Onko KENELLEKÄÄN käynyt näin???

Olen 20-vuotias nuori nainen. Olen normaalipainoinen, liikun (takana 17 vuoden urheilutausta) ja syön terveellisesti. Aloitin Cerazette minipillerit elokuussa. Ennen niitä en ole käyttänyt mitään ehkäisypillereitä, koska niille ei ole ollut tarvetta. Hormonaaliseen ehkäisyyn päädyimme lääkärini kanssa siitä syystä, että minulla on aurallista migreeniä.

Aluksi kaikki näytti menevän hyvin. Aluksi minulla oli kaksi viikkoa vuotoa, mutta sitten kuukautiset loppuivat kuin seinään eikä niitä ole näkynyt vielä nyt seitsemän kuukauden käytön jälkeenkään. Tämä on mielestäni ihanaa.

Melkein välittömästi pillereiden aloittamisen jälkeen huomasin kuitenkin mielialani hieman laskeneen. Olen aina ollut todella pirteä, sosiaalinen ja positiivinen, mutta nykyään en ole enää niin iloinen, vaikka elämässäni on viime aikoina tapahtunut vaikka mitä upeita asioita!

Suurin huolenaiheeni on kuitenkin marraskuussa alkanut raju hiustenlähtö. Minulla on aina ollut pitkät ja paksut hiukset. Nyt ne kuitenkin ovat ohentuneet ainakin puoleen. Hiuksia on vain joka paikassa ja harjatessa niitä lähtee aina valtava tuppo. Olen ollut asiasta niin huolissani, että olen käynyt neljällä eri lääkärillä. Kahdella ihotautilääkärillä ja kahdella gynekologilla. B verenkuva ja kilpirauhasarvot on otettu ja kaikki ovat kunnossa. Lisäksi päänahkani on tutkittu. Lääkärit ovat antaneet tähän asti vastaukseksi vain stressin, mutta en koe itselläni kovaa stressiä. Olen kysynyt, voisivatko oireeni johtua minipillereistä (koska kaikki vaivani mainitaan kuitenkin lääkkeen haittavaikutuksissa), mutta kukaan lääkäri ei ole uskonut siihen, koska "hormoniannos niissä on niin pieni". Mietin vain, että kyllä se jonkin kokoinen on pakko olla, kun kuukautisenikin ovat jääneet pois. Lisäksi olen pienikokoinen, jotan pienikin annos vaikuttaa minuun varmasti enemmän kuin minua isokokoisempaan ihmiseen.

Nyt päädyinkin ihan omatoimisesti lopettamaan pillerit, jos se saisi oireeni loppumaan. Onko kellään muulla vastaavia kokemuksia? Erityisesti olen kiinnostunut siitä, onko kellään muulla aiheutunut pillereistä hiustenlähtöä ja jos on, niin onko pillereiden lopettaminen auttanut? Entä kuinka nopeasti kaikki normalisoituu? Lähinnä tarkoitan mielialaa ja hiuksia?
053
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Medi20 kirjoitti:

Olen 20-vuotias nuori nainen. Olen normaalipainoinen, liikun (takana 17 vuoden urheilutausta) ja syön terveellisesti. Aloitin Cerazette minipillerit elokuussa. Ennen niitä en ole käyttänyt mitään ehkäisypillereitä, koska niille ei ole ollut tarvetta. Hormonaaliseen ehkäisyyn päädyimme lääkärini kanssa siitä syystä, että minulla on aurallista migreeniä.

Aluksi kaikki näytti menevän hyvin. Aluksi minulla oli kaksi viikkoa vuotoa, mutta sitten kuukautiset loppuivat kuin seinään eikä niitä ole näkynyt vielä nyt seitsemän kuukauden käytön jälkeenkään. Tämä on mielestäni ihanaa.

Melkein välittömästi pillereiden aloittamisen jälkeen huomasin kuitenkin mielialani hieman laskeneen. Olen aina ollut todella pirteä, sosiaalinen ja positiivinen, mutta nykyään en ole enää niin iloinen, vaikka elämässäni on viime aikoina tapahtunut vaikka mitä upeita asioita!

Suurin huolenaiheeni on kuitenkin marraskuussa alkanut raju hiustenlähtö. Minulla on aina ollut pitkät ja paksut hiukset. Nyt ne kuitenkin ovat ohentuneet ainakin puoleen. Hiuksia on vain joka paikassa ja harjatessa niitä lähtee aina valtava tuppo. Olen ollut asiasta niin huolissani, että olen käynyt neljällä eri lääkärillä. Kahdella ihotautilääkärillä ja kahdella gynekologilla. B verenkuva ja kilpirauhasarvot on otettu ja kaikki ovat kunnossa. Lisäksi päänahkani on tutkittu. Lääkärit ovat antaneet tähän asti vastaukseksi vain stressin, mutta en koe itselläni kovaa stressiä. Olen kysynyt, voisivatko oireeni johtua minipillereistä (koska kaikki vaivani mainitaan kuitenkin lääkkeen haittavaikutuksissa), mutta kukaan lääkäri ei ole uskonut siihen, koska "hormoniannos niissä on niin pieni". Mietin vain, että kyllä se jonkin kokoinen on pakko olla, kun kuukautisenikin ovat jääneet pois. Lisäksi olen pienikokoinen, jotan pienikin annos vaikuttaa minuun varmasti enemmän kuin minua isokokoisempaan ihmiseen.

Nyt päädyinkin ihan omatoimisesti lopettamaan pillerit, jos se saisi oireeni loppumaan. Onko kellään muulla vastaavia kokemuksia? Erityisesti olen kiinnostunut siitä, onko kellään muulla aiheutunut pillereistä hiustenlähtöä ja jos on, niin onko pillereiden lopettaminen auttanut? Entä kuinka nopeasti kaikki normalisoituu? Lähinnä tarkoitan mielialaa ja hiuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu