Vieraina europarlamentaarikko Liisa Jaakonsaari (sd.), kansanedustaja Ville Tavio (ps), tutkimusjohtaja Juhana Aunesluoma ja populismin tutkija Emilia Palonen.
Ykköskanava, alkaa yhdeksältä.
Ykköskanava, alkaa yhdeksältä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jaakonsaari ei saanu suustansa muuta sanaa ulos, kuin rasisti, rasisti rasisti, rasisti, ja vielä kerran rasistsi, kun vastasi persujen edustajalle.
Liisa tädillä on aika köyhä sanavarasto..
Suvakeilla ei ole oikeita argumentteja esittää niin jankutetaan vaan rasismista.
Onnex en kattonu, en ois jaksanu kuunella rikkinäistä levyä.
Jaakonsaaren höpinöitä nyt ei kukaan vähänkään järjissään oleva ihminen jaksa kuunnella lainkaan, vaikka tietysti pitäisi kuunnella kaikenlaisia mielipiteitä mutta rajansa kaikella tässä tapauksessa.
Tämäkin on yksi maailman ihmeitä , että mistä se kannatus tällekin Liisalle oikein siunaantuu ??
Joutaa Liisa jo eläkkeelle.
Soittaa vaan vanhaa rasistilevyä eikä tajua, että Eurooppa on herännyt isänmaiden Eurooppaan ja islamin voimakkaaseen vastustukseen, vain löyhä talousliitto jää, Suomen rahat on valitettavsti jo kupattu.
Eurooppa on " sick and tired" jatkuviin yksittäisiin " mielenterveyspotilaiden" silmittömiin puukko- ja kirvesiskuihin!, yleinen mielipide jyrkentyy päivä päivältä.....
Tällä hetkellä ainakin näyttää siltä että islaminuskoisten maahanmuuttoa vastustetaan yllättävän laajalti eurooppalaisten äänestäjien keskuudessa. Tässä on nyt vain yksi mutta ja se on se että tämä vastustus pitää näkyä myös vaalituloksissa , eikä vain gallup-kyselyissä, ennen kuin se tulee realisoitumaan kiristyvinä käytäntöinä näissä turvapaikka-asioissa eri Unionin maissa. Suomi mukaan lukien.
"Suomen rahat on valitettavsti jo kupattu. "
-- Tämä yleinen uskomus ei pidä paikkaansa. Vaikka näyttää siltä että meikäläiset hallitukset elävät kuin pellossa vailla huolta huomisesta ja velkaannuttavat valtion korviaan myöten on meillä kuitenkin jotakin sellaista mitä ei ole muilla euromailla: nimittäin eläkevakuutusvaroja pitkälti yli 150 MRD euroa ja tämä reservi on myös tiukan paikan tullen hyödynnettävissä sillä Suomen lakisääteiset eläkerahastot ovat muodollisesti osa Suomen julkista taloutta.
Suomi on vielä varakas valtio ja vain äänestämällä järkevästi sellaisena myös voidaan pysyä tulevaisuudessakin. Kyllä näille rahoille ottajat ja käyttäjät löytyisivät hyvinkin helposti , mikäli emme nyt pidä kansamme puolia.
Tuosta Jaakonsaaresta nyt vielä sen verran että kyseessä on siis sosialistinen internationalisti, joka näkee nationalismissa vain ja ainoastaan Hitlerin viitoittaman sodan tien ja kaiken pahuuden alun ja juuren. Hän ei ole historiaansa sisäistänyt edes sen vertaa ,että ymmärtäisi sen tosiasian että hänkin mongertaisi joko huonoa ruotsia tai välttävää virkavenäjää tälläkin hetkellä mikäli nationalismi ei olisi noussut Euroopan johtavaksi aatteeksi 1800 - luvulla ja kulkeutunut myös tänne maailman laidalle.
...että sellaisia meppejä meilläkin on. Eipä tarvitse ihmetellä kun suomalaisilla on vahva tunne että meidän asioita ei taida ajaa juuri kukaan tällä hetkellä.
Nationalismi tuntui todella olelvan hänelle pahimman luokan kirosana, tuon rasismin lisäksi. Vaikka ainakin pariin kertaan väitti olevansa myös isänmaallinen patriootti, niin kuin kaikki ovat.....Tuon oli kai pakosta joutunut ottamaan puheeseensa ettei näyttäisi niin kovin EU eliitiltä kuin oikeasti on. Hänellä on kasvoillaan myös ylimielisen halveksiva ilme kun hän kuuntelee kanssaan eri mieltä olevan mielipiteitä. Eleet ja ilmeet kertovat enemmän kuin tuhat sanaa.
"Tämäkin on yksi maailman ihmeitä , että mistä se kannatus tällekin Liisalle oikein siunaantuu ??"
Kun kansa on läpeensä hölmöä niin silloin nämä Jaakonsaaren kaltaiset mätäaivot pääsevät esittämään järjettömyyksiään? Tulevissa vaaleissa tämä kansan hölmöys tiivistyy ja näemme lisää näitä mätäaivoja eduskunnassamme. Ajatelkaapa kun ne puolueet jotka nyt ovat oppositiossa pääsevät taas hallitukseen joka tapahtuu seuraavien eduskuntavaalien jälkeen sitten olemme tosi kusessa?
Rinne tuleva pääministeri matkustaa ensitöikseen ruotsiin hakemaan tasajakoa pakolaisista ja haalii tänne ainakin 100 000 rikastuttajaa paikkaamaan työvoimavajetta.
Nämä kukkahattutädit elää ikuista 80-lukua ja eivät tajua maailman muuttuneen radikaalisti noista ajoista. Asuvat omilla hyväosaisten valkoisten asuinalueillaan ja kuvittelevat koko maailman olevan samanlaista aluetta. Eivät nämä pysty menemään tavallisen ihmisen osaan sitten millään. Näkevät natseja kaikkialla eli ovat paranoideja, joiden paikka olis jossain laitoksessa. Nämä sitten ovat niitä "mielipidevaikuttajia". Alkaa aatu ja joe-setäkin vaikuttamaan lähes inhimillisiltä näihin humanoidiparanoideihin verrattuna, ovat niin eri maailmasta, että oikein hirvittää.
Jos et ole vannoutunut ahdasmielisen sairaan Islamin kannattaja, sekä kehitysmaamuslimeiden Sarianlain ja Islaminuskoisen valloittaamaan pyrkivän rinakkaisyhteiskunnan kannattaja olet auttamatta fasisti natsirasisti.
Kansanedustaja Ville Tavio oli ainut järkevä tuosta porukasta.
Turha suvakkien itkeä sillä isänmaallisuus ei ole populismia eikä rasismia missään muodossa.Katsokaahan nykysuomen sanakirjasta vaikka.
Vihreiden vaalikampanjan avaus oli ku rasistinen puu yritti hirttää matun rautatientorilla. Turkkilainen tyttö heti kommentoimassa, syyttämässä rasismista tapauksen kuvaajia. emma Kari ihmeen hiljaa, misssä tämä valehteleva kansanedustaja piileskelee, onko emmalla kaikki naiset ja lapset veneessä.
suvakit varmaan mölyyvät ja vaativat kohta mielenosoituksella, sen rautatieaseman torilla pystyssä olevan rasistisen puun kaadettavaksi. ;)
Ylen keskustelu oli täysi pannukakku
Ei sanaakaan vasemmistopopulismista !!!!!!!
Esim Kreikassa on vallassa vasemmistopopulistit
Vasemmistopopulismille on tyypillistä että rahaa on RAJATTOMASTI. sitä saa esim seinästä.
Mamuja pitää saada lisää eikä niistä ole mitään haittaa. Tosiasioita ei tunnusteta esim että Ruotsissa on 53 no go aluetta.
Eikä edes dusseldorfin kirvesmies saa hakattua järkeä vasemmistopopulistien päähän
Jaakonsaari ja muut suvakit voivat kysyä tältä 10-vuotiaalta tytöltä joka joutui mamun raiskaamaksi että onko mamujen maahantunkeutuminen todellakin rikkaus.