AUTTAKAA hiukset lähtee

Olen 20-vuotias nuori nainen. Olen normaalipainoinen, liikun (takana 17 vuoden urheilutausta) ja syön terveellisesti. Aloitin Cerazette minipillerit elokuussa. Ennen niitä en ole käyttänyt mitään ehkäisypillereitä, koska niille ei ole ollut tarvetta. Hormonaaliseen ehkäisyyn päädyimme lääkärini kanssa siitä syystä, että minulla on aurallista migreeniä.

Aluksi kaikki näytti menevän hyvin. Aluksi minulla oli kaksi viikkoa vuotoa, mutta sitten kuukautiset loppuivat kuin seinään eikä niitä ole näkynyt vielä nyt seitsemän kuukauden käytön jälkeenkään. Tämä on mielestäni ihanaa.

Melkein välittömästi pillereiden aloittamisen jälkeen huomasin kuitenkin mielialani hieman laskeneen. Olen aina ollut todella pirteä, sosiaalinen ja positiivinen, mutta nykyään en ole enää niin iloinen, vaikka elämässäni on viime aikoina tapahtunut vaikka mitä upeita asioita!

Suurin huolenaiheeni on kuitenkin marraskuussa alkanut raju hiustenlähtö. Minulla on aina ollut pitkät ja paksut hiukset. Nyt ne kuitenkin ovat ohentuneet ainakin puoleen. Hiuksia on vain joka paikassa ja harjatessa niitä lähtee aina valtava tuppo. Olen ollut asiasta niin huolissani, että olen käynyt neljällä eri lääkärillä. Kahdella ihotautilääkärillä ja kahdella gynekologilla. B verenkuva ja kilpirauhasarvot on otettu ja kaikki ovat kunnossa. Lisäksi päänahkani on tutkittu. Lääkärit ovat antaneet tähän asti vastaukseksi vain stressin, mutta en koe itselläni kovaa stressiä. Olen kysynyt, voisivatko oireeni johtua minipillereistä (koska kaikki vaivani mainitaan kuitenkin lääkkeen haittavaikutuksissa), mutta kukaan lääkäri ei ole uskonut siihen, koska "hormoniannos niissä on niin pieni". Mietin vain, että kyllä se jonkin kokoinen on pakko olla, kun kuukautisenikin ovat jääneet pois. Lisäksi olen pienikokoinen, jotan pienikin annos vaikuttaa minuun varmasti enemmän kuin minua isokokoisempaan ihmiseen.

Nyt päädyinkin ihan omatoimisesti lopettamaan pillerit, jos se saisi oireeni loppumaan. Onko kellään muulla vastaavia kokemuksia? Erityisesti olen kiinnostunut siitä, onko kellään muulla aiheutunut pillereistä hiustenlähtöä ja jos on, niin onko pillereiden lopettaminen auttanut? Entä kuinka nopeasti kaikki normalisoituu? Lähinnä tarkoitan mielialaa ja hiuksia?
6329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos syy on oikeasti pillereissä, niin mielialaan niiden lopetuksen pitäisi vaikuttaa heti. Hiukset kasvavat suunnilleen sentin kuussa, eli seuraa tilannetta päänahasta. Jos hiustenlähtö johtui pillereistä, niin periaatteessa uutta karvaa pitäisi alkaa kasvaa tyvestä.

Oletko ajatellut hormonikierukkaa? Sen pitäisi vaikuttaa lähinnä paikallisesti. Vähän kalliimpi alkuinvestointi ja laittotilanne voi olla ikävä. Todennäköisesti pääsisit silläkin vuodottomaksi. Tosin kannattaa nyt seurata, alkavatko menkat, ennen kuin teet mitään muuta. Aina on mahdollista, että menkkojen poisjäänti ja hiustenlähtö eivät johdukaan pillereistä, vaan niille on yhteinen muu syy. Tosin gynekologisessa tutkimuksessa olisi pitänyt olla viitteitä esim. polykystisistä ovarioista, jos sellaiset on.

1Äänestä

Minäkin suosittelen, että vaihdat ehkäisyä. Selkeästi nuo pillerit ei sulle sovi, jos vaikuttaa mielialaankin. Ainakin meilläpäin ennen sai ekan kierukan ilmaiseksi. Tsemppiä sulle.

1Äänestä

Minipillerit aiheuttavat joillakin voimakasta hiustenlähtöä, googleta! Lopeta pillerit samantien!

1Äänestä
  • Kiitos kaikille teille asiallisista vastauksista! Lopetin tosiaan pillerit ja menkat alkoivat kuukauden päästä lopettamosesta ja olivat normaalit :) Myös hiustenlähtö tuntuu hieman helpottaneen! Kyllä niitä edelleen putoilee, mutta onneksi kasvaa myös paljon uusia hiuksia!

    Äänestä

Entä muut karvat, onko myös ripsesi ja kulmakarvasi ohentuneet ja entä kainalokarvat ja häpykarvat, pitääkö sheivata yhtä taajaan kun ennen, luulis sen nyt vaikuttavan kaikkiin karvoihin ei ainoastaan hiuksiin.

Äänestä
  • Siis kaikki karvat, myös hiukset, kasvavat kyllä huimaa tahtia! Pää on aivan täynnä eri mittaisia pieniä hiuksen alkuja. Ongelmana oli vain se, että pitkiä putoili valtavasti pois! Nyt tilanne on kuitenkin ehkä hieman helpottamissa :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Medi20 kirjoitti:

Olen 20-vuotias nuori nainen. Olen normaalipainoinen, liikun (takana 17 vuoden urheilutausta) ja syön terveellisesti. Aloitin Cerazette minipillerit elokuussa. Ennen niitä en ole käyttänyt mitään ehkäisypillereitä, koska niille ei ole ollut tarvetta. Hormonaaliseen ehkäisyyn päädyimme lääkärini kanssa siitä syystä, että minulla on aurallista migreeniä.

Aluksi kaikki näytti menevän hyvin. Aluksi minulla oli kaksi viikkoa vuotoa, mutta sitten kuukautiset loppuivat kuin seinään eikä niitä ole näkynyt vielä nyt seitsemän kuukauden käytön jälkeenkään. Tämä on mielestäni ihanaa.

Melkein välittömästi pillereiden aloittamisen jälkeen huomasin kuitenkin mielialani hieman laskeneen. Olen aina ollut todella pirteä, sosiaalinen ja positiivinen, mutta nykyään en ole enää niin iloinen, vaikka elämässäni on viime aikoina tapahtunut vaikka mitä upeita asioita!

Suurin huolenaiheeni on kuitenkin marraskuussa alkanut raju hiustenlähtö. Minulla on aina ollut pitkät ja paksut hiukset. Nyt ne kuitenkin ovat ohentuneet ainakin puoleen. Hiuksia on vain joka paikassa ja harjatessa niitä lähtee aina valtava tuppo. Olen ollut asiasta niin huolissani, että olen käynyt neljällä eri lääkärillä. Kahdella ihotautilääkärillä ja kahdella gynekologilla. B verenkuva ja kilpirauhasarvot on otettu ja kaikki ovat kunnossa. Lisäksi päänahkani on tutkittu. Lääkärit ovat antaneet tähän asti vastaukseksi vain stressin, mutta en koe itselläni kovaa stressiä. Olen kysynyt, voisivatko oireeni johtua minipillereistä (koska kaikki vaivani mainitaan kuitenkin lääkkeen haittavaikutuksissa), mutta kukaan lääkäri ei ole uskonut siihen, koska "hormoniannos niissä on niin pieni". Mietin vain, että kyllä se jonkin kokoinen on pakko olla, kun kuukautisenikin ovat jääneet pois. Lisäksi olen pienikokoinen, jotan pienikin annos vaikuttaa minuun varmasti enemmän kuin minua isokokoisempaan ihmiseen.

Nyt päädyinkin ihan omatoimisesti lopettamaan pillerit, jos se saisi oireeni loppumaan. Onko kellään muulla vastaavia kokemuksia? Erityisesti olen kiinnostunut siitä, onko kellään muulla aiheutunut pillereistä hiustenlähtöä ja jos on, niin onko pillereiden lopettaminen auttanut? Entä kuinka nopeasti kaikki normalisoituu? Lähinnä tarkoitan mielialaa ja hiuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu