-10 %
https://fi.wikipedia.org/wiki/Korean_demokraattinen_kansantasavalta
Kommunistisen Pohjois Korean talous vain taantuu ja väestö vähenee.
Pohjois Korea pysyy pystyssä vain kansaivälisten tukien avulla.
Kiina ja Venäjä tukevat voimakkaasti Pohjois Koreaa ja YK vie sinne ruoka-apua ettei väestö kuolisi nälkään
https://fi.wikipedia.org/wiki/Korean_demokraattinen_kansantasavalta
Kommunistisen Pohjois Korean talous vain taantuu ja väestö vähenee.
Pohjois Korea pysyy pystyssä vain kansaivälisten tukien avulla.
Kiina ja Venäjä tukevat voimakkaasti Pohjois Koreaa ja YK vie sinne ruoka-apua ettei väestö kuolisi nälkään
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eikös tällä pallolla väen pitäisikin vähentyä? Myönteinen uutinen siis.
"Kansalaiset on jaoiteltu luotettavuudeltaan viiteen pääryhmään, ylhäältä alas. Erikoiset, ydinjoukko, tavalliset (häilyvät), mutkikkaat ja vihamieliset." Hullua, mutta vähän niinkuin meilläkin leimataan ihmisiä kansallismielisiksi, rasisteiksi tai persuiksi. Ne syrjittävät ihmiset.
Mutta miksei kukaan tee mitään asialle, kaikki tietävät tuon meiningin, se on kuin keskitysleirit aikoinaan natsi-Saksassa: aikamme pahimpia ihmisoikeuskatastrofeja. Ja kehtaavat vielä kutsua sitä demokraattiseksi.
Tässä sitä demokratiaa Pohjois-Korean malliin:
"Vaalissa kussakin vaalipiirissä on vain yksi ehdokas, joka siis valitaan. Vaalitoimituksessa äänestäjä pudottaa vaaliuurnaan äänestyslipun, johon on valmiiksi painettu ehdokkaan nimi. Mikäli äänestäjä haluaa äänestää ehdokasta vastaan, on vaaliuurnan vierellä sivupöydällä näkyvillä kynä, jolla äänestyslipussa olevan ehdokkaan nimen voi yliviivata. Turvallisuusviranomaiset valvovat vaalitoimitusta, ja jo pelkkä kynän vilkaiseminen voi olla rangaistavaa."
pitäis elää velaks, niinko hölmölässä eletään, ei vaiskaan, ovat viksumpia ja pummaavat eiväkkä tee velkaa.
On siellä 1 pullukka ja muut anorektikoita.
Korean johtaja valitiin viime vuonna maailman Miss Pullukaksi !
Johtaja oli aivan innoissaan saatuaan tunnustuksen
Täysin käsittämätöntä, että tollanen valtio on vielä 2000-luvulla ylipäätään pystyssä.
Miten niin? Jos kaikki maailmantaloudet sakkaa,ainos tie eteenpäin on kuitenkin jonkin asteinen sosiaalisuus tai kaikkien kuolema,lännessä.
Harmi että NL: n sosiaalisuus ei kantanu,nyt voi olla että koko länsi opettelee sen kantapään kautta,jos aikoo ylipäätään olla elossa.
Miksi maailma sallii Pohjois-Korean olemassaolon? Miksi tätä ei ole poistettu YK:n jäsenistöstä? Miksi monissa maissa on tuon roistovaltion lähetystö? Miksi Trumppi ei ole jo nukettanut Pohjois-Koreaa tuhkaksi? Mitäs tässä nyt oikein odotellaan?
Eikö siellä CIA:n saparon alla nuuhkiessa saa asioista selvää vahvojen propaganda pierujen seassa?
Mitäs kommarivässykkä koettaa sanoa? Kumpiko enempi mieleen, Putin vai Stalin? Samasta mädästä lahopuusta molemmat.
Mitä se tämä kapitalistien perästä hiihtävä vässykä lässyttää sinunko mielestä kapitalistin pitäisi päästä sinnekin ahneuksissaan levittämään pyssynpiipulla ”demokratiaa”.
Onhan japani ja USA yrittäneet mutta lähtö häntä koipien välissä sieltä on tullut.
Siellä CIA:n saparon alla nuuhkiessa et varmasti todellisuudesta selvää saa vahvojen propaganda pierujen seassa, esimerkkinä vaikka Irakin valheet ja paljon muitakin valheita siellä ripulin lailla lentää CIA:n saparon alla.
Koetas nyt vastata kysymykseen senkin surkea saapas! Siis nuoletko mieluummin kapitalisti Putinia vai kommunisti Stalinia? Vai onko yhtä upeita nuolusaappaita kummallakin? Tosin toinen on jo kymmeniä vuosia kärventynyt helvetissä, mutta haittaakse? Aatehan on sama ja elää voimakkaasti kusiaisten mielissä.
Mitä se tämä kapitalistien perästä hiihtävä vässykä lässyttää, tyhmiin kysymyksiisi ei vastat pysytään aiheensa!
Kirjoitustaidostasi päätellen et edes ymmärrä, mitä kysytään, etkä varmaan muutenkaan ymmärrä yhtään mitään koko aloituksesta.
Luultavasti tyhmä pääsi toistaa vain aivopesun tulosta: Entinen Neuvostoliitto ja Venäjä sekä Pohjois-Korea hienoja valtioita ja Usa paha valtio!
Osanottoni saatanalliseen typeryyteesi!
Mitä se tämä kapitalistien perästä hiihtävä vässykä lässyttää,kirjoitustaidostasi päätellen et edes ymmärrä yhtään mitään koko aloituksesta luultavasti tyhmä pääsi toistaa vain CIA:n aivopesun tulosta ja USA paha valtio propagandan alistumiseesi osanottoni saatanalliseen typeryyteesi.
PohjoisKorea on Kiinan sätkynukke.
Kiina ja Venäjä estävät YK ssa kaikki PohjoisKoreaa koskevat kielteiset lauselmat.
PohjoisKorea menee ohjuskokeissaan niin pitkälle kuin Kiina sallii ja Kiinasta on hauskaa seurata sivusta Japanin ja USA reaktioita.
Kiinassa on edelleen valtava viha Japanilaisia kohtaan toisen maailmasodan ajalta jolloin Japanilaiset kohtelivat Kiinalaisia todella törkeästi - raiskasivat - tappoivat - kiduttivat ja aivan mitä vain keksivät
”Japanilaiset kohtelivat Kiinalaisia todella törkeästi - raiskasivat - tappoivat - kiduttivat ja aivan mitä vain keksivät”
Ja tälläkin palstalla on semmoisia lahopäitä jotka kannattavat tuommoisten valtioiden pohjoissorean asioihin puutumiseen.
Mikähän mahtaisi olla Usan kansantalouden tase, jos siellä jouduttaisiin maksamaan valtion velat pois. Voisi olla talouskasvu pitkästi miinuksella.