Luterilainen kirkko on suvaitseva. Kaikki käy. Kirkkoon mahtuu homojenvihaaja-uskovat niin kuin nekin jotka siunaavat homojen avioliitot. Kirkkoon mahtuu myös kaiken maailman huijariparantajia. Kun media tuo esiin jonkin oikein räikeän esimerkin( mm. Jalovaara), sitäkin yritetään peitellä. Uskonlahkojen kanssa kirkko on hyvää pataa. Kukaan ei puolusta niitä jotka ovat joutuneet näiden lahkojen hyväksikäyttämäksi. Käytännössä kirkolla ei ole mitään tunnustusta. Ainoastaan, jos joku pappi nimittää itsensä piispaksi tai ottaa uudestikasteen, alkaa älämölö.
Evl-kirkko - kaikki käy
hömppää.tarjolla
17169
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mikä on evlut kirkon suhde Jumalaan?
Selvästikin uskot tietäväsi vaikka kysyt, joten valaisepa meitä.
Vastaa ihmeessä Räyhis!
Kirkkolaitoksella ei tietenkään voi olla mitään suhdetta Jumalaan. Kirkon jäsenillä sen sijaan on tai ei ole suhdetta henkimaailmaan.
Kirkon suhde Jumalaan?? Sama kuin kysyttäisiin mikä on autoni suhde Jumalaan:)
Kaikki käy mutta porukka sen kun vähenee.
Ensin pitäisi ajaa naipapit omille paikoilleen kuulijoiksi, ja sitten pitäisi lopettaa uudelleen avioiden siunaukset, hakekoot muualta siunauksen siihen. Selkärankaa tässä tarvitaan ja päätöksiä, jotta asiat muuttuu.
Luuletko oikeasti, että nuo asiat saisivat ihmiset liittymään kirkkoon? Minä uskon, että noiden temppujen jälkeen ihmiset vasta joukoittain eroaisivat siitä.
Kirkkoon ei pidä jäädäkään kuin uskovien. Mitä muut siellä nyt tekevät?
Mm. pitävät yllä historiallisesti hyvin arvokasta kirkkorakennuskantaa verorahoillaan. Haluaisitko sinä Räyhis muuttaa suurimman osan kirkoista vaikkapa yökerhoiksi? Voipa olla, että juuri sitä toivoisitkin, koska Lopun ajat.
Oletko muuten jo liittynyt kirkkoon?
Jos kirkko osiottaisi vähän luonteen lujuutta loputtoman mielistelyn sijaan, niin se voisi lisätä ihmisten arvostusta kirkkoa kohtaan.
Ja kyllä uskon, että nuo muutokset olisvat ehdottomasti uskovien ja kirkon parhaaksi.
Esim. ev.lut.kirkon olemassaolon syy on valhe. Pietari ei ole kallio, vaan Jeesus. Katolinen kirkko varsinkin saarnaa tätä, ja SAMA opetus löytyy myös esim. ev.lut.kirkosta, että yhtäkkiä ihminen olisikin välikäsi ihmisen ja Jumalan välillä. Voi voi, VOI!
Mikko.A,
Kirkko-sanaa ei Raamatussa ole. Haulla seurakun* vanhasta käännöksestä palvelu http://raamattu.uskonkirjat.net tuo 263 jaetta ja uudemmasta 159 jaetta.
Kristuksen ruumis eli eli kristittyjen välinen yhteys on ainoa todellinen seurakunta ja siten ainoa oikea kirkko. Melkisedekin pappeus on Kristuksen pappeutta Pyhän Hengen kautta kaikille kristityille. Vaikka luterilaisessa kirkossa opetetaan Melkisedekin pappeudesta, voi vain miettiä miksi luterilaisen kirkon sakramentit, jotka siis luterilainen kirkko katsoo Jeesuksen asettaneen, on varattu luterilaisen kirkon papeille toimitettaviksi. Jeesuksen asettama ehtoollinen ei ollut mikään transsubstantiaatio, vaan yksinkertaisesti käsky muistaa häntä; syömme leipää ja saamme Sanan leipää, että kenen varassa tässä ollaan.
Luterilaisen kirkon toinen sakramentti, kaste, on myös kirkon omien toimijoiden itsellensä omima. Mitäpä luulet, kuka kastoi Johannes Kastajan?
Kirkko muuttaisi sitten varmaan muotoaan. Alle 100 00 jäsenen kirkko olisi jotain muuta kuin mihin olemme tottuneet.
No kirkon jäsenien määrä on tasaisesti jo 100 vuoden ajan.
Siis kirkon jäsenten määrä on laskenut jo 100 v.
Jokainen joka tutkii Raamattua ja uskoo mitä Jumala sanoo, näkee, että kirkossa saarnataan "jumalana" jokamiehen palvelijaa, joka hyväksyy kaiken, valehteleekin Sanassaan, ei tuomitsekaan ketään mistään, ja on yhtäkkiä antanutkin ihmisille vallan pelastaa kaikki, jotka kuuluvat seurakuntaan lapsikasteen kautta. Tämä tulee antikristuksen hengestä. Kirkko saarnaa ANTIKRISTUSTA!
Todellisuudessa Raamatun Jumala, elävä Jumala on vanhurskas, pyhä Jumala, joka toimii juuri Sanansa mukaan, eikä anna itseänsä pilkattavan. Vaikka Jumalan lopullinen tuomio ei näy ajallisessa vaelluksessa maan päällä (monet sokaiseekin se, että materiaalisesti, fyysisesti jne asiat voivat näyttää hyvältä, joka ei kuitenkaan kerro sielun hengellisestä tilasta), se tulee näkymään iankaikkisuudessa. Siellä ei auta "Herra, Herra"! Tehkää siis parannus, jotka viette eteenpäin väärää evankeliumia ja/tai tuette sitä ja elätte siinä tavalla tai toisella.
Ilm. 22:15 Ulkopuolella ovat koirat ja velhot ja huorintekijät ja murhaajat ja epäjumalanpalvelijat ja kaikki, jotka valhetta rakastavat ja tekevät.
Gal. 1:8 Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu. 9 Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu.
Gal. 6:7 Älkää eksykö, Jumala ei salli itseänsä pilkata; sillä mitä ihminen kylvää, sitä hän myös niittää.
Matt. 10:28 Älkääkä peljätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin.
Mikä tai kuka on velho? Velhot, noidat, haamut, vainaja- ja tietäjähenget ovat taikauskoa ja kun niistä puhutaan Raamatussa se kertoo sen, että Raamattu on kirjoitettu senaikaisen käsityskyvyn mukaan, senaikaisten ihmisten toimesta.