Saatko paniikkikohtauksen

kilttimies_

kun menet tavarataloon? :)

20

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tykkään shoppailla, vaikka en ostaisikaan mitään, on silti kiva kierrellä ja katsella. Hah! Ei siinä mitään paniikkia synny. :)
      Keskityn parhaiten shoppailemalla itsekseni. Ajatukset (suuret suunnitelmat) pysyvät parhaiten kasassa, kun ei ole kaverit hoputtamassa ja nykimässä hihasta.

      Ainoa ahdistumisen paikka on täpötäydessä hississä, esim. Stockalla. Yritän vältellä niitä. Jonkin asteinen ahtaanpaikankammo häiritsee. Käytän mielummin rullaportaita, jos on mahdollista.

    • Vain, jos ylitän tilini saldon. ;)

      • hanskassa_--

        .

        "# DEBET !!1!!1!!1!!! KREDIT !!1!!!!1!1!!! #"

        har-haaar

        .


      • hanskassa_-- kirjoitti:

        .

        "# DEBET !!1!!1!!1!!! KREDIT !!1!!!!1!1!!! #"

        har-haaar

        .

        Onneksi en ole vielä koskaan ylittänyt tilini saldoa. En yhtään ainutta kertaa elämässäni, mutta kerrankos niin vielä käy! :)

        No ehkei nykyisellään niin helposti, mitä ennen olis voinut tai jopa olettanut käyvän. Mä olen oppinut aika askeetiksi kotiäitinä ollessani. Ja se on vaan pelkästään hyvä asia, jos multa kysytään. Mä olen iloinen tästä kehityksestä. :)


      • zönggö kirjoitti:

        Onneksi en ole vielä koskaan ylittänyt tilini saldoa. En yhtään ainutta kertaa elämässäni, mutta kerrankos niin vielä käy! :)

        No ehkei nykyisellään niin helposti, mitä ennen olis voinut tai jopa olettanut käyvän. Mä olen oppinut aika askeetiksi kotiäitinä ollessani. Ja se on vaan pelkästään hyvä asia, jos multa kysytään. Mä olen iloinen tästä kehityksestä. :)

        Leikkaa se luottokortti kahtia.


      • hullu_ukko kirjoitti:

        Leikkaa se luottokortti kahtia.

        Emmä itseasiassa omista kuin Visan. :)

        Ei sillä pahasti pääse sössimään. Ja muutenkaan en tarvi luottokortteja, maksan kaiken aina heti pois. ja jos jotain ei oo vara just ostaa, ostan kun on varaa, jos vielä tarvin. :)

        Velkaa mä en ota.


      • zönggö kirjoitti:

        Emmä itseasiassa omista kuin Visan. :)

        Ei sillä pahasti pääse sössimään. Ja muutenkaan en tarvi luottokortteja, maksan kaiken aina heti pois. ja jos jotain ei oo vara just ostaa, ostan kun on varaa, jos vielä tarvin. :)

        Velkaa mä en ota.

        Oikeeta meininkiä:)


    • En kärsi paniikkikohtauksista.

      Tosin viime aikoina minua on alkaneet ottaa päähän täpötäydet bussit. Verenpaine nousee kun bussissa on niin paljon porukkaa, että käytävällä seisovat tukkivat käytävän.
      Toivottavasti se ei ennakoi mitään paniikkihäiriön kehitystä.

      • kilttimies_

        Ehkä se ennakoi pedofilian kehitystä ;)


      • kilttimies_ kirjoitti:

        Ehkä se ennakoi pedofilian kehitystä ;)

        No sinulla kai on asiasta kokemusperäistä tietoa.


    • kaupparunoilija

      Pelkkä ajatus siitä, että joudun menemään tavarataloon, saa minut paniikkiin. Pienet kaupat taas saa aikaan ahtaanpaikan kammon ja isot paniikin lisäksi torikammon

      • kolkyt_donaa

        .

        "Mulla on kolkyt donaa taskussa ja ostelen sillä kaikkia *kivoja* tavaroita"

        har--

        .


      • kaupparunoilija
        kolkyt_donaa kirjoitti:

        .

        "Mulla on kolkyt donaa taskussa ja ostelen sillä kaikkia *kivoja* tavaroita"

        har--

        .

        Sanoi Andy MCCoy hastattelussa ja syyksi sanoi, jos sattuu eteen tulemaan kiva kamaa, ostan.


    • Mulla ei ole toistaiseksi ilmennyt paniikkihäiriötä, vaikka sitä suvussa onkin ollut. Jos siis siihen viittaat. Mutta tavaratalot ovat ruuhka-aikaan aika kammottavia. Stockan Hullut Päivät pahimpia. Olen pari kertaa eksynyt vahingossa stokkalle silloin ja puoli juoksua juossut läpi talon, hyi yök. Muutenkin olen nykyään niin maalainen, että ajatus koko päivän kauppakeskuksessa tai kaupungin vilinässä olemisesta alkaa ahdistaa. Piipahtaminen on silti ok, sitä teen vähintään kerran viikossa.
      Miksi tää aihe on sulle niin läheinen, että rustaat siitä usein aloituksia? Kärsitkö itse paniikkikohtauksista?

      • kilttimies_

        Saan valtavia paniikkokohtauksia kun menen ostamaan karkkia kioskista joka sijaitsee sadan metrin päästä kotoa.

        Usein ovat karkit jääneet kauppaan kun olen lähtenyt vauhdilla pois. :)


    • CuriousPink

      En saa paniikkikohtausta (ehkä jos näkisin inspektööri C:n) vaan ostohysteriakohtauksen

    • omamielipiteeni

      Melkein, koska inhoan isoja kauppoja. Äkkiä ostan mitä tarvitsen ja nopeasti pois.

      • iha_fiksua---

        .

        "Se on muutenkin ihan # FIKSUA # suunnitella jo etukäteen tarkasti mitä ostaa ja sitten * nopeasti * pois kaupasta!1!!!1!1!11!!!" säästöjä

        har-har

        .


      • En_ole_koskaan---

        .

        "Itse asiassa en ole koskaan ymmärtänyt sitä ettei ole kauppaan mennessä tiedossa mitä on menossa ostamaan" kenellä aivan liikaa aikaa

        har-har-har-

        .


    • E. Talois tavaran, kliffa pyörii on

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      32
      5094
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      268
      4942
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      55
      4436
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2415
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1848
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      25
      1789
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1512
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1460
    Aihe