Apua! Nyt tuli ero.. koska en luota olevani 'se' nainen miehelle, enkä osaa jatkaa ollen yksi monen joukosta. En koe olevani erityinen.. Olenko väärässä kun haluan olla erityinen, yksi yli muiden tai olen mielummin yksin?
Ero, koska en koe olevani 'SE' nainen miehelle.
Rinsessa13
151005
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olet oikeassa, hän on väärässä...
Ei kun hei, hirveetä rinsessointia tuollai haluta 'erityishuomiota', sinulla täytyy olla vähintäänkin närsistinen pershärpäke!
😂 kiitos, piristit minua.. ap
No ihan normaalia tuo on. Ei se ihanaa ole kun puolison kakkonen tulee ilmi. Se että nähtävästi myös jatkavat vaikka kertoo sen ohi olevan. En voi luottaa mutta en sure sitä vaan niin kauan kun eteeni ei tule todisteita suhteesta olen siis nähtävästi ainoa. En voi tuota tietää mutta uskotaan se mitä mies nyt näyttää ja tekee. Normaalia se on ettei suhteessa ole muita. Eroan minäkin heti jos todisteita tulee kakkosesta.
Moi, ei, ei siitä ole kyse. Ei hänellä ole muita. Vaan en koe olevani 'se elämän nainen' hänelle.. Ja jos en kerta ole sitä, miksi jatkaa suhdetta?
Ikävää tuo sinun tuntemus.. Entisessä avioliitossa (24 vuotta) tuli tunne että kaikki ei oo hyvin. Mies istui poissaolevana.. eihän siimä kauan mennyt kun stalkkasin puhelimen ja löysin perin hempeitä viestejä, jotka ei ollut tarkoitettu minulle..
Tämän kokemuksen omaavana neuvookin kaikkia luottamaan omiin vaistoihin. Ne on yleensä oikeassa..
Voimia sinulle. Ap
Vaikka sinusta tuntuu siltä, niin asia ei välttämättä ole niin. Oletko kysynyt asiaa mieheltä? Minä olen nykyisessä liitossani opetellut ymmärtämään, että kaikki eivät samalla tavalla osoita sitä, jos toinen on "se erityinen", mikä epävarmassa ihmisessä (minussa...) aiheuttaa epäilyksiä.
Me olemme mieheni kanssa kuitenkin puhuneet asiasta, mikä on auttanut minua uskomaan ja ymmärtämään. Toisaalta myös hyväksymään, että kaikkien tunneskaala ei vain ole niin iso... Se että mieheni sanoo minulle kolmen kuukauden välein, että hän rakastaa minua, niin se on huomattavasti enemmän, kuin mitä hän on koskaan sanonut kenellekään toiselle. Tämä siis näin esimerkkinä.
Minun mieheni on sanonut, että kannattaa ymmärtää käytännön asioista, että mitä mies ajattelee ja tuntee. Jos siis mies haluaa olla suhteessa, huolehtii naisen hyvinvoinnista yms, niin se merkitsee jotakin! Meille kun vielä asuntolaina on miehelle ainoa yhteinen kenenkään kanssa, niin onhan sekin jotakin... ;)
Minäkin haluan olla se yksi ylitse muiden. Mutta olen oppinut, että niin olenkin! Vaikka minusta ei ensimmäiseen 4 vuoteen siltä tuntunutkaan. Eikä tuntuisi vieläkään, jos en olisi tietoisesti opetellut ymmärtämään, että mieheni tapa ilmaista tunteita on erilainen.
Puhu miehen kanssa. Jos hänen mielestään et ole erityinen, ylitse muiden, niin eroa vaan. Mutta muussa tapauksessa tiedosta, että kyse voi olla 1) sinun itsetunnon asioista sekä 2) miehen pidättyväisemmästä tunteiden ilmaisusta.
Tässä on vain se ongelma että tavismiehen on lähes mahdotonta saada naista jota voisi pitää 'SE' naisena. Pitäisikö tavismiehen olla loppuelämänsä ajan yksin?
Tuolla asenteella kyllä.
Puhun vain ihan käytännön kokemuksella. Aina jos olen todella kiinnostunut naisesta niin vastakaikua ei tule mutta jos pidän naista jotenkuten ok niin sellaisten kanssa saattaa tulla vastakaikua.
Ei puhettakaan että pääsisi lähellekään parisuhdetta 'SE' naisten kanssa. Näin se vaan on. Miehen on käytännössä pakko tyytyä.
"Ei puhettakaan että pääsisi lähellekään parisuhdetta 'SE' naisten kanssa. Näin se vaan on. Miehen on käytännössä pakko tyytyä."
Puhut nyt kyllä selkeästi vain naisen ulkoisista seikoista. Jos sinulle nainen on "SE nainen" vain jos hän on sinulle ulkonäöllisesti täydellinen, olet aika pahasti hakoteillä.
Todellinen "SE" nainen on kuitenkin sellainen jonka kanssa tuntee suurta henkistä yhteyttä eikä sellaisen löytäminen ole kenellekään mahdotonta.
Ei sitä henkistä yhteyttäkään välttämättä helpolla tunne. Riippuu esim.kuinka standardi-ihminen on kyseessä.
Mika on standardi-ihminen?
Minä en oikein mihinkään "suureen henkiseen yhteyteen" usko, kuulostaa kummalta tai jopa mielikuvituksen värittämältä läheisriippuvuudelta, tai leffoista opitulta sadulta. Mutta sitä en ymmärrä, että kuka kummassa voisi olla standardi? Eikös kaikki, ihan kaikki, ihmiset ole erilaisia yksilöitä?
Jonkun kanssa sitten viihtyy paremmin, ja siitä se rakkaus kasvaa. Yksinkertaista.
"Todellinen "SE" nainen on kuitenkin sellainen jonka kanssa tuntee suurta henkistä yhteyttä eikä sellaisen löytäminen ole kenellekään mahdotonta."
Eikä tarvitse edes tuntea suurta henkistä yhteyttä - riittävä henkinen yhteys riittää... sitten todennäköisemmin myös fyysinen yhteys toimii. Ja monet, myös naiset, painottavat tuota fyysistä yhteyttä.
Luota vaistoosi. Ellet tunne olevasi miehelle tarpeeksi tärkeä, et sitä ole.
Tämä nyt on ihan paska kommentti. Suuri osa naisista kokee hyvin monissa suhteissa puhtaasti joko oman itsetunto-ongelman tai epärealististen odotusten takia, että mies ei muka välitä, ihaile tai rakasta tarpeeksi. Miehille siitä tulee suoraan sanottuna epätoivon olo. Mitäpä sille mahtaa? Ei mitään. Jos se ei riitä, kun sanoo että "Kyllä, sinä olet tärkeä ja juuri se oikea." Niin mitäs sitten? Pitäisi huokua jotain, mutta mitä? Pitäisi olla oikea äänenpaino, tietynlainen katse, juuri ainutlaatuinen kosketus, valita sanan "juuri" tilanne "ainoa" tai jotakin muuta yhtä mystistä.
Lopputulema: naisen vaisto menee usein pahasti metsään.
No eipäs ole paska kommentti!
Parisuhteessa ei kannata olla, jos tuntee, ettei ole (tarpeeksi) tärkeä kumppanille. Eikä tämä suinkaan liity itsetunto-ongelmiin ja epärealistisiin odotuksiin. Usein on kyse pelkästään persoonallisuuseroista parin välillä ja/tai erilaisista kiintymistyyleistä (turvallinen, takertuva, välttelevä, pelokas).
"mies ei muka välitä, ihaile tai rakasta tarpeeksi"
Niin? Naiselle tärkeää on parisuhteen ilmapiiri, tunne ja kemiat. Ellei ne toimi riittävästi, myöskään parin välinen tunnesuhde ei toimi.