Laihduttaminen??!

Iidah_

Miten onnistun laihduttamisessa musta tuntuu että syön vain koko ajan eikä se lopu koskaan!! Enkä ole tyytyväinen omaan kroppaani ja haluaisin tehä asialle jotain... Oisko jotain keinoi??:/

1

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köyhä_ja_syön

      Nainen voi olla kehoonsa tyytymätön, vaikka painaisi 40 kg ja olisi 180 cm pitkä. Katso vaikka ensin painoindeksistä, mitä se näyttää. Mittaa lisäksi vyötärö - lantio -suhde, niin saat suuntaviivoja kehon koostumukseen. Jos oikeaa ylipainoa on, voi toki laihduttaa. Mutta jos on normaalipainossa, mutta keskivartalo on rasvoittunut, silloin asiaan auttaa vain liikunta. Vähiä lihaksiaan ei kannata syödä pois, niille on muutakin käyttöä. Ja juuri niin ajattelemattomassa vaa'an lukemaa tuijottavassa laihdutuksessa käy. Vääristyneeseen suhteeseen omaan kehoon auttaa terapia.

      Koko ajan syömiseen on hyvin yksinkertainen ohje. Opettele syömään oikeina ruoka-aikoina kunnolla. Aamiainen, lounas ja päivällinen. Ja tarvittaessa pari välipalaa/iltapala lisäksi. Kun vatsa on täynnä oikeaa ruokaa, ei ole tarve mässytellä. Jatkuva nälkä on merkki pieleen menneestä ateriasuunnittelusta tai pieleen menneestä laihdutuksesta.

      Käy vaikka jossain terveydenhoitajan (terveyskeskus, opiskelijaterveydenhuolto, työterveyshuolto - mihin kuulutkin) juttusilla, tai pyydä lähete ravitsemusterapeutille. Jos et ole oppinut syömään oikeina ruoka-aikoina, ravitsemusterapeutin luona käynti olisi perusteltua. Helsingissä ainakin sinne on parin kuukauden jono julkisella puolella.

      Söäännölliset ruoka-ajat eivät ole edes tuloista ja varallisuudesta kiinni. Loppujen lopuksi säännöllisillä ruoka-ajoilla säästää. Kun ateriat on ennakkoon suunnitellut, ei sorru järjettömiin houkutuksiin, mikä voi näkyä taloudessakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8585
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8483
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      6583
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      173
      6190
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5258
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4295
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4130
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4073
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3859
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      69
      3750
    Aihe