Kristinuskon opetuksia kuolemasta

HiemanEtukäteisTietoa

Kristinuskoisilla saattaa olla erilaisia opillisia käsityksiä siitä mitä kuoleman jälkeen tapahtuu. Tässä eräitä pääkohtia:

1. Kuollessa ihmisruumis lakkaa toimimasta. Nk. luonnollinen kuolema on tavallisesti prosessi, tarkoittaen, että ihminen ei kuole yhtäkkiä, vaan kuolema alkaa elintoimintojen hidastumisella ja loppumisella, jolloin tietyistä merkeistä voi jo edeltäkäsin päätellä henkilön kohta kuolevan. Mm. nk. lautumat.

Nyt alkaa tapahtumakuvio, jonka monet kristinuskoiset selittävät seuraavasti:

2. Riippuen henkilön suhteesta Jumalaan / Jeesukseen, ihminen päätyy jompaan kumpaan paikkaan joko n. Taivasten Valtakunnan Paratiisiin, tai nk. Tuonelaan. Tuonelalla ei kristinuskossa tarkoiteta samaa paikkaa kuin suomalaisessa muinaisuskossa, vaikka nimitys on sama.

On mahdollista, että kuollessa kunkin sielun vastaanottaa ja johtaa perille hänen oma enkelinsä. Jumalan lähettämä suojelusenkeli vie kristityn Paratiisiin.

Toisenlainen, "musta enkeli" mahdollisesti jo tässä vaiheessa lyö tuomitulle nk. raudat ranteisiin, hänet pidätetään kuin rikollinen ja johdetaan Tuonelaan, vankeuteen, odottamaan oikeudenkäyntiä, Viimeistä Tuomiota.

3. Taivasten valtakunnalla on eräänlaiset "kerroksensa". Sanonta "olo on kuin seitsemännessä taivaassa" tulee tästä judaismin opinkappaleesta. Kristinusko opettaa, että pelastuneet sielut menevät kuoltuaan ensin eräänlaiseen Taivaan esikartanoon, jota kutsutaan suomenkielisessä Raamatussa nimillä Paratiisi, Vanhurskasten lepo, Aabrahamin helma. Täällä he elävät nk. Viimeiselle Tuomiolle asti.

4. Ihmiset, jotka ovat tietoisesti eläneet ilman Jumalaa, kieltäen Jeesuksen, päätyvät paikkaan, suomalaiselta, kristilliseltä nimeltään Tuonela (ei siis sama Tuonen lehto, kuin muinaisuskossamme). Tämä on nk. Helvetin esikartano. Täällä he elävät omantunnontuskissaan, odottaen Viimeistä Tuomiota.

5. Viimeinen Tuomio. Nk. ruumiiden Ylösnousemuksessa tänne, tuomiolle kootaan koko laaja ihmiskunta, hamasta aikojen alusta asti. Täällä kunkin asiat julkisesti selvitetään kuin avoimessa oikeudenkäynnissä. Viimeinen tuomio on siis taivaallinen oikeusistuin.

Syyttäjänä toimii Saatana, penkoen jokaisen salaisimmatkin teot ja retostellen niillä.

Uskovilla kristityillä on nk. puolustusasianajajanaan Itse Jumalan Pyhä Henki.

6. Nyt kukin tuomitaan "tekojensa mukaan". He joilla ei ollut Jeesusta syntiensä sovittajana, tuomitaan lopulliseen Kadotukseen, eli Helvettiin. He, jotka olivat Jeesuksen omia, saatetaan Taivasten Valtakuntaan, eli varsinaiseen Taivaaseen.

7. Saatana enkeleineen sidotaan ja heitetään lopullisesti Helvetin tuliseen järveen.

8. Nyt Jumala hävittää koko luomansa maapallon ja luo "uudet taivaat ja uuden maan". Pelastuneet saavat siellä asuinpaikan. Kadotetut sielut tuhoutuvat Saatanan mukana Helvetissä.

Tällaista pahuuden valtakuntaa kuin ihmiskunta nk. syntiinlankeemuksensa vuoksi on edustanut, ei enää ole, eikä tällaiselle anneta enää minkäänlaista mahdollisuutta.

Kossoy Sisters - I'll fly away
https://www.youtube.com/watch?v=4MNM0OO_iVI
.

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelenettämiksi

      Ihmettelen että miksi oot liittänyt tuon videon tähän loppuun.
      Eli mikä asiayhteys?

    • Brina

      aloituksen kohdat 2-8 ovat pelkkiä uskomuksia ja sitä paitsi täysin vääriä..olkoonkin, että moni uskis vielä pitää niitä totena (nämä ovat näitä Jeesuksen vertauksen "tyhmiä herransa palvelijoita" jotka hautaavat aarteensa maahan eli eivät uskalla kasvattaa tietoisuuttaan vaan "ovat uskollisia" vanhoille toisten ihmisten käsityksille ja laatimille dogmeille...sieltähän ne uskonnot ovat syntyneet)
      Jos joku nyt joku päivä innostuisi hakemaan muunlaista tietoa kuolemasta ja sen jälkeisistä jutuista uskaltaen olla avoin kaikelle mahdolliselle tiedolle, niin netistä niitä löytyy joka lähtöön. Yksi sellainen suomenkielinen voisi olla mm. http://www.allankardec.fi/?p=111

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14361
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3837
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1519
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1474
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      17
      1432
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1273
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1041
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      938
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      793
    Aihe