Tietääkö joku, miksi kaverini ei saa työttömän ansiopäivärahaa kun ei kuulu työttömyyskassaan. Silti hän työssä ollessaan kartuttaa sitä rahastoa josta korvaukset maksetaan, kuten kaikki muutkin palkkatyötä tekevät. Miksi tällainen epäoikeudenmukaisuus.
Ansiopäiväraha
minä työssä
4380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"miksi kaverini ei saa työttömän ansiopäivärahaa kun ei kuulu työttömyyskassaan...."
Juuri siksi.
Olisit lukemut kysymyksen loppuun. Mikä idea siinä on että pitää kuulua kassaan kun raha kuitenkin tulee toisaalta ja kuitenkin joutuu itse sitä rahoittamaan.
Kaverisi siis maksaa liiton jäsenmaksua, mutta ei kuulu työttömyyskassaan, näinkö? Voiko niin ollakaan?
Mutta käännetääs toisin päin: miksei kaverisi ole kassan jäsen? Onko tänä päivänä kellään "varaa" olla olematta? Työttömyys kun voi kohdata ketä tahansa palkansaajaa.
Ei kuulu mihinkään järjestöön eikä liittoon, mutta kaikkihan maksavat palkastaan työttömyysvakuutusmaksua.
Tiedetään tiedetään, kuulumalla kassaan saa työttömyyspäivärahaa, mutta sitä juuri kysynkin. Minkä ihmeen takia ON KUULUTTAVA kassaan saadakseen ansiosidonnaista päivärahaa?