" Yhteisvastuukeräys " taas....

Onko tästäkin " Yhteisvastuukeräyksestä " tullut, se automaatti jolla kerätään rahaa noille hurskastelijoille, että saavat näyttää vuodesta toiseen miten " Hyviä " he ovat ?
Että silleen. TV1 yhteisvatuukeräys.
7230
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ne on vapaaehtoisia. Itse en anna enää mihinkään, en edes kirkolle, kun erosin vihdoin.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Eiköhän noilta avun kohdemailta pitäisi vaatia sitä yhteisvastuuta omista asioistaan, eikä aina olla mankumassa Euroopasta lisää kehitysapurahoja ? Että silleen.

    Äänestä

  • Sama täällä, en anna senttiäkään mihinkään keräykseen, nautin itse tienaamistani rahoista, eikä ole yhtään huono omatunto.

    Äänestä

En anna rahaa enää mihinkään keräyksiin koska ns. auttamisjärjestöjen johtajilla helvetin korkeat liksat.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Vastikkeetonta apua ei pidä antaa noille huijarimaille. Että silleen.

    1Äänestä

Afrikanmaille+on+kannettu+miljardeja+sadan+vuoden+aikana,mutta+syntyvyys+ei+laske+ja+rahat+on+varmaan+mennyt+hyväntekeväisyysjärjestöjen+pomoille.+Kun+tehdään+propagandafilmejä,joita+näytetään+joka+konsertin+yhteydessä,niin+viedään+täältä+vanhanaikainen+kaivopumppu,10-20+henkeä+lähtee+vaimoineen+mukaan+lomamatkalle+ja+saa+vielä+päivärahat+matkoista,sitten+paikallinen+kaivinkone+laittaa+putken+maan+sisään+ja+koko+kylä+on+saatu+paikalle+ihmettelemään+tuliaisilla,koko+operaatio+kestää+ehkä+puoli+päivää,mutta+veden+tulo+ja+hymyilevät+alkuasukkaat+kuvataan+ja+voi+meitä+hölmöjä,taas+saat+lahjoittaa+20e+tekstiviestillä.+Minäkin+voisin+olla+hyväntekeväisyysjärjestön(yhteisvastuu,spr:n,uniceffin,kirkon,veteraanijärjestön)+kunniapuheenjohtaja,kun+saan+vain+100.000e+jokaiselta+kuukaudessa,kunhan+muut+hoitaa+kerjäämisen+ja+jos+tili+alkaa+hupeneen,niin+ylelle+vaan+viestiä,että+nyt+konserttia+televisioon+ja+tavoite+on+parit+miljoonat,kyllä+tyhmä+kansa+lahjoittaa,kun+luulee+avun+menevän+kokonaisuudessaan+perille?Turhia+johtajia+on+joka+järjestössä+satoja+ja+hyväntekeväisyyteen+lahjoitetuista+tuloista+noin+muodollisesti+täytyy+käyttää+vain+15%,muut+menee+herrojen+palkkioihin,tutustumiskäynteihin(lomamatkoihin)+ja+edustuskuluihin,asunto+ja+autoetuihin+ym.+Veteraanijärjestönkin+voi+lopettaa+ja+miljoonaomaisuuden+jakaa+90-100+vuotiaille+veteraaneille,kun+muita+ei+ole+enään+hengissä+ja+johtajat+työttömyyskortistoon,hyvää+se+tekee+niillekkin+maistaa+kelan+päivärahaa.

1Äänestä
  • Hyvä kirjoitus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


höpöhöpö kirjoitti:

Onko tästäkin " Yhteisvastuukeräyksestä " tullut, se automaatti jolla kerätään rahaa noille hurskastelijoille, että saavat näyttää vuodesta toiseen miten " Hyviä " he ovat ?
Että silleen. TV1 yhteisvatuukeräys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu