Skoda, itäeurooppalainen VW

Eienääaitoitäauto

Miksi Skodaa leimataan niin kovasti itäautoksi? Skodahan ei ole enää itsenäinen itäautomerkki vaan ainoastaan Itä-Euroopassa valmistettu VW. Samoin kuin joitain Audejakin valmistetaan Itä-Blokissa.

Nyky-Skoda ei jatka kommunistiautoperinteitä vaan on länsiauton VW:n uudelleenbrändätty ja Itä-Euroopassa valmistettu sisarmalli.

19

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exSkodisti

      Muuten ehkä totta, mutta politrukkimuotoilu viittaa yhä vahvasti Skodan itäauto DNAhan.

    • itäautojaeiole

      Itäautoksi leimaajilla ei ole mitään tietoa, mitä itäautot aikoinaan, kaukana menneisyydessä olivat.
      Itä-Blokissa! (aloittajan lanseerama termi) ei valmisteta yhtään mitään, ihan siitä yksinkertaisesta syystä ettei koko itäblokkia oli vuosikymmeniin ollut olemassakaan.
      Muutoinkin nykymaailmassa auton kokoonpanomaalla ei ole mitään merkitystä, esim: onko Uudessakaupungissa kasattu Mersu suomalainen vai saksalainen? Onko Puolassa kasattu Audi saksalainen? Onko Turkissa kasattu korealainen Daevoo, jossa on Shevroletin merkki amerikkalaisen omistajansa takia amerikkalainen, korealainen vai eurooppalainen auto? Itäautot olivat sodanjälkeistä suomalaista kauppapolitiikkaa, nykymaailmassa niitä ei ole, paitsi tietenkin itäblokin aikaan valmistetut museoautot.

      • motiivin_paljastaja

        Saako udella...oletko mahdollisesti tullut tilanneeksi S90:n tämän vuoden puolella tai viime vuoden lopulla?


      • itäautojaeiole
        motiivin_paljastaja kirjoitti:

        Saako udella...oletko mahdollisesti tullut tilanneeksi S90:n tämän vuoden puolella tai viime vuoden lopulla?

        Saat udella, miksi utelet?


    • Summa.summarum

      Siis Skoda on itâblôkîn VW, joka tuoksuu ja maistuu itäautolle ja on ylpeydellä ja lämmöllä kyhätty itäblokissa?

      • miksioletolemassa

        Hiano aprillipila, valitettavasti sitä ei kukaan täysijärkinen usko!


    • Jåre--

      Niin, nämä nykyiset(kin) skoodat ovat itäblokin autojen parhaimmistoa.

      • testiuskollinen

        Pitäisi saada itäautotesti Tekniikan Maailmaan. Skoda, Lada, Zastava, Volga ja katsoa mikä tosiaan on paras. Kyllä minustakin tuntuu että Skoda on itäautojen kärkeä.


      • itäautojaeiole
        testiuskollinen kirjoitti:

        Pitäisi saada itäautotesti Tekniikan Maailmaan. Skoda, Lada, Zastava, Volga ja katsoa mikä tosiaan on paras. Kyllä minustakin tuntuu että Skoda on itäautojen kärkeä.

        Sattuuko se kun on noin typerä????
        Täällähän KAIKKI teetävät, että testit ovat maksettuja, miten niistä parasta valitaan????

        Kyllähän niitä itäautotestejä silloin itäautoaikaan, siis viime vuosituhannella, oli jos jossakin lehdissä, senkun sieltä lukemaan, ketä tänäpäivänä kiinnostaa??? Luuletko että noita autoja enää on Suomen markkinoilla, enpä ole enää kuullut sen enempää Zastavasta kun Volgastakaan, lienevät jo merkkeinä kuolleita?


      • testiuskollinen

        Kyllä Moskwitch "Mosse", Wartburg "Warre" ja Dacia pitäisi myös saada tuohon itäautotestiin. Uskomme silti yhä että Skoda on kärkeä tuossa kovassa seurassa.


      • itäautojaeiole
        testiuskollinen kirjoitti:

        Kyllä Moskwitch "Mosse", Wartburg "Warre" ja Dacia pitäisi myös saada tuohon itäautotestiin. Uskomme silti yhä että Skoda on kärkeä tuossa kovassa seurassa.

        Etkö vieläkään typerys usko, ettei noita merkkejä enää ole olemassakaan?
        Jos olet huumorilla liikkeellä, kysyisin: miksi?
        itäautojaeiole


      • totalitarismia

        Miksiköhän tämä itäautopalsta on olemassa? Joku haluaa suitsia vapaata keskustelua.


    • jfjfhjfhhjfdg

      Skoda favorit oli aikoinaan Italiassa muotoiltu ja läntistä yhteistyötä mistä Neuvostoliitto hermostui kun monilta osin meni Ladan edelle mikä tuolloin kiellettyä.
      Moottoreissa vain turvautua vanhaan budjetin takia uudistettuina.Warret ja polski fiatit sai sitten mennä kun vain tuettuja itäkippoja joihin ei oltu panostettu.

      • fjfjfjfjf

        Italiasta muotoilu oli Ladaankin saatu, neuvostoliitto kopioi Fiat 124 sellaisenaan.


      • itäautojako
        fjfjfjfjf kirjoitti:

        Italiasta muotoilu oli Ladaankin saatu, neuvostoliitto kopioi Fiat 124 sellaisenaan.

        Neuvostoliitossa kopioitiin kyllä ahkerasti mutta se Ladan ensimäinen malli, joka oli ulkonäöltään 1:1 Fiat 124, oli ihan italialaisten myymä malli, rakensivatpa vielä kokonaisen autotehtaan ja Togliattin kaupungin. Tosin Ladassa oli parempi kone, toimivammat jarrut ja koriakin vahvistettu, mikään kopio se ei ollut vaan venäläisille harvinainen lisenssikauppa.


      • itäauto

        Entä Polski Fiat? Mihin Fiatiin se perustuu ja oliko 1:1 kopio?


      • itäautojako
        itäauto kirjoitti:

        Entä Polski Fiat? Mihin Fiatiin se perustuu ja oliko 1:1 kopio?

        PolskiFiathan oli, kuten mallinimi 125P kertoi, koriltaan lähinnä Fiat 125, mutta olen kuullut kerrottavan, että alusta olisi ollut vanhemman, Fiat 1500:sen.
        Tekniikkaan en ole perentynyt, kertokoon kuka osaa. Jostain syystä noita ei ollut läheskään niin paljon liikenteessä kuin Ladoja, eikä niitä enää näy edes harrastajilla.


    • Hgjuyhjbjhj

      Skoda ja Dacia sama konsepti

    • Sieg_Skoda

      Skoda on sudeetti-saksalainen luomus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3827
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      1504
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      14
      1416
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1263
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1041
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      938
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe