miehenä laitat yhden kortin varaan niin aika heikoilla olet....
Olin käynyt varmaan sen 40 treffeillä ja vaikka kuinka synkkas yhteen ennen treffejä ja tereffeilläkin viihdyimme toistemme kanssa ja vähintään noin puolet näistä olisi mielestäni olisi ollut uudelleen tapaamisen paikka....mutta kun en saanut sitä sukkia pyörimään ja kemiaa syttymään niin turhaan heitettyä aikaa oli.
Jep. Miehen paras ystävä on vaihtoehdot, aina jos mahdollista niin kannattaa sopia mahdollisimman monet treffit, viime hetken peruutuksienkin takia.
Ongelma on vain siinä että naisia on niin vaikea saada treffeille tinderistä ym.
Mulla oli viime vuonna yhden kerran niin että viikonlopun molempina päivinä la ja su oli treffit eri naisten kanssa. Toisesta syntyi sitten pitempi tapailu.
Kun on monia treffejä ei ole niin epätoivoinen ja on rennompaa seuraa.
Usein nettideittailussa toimitaan niin, että kun on on tavattukin jo muutaman kerran ja yhteydenpito edelleen jatkuu tiivinä, otetaan pian puheeksi onko molemmat yhtä kiinnostuneita. Jos ihastus/kiinnostus on molemminpuolista niin sovitaan ettei tapailla muita tai viestitellä deittimielessä muille vaan katotaan tämä homma ensin. Kyllä sen jo parin tapaamisen jälkeen tietää kiinnostaako itseä ja toista vaiko ei.
Siihen asti molemmilla voi olla useampikin viestittelykaveri ja myös treffejä sovitaan jos joku toinen kiinnostaa myös.
Deittailu on tutustumista erilaisiin ihmisiin, eri vaihtoehtoihin. Kylähän ihmiset tutustuvat ystäviäkin etsiessään useampaan tyyppiin, saman aikaisesti. Eli niin pitkään kun kyseessä ei ole parisuhteeksi edennyt juttu, niin miksei voisi samaan aikaan tutustua useampaan ihmiseen (eli deittailla)?? Myös naisena. Aivan järjetöntähän se sellainen tapa on että pistää kaiken yhden kortin varaan deittailussa eli tutustumisprosessissa. Ethän sä voi tietää onko joku just sulle sopiva, ennen kuin olet tutustunut koko ihmiseen, edes jutellut tarpeeksi. Kaikenlaisia ääliöitä riittää, etkä sä voi aina tunnistaa ääliötä ennen kuin olet tarpeeksi pitkään keskustellut ihmisen kanssa. Toisia vaihtoehtoja kannattaa olla saman aikaisesti, just siinä tutustumis/deittaamis vaiheessa. Seksin harrastaminen on sitten jo ihan toinen juttu.
2 - 5vuotta on oikea deittailu