http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005138639.html Samaan aikaan valtion velkakello raksuttaa http://www.velkakello.fi
JÄTTILISTA MAATALOUSTUKIEN SAAJISTA
zaskdjhfg
626659
4Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Hieman outoja nimiä niillä tukijusseilla sanon vaan.Onko jonkun sukunimi vaikka Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus? Hämmästyttää, kummastuttaa...
Entä Kesko ?
Olisiko listaa muista elinkeinotuista nähtävänä?
Entä asumistuet, suurimmat asumistuensaajat maakunnittain?
Ne taitaa olla ulkomaalaisia nimiä, Afrikka ja Lähi-itä kärjessä.
entapa suurtyöttömyyden >320 000 jatkuva kannattavuus avustuksin?
mamukulut ?
Ne on vuokranantajan (reaalisesti) tietenkin salaista tietoo, kuten kansalliset mt(sos)-tuetkin.
http://liberalismi.net/wiki/Maataloustuki
Tässäpä+"aasinsilta"+halpaan+tanskalaiseen+ruokaan(kansallinen+tuki+0€).++Ostin+juur+Pirkka+kermajuustoo/by+Tanska+3,99€/kilo)+Miten+kilpailukyky?
Elähän+huoli.+Tää+hallitus+tehny+LOISTAVAA++tulosta.+Esim.+låhialta+tilastot+kertoo;+Avoimia+työpaikkoja+19+000.+Niistä+40%+PALKATTOMIA+oppisopimus,+työharjoittelu,+proviisio,+0-sopimus+etc.++paikkoja,+Oikeita+palkkasuhteisia+yli+vuoden+ketävii+6+000.+Näistä+yli+puolet+erikoistehtävissä.+Nyt+äkklä+töihin+hyrynsalmelainen+kampaaja,+maa+odottaa+Sinua.+Kepusanaston+mukaan+avoinna+>+100+000+hyvin+palkattua+työpaikkaa.+Hopi,+hopi.
karunnäköistä katsottavaa tuo velkakello. todellisuudessa vaan tilanne on vieläkin pahempi. velkakellossa velka on jyvitetty kaikille suomalaisille, oikeasti se pitäisi jakaa niille, jotka tekee tuottavaa työtä. pois siis työttömät, opiskelijat, julkisen sektorin virkaloiset, eläkeläiset jne. eli kokonaisvelka tulisi jakaa noin 700000:lla ihmisellä. on siinä maksettavaa :D
Seuraavat sata vuotta ainakin riittää maksettavaa Suomen veronmaksajilla.
Aivan maksajat ovat köyhät. Ottajat löytyy täältä. Rikkaat maksaa veroja .paratiiseihin.
http://www.findikaattori.fi/fi/44
http://yle.fi/uutiset/3-7469358
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_valtioneuvosto#Suomen_tasavallan_hallitukset
Sipilän hallitus lappaa lisätukea maataloudelle ja yrityksille eli omille äänestäjäryhmilleen joka budjetista ja lisäbudjetista.
"suomi kuntoon". tuhansilta pienituloisilta otetaan jopa lääkevaratkin, sitten miljoona tukia lisätään, muutamille pankoilla pötköttäville tukijulli kepulille.. korjataan tilanne vaaleissa. äänestä vasemmistoa.
Lääkefirmoille syydetään tukea kelan kautta tolkuttomasti.
Ei tarttee olla elunkana tota tajutakseen. Typerykset syö kiltisti tuilla tuotetut viljat, maidot ja muut myrkyt maksaen auliisti lisää.
Juurikin+noin.+Jo+eräs+laskutaidoton+vm-ministeri+tokas:+'Rikkailta+leikkaaminen+EI+HYÖDYTÄ+ketään+koska+niit+on+nii+vähä(<10%)'.+Siis+leikatkaamme+persumaiseen+tapaan,+niiltäkin+joilta+aiemmat+hallitukset+on+jo+leikannu+kaiken.
KEPUlit vetää kuin suokuokalla miljoona tukia, joistain nahistuneiden retiisien viljelystä, sitten kitisevät kaupunkilaisten parista kela:sta saamasta satasesta, no pitihän kepulien sitten muuttaa kelankin systeemit, niin sekaisin että sairaat eivät saa lääkkeitään yms ja ruuhkat on suuret.
Maataloustuet lihottavat köyhän ruokakassia. FAKTA. Ilman viljelijätukia köyhät kuolisi nälkään muutamassa päivässä.
Kansallista maataloustukea on leikattava koska kaikista muistakin sosiaalitukia on jo leikattu ja jäljelle jäävä tuki suunnattava päätoimisille viljelijöille, sivutoimiviljelijät maksakoon harrastuksensa itse koska valtiolla ei ole enää varaa nykyisensuuruisiin kansallisiin maataloustukiin koska valtiontalous on velkavetoinen http;//www.velkakello.fi
Noinhan on jo tehty, seuraa aikaasi
Mutta ei leikata markkaakaan ja hyvä niin.
Sipilän hallitus on lisännyt maataloustukea kaikissa budjeteissaan ja lisäbudjeteissaan.
Seurrava hallitus leikkaa ja hyvä niin.
Leikatkaa vain, eipä ole mitä syödä.
Taas näitä tukijussin valheita. Syödäänkö missään päin Eurooppaan yhtä paljon ruisleipää ja litkitään vielä vasikoille tartoitettua eritettä päällitteeks!? Ei syödä!
Tanskakin kuoli sukupuuttoon kun kansallinen tuki lopetettiin. Oppivat tekemään töitä pankolla makaamisen sijaan.
chrome-extension://oidhhegpmlfpoeialbgcdocjalghfpkp/composer.html
Anteeks kämmi.
http://journal.fi/afs/article/view/50881/16523
suosi lähiruokaa!?! .. joka maksaa paaaaljon enemmän kuin muualta tuotu ja maksa vielä veronmaksajana maataloustuissa lisää, voipikos nämä tuen saajat ajella hieman halvemmilla mersuilla ja audeilla pankkeihin tukia nostelemaan, nyt maan ollessa "suomi kuntoon" taloustalkoissakin.
Ahneus estää eli ei ne voi.
rahojenkaytön todellisuus tulee selvittaa ja julkaista. jos saa tukia esim. vihertuotteiden viljelyyn,ei rahoilla saa ostaa lisaa metsaa kuten tuolla jossain kerrottiin.
tai virolaiset työlaiset ja kovat tuet. jarjetönta ja sairasta.
joku agri naytti olevan kaikkialla,miten lienee,kun koko suomea hallitsee....ja monia muita kummallisuuksia.
asiat tutkittava ja tulokset esiin seka toimenpiteet.
kaikkiaan suomen tukiviidakko on todella kovan saneerauksetnja muutosten tarpeessa,se on taysin selvaa ollut jo 50v.
Hyvä kommentti.
Junteille Keskustan ajamana. Rahat otetaan Uudeltamaalta.
IL-Analyysi: Hallituksen valtataistelun vaiettu puoli - kokoomuksella yksi tarve ylitse muiden
Lauantai 25.3.2017 klo 08.01
Sote-uudistuksen myötä valtio ottaa talutusnuoraansa vastentahtoisetkin kaupungit, kirjoittaa Iltalehden Juha Ristamäki.
Sipilän hallituksella on haastatta pitää kaikki hallituksen jäsenet tyytyväisinä.
Sipilän hallituksella on haastatta pitää kaikki hallituksen jäsenet tyytyväisinä. (JOHN PALMÉN)
Hallituksen jättimäisen sosiaali- ja terveys- sekä maakuntauudistuksen idea on, että keskusta saa läpi maakuntamallinsa ja kokoomus valinnanvapausmallinsa. Keskusta yrittää sementoida valtaansa maakunnissa, kokoomus haluaa avata miljardien eurojen markkinat terveys- ja sosiaalialan yrityksille.
Valinnanvapaus on kuitenkin uudistuksen kipukohta, sen kimpussa ovat oppositio, kunnat ja kaikenlaiset asiantuntijatkin. Hallitus voi joutua vielä muuttamaan ajankohtaa, jolloin suomalaiset pääsevät valitsemaan yksityisen ja julkisen terveysyrityksen välillä.
Kokoomus on hirttänyt itsensä valinnanvapauteen. Jokaisessa keskustelussa kokoomuksen päättäjät sanovat, että jos ei tule valinnanvapautta, ei tule maakuntauudistustakaan.
* * *
Kokoomuksen jyrkkä kanta on ymmärrettävä. Sen on saatava uudistuksesta irti markkinoiden avaaminen yksityisille firmoille, muuten se häviää raskaasti.
Kokoomuksen jyrkkä kanta on ymmärrettävä myös, kun katsoo, mitä monessa kokoomukselle tärkeässä kaupungissa tulee tapahtumaan. Tästä ei ole juurikaan puhuttu.
* * *
Otetaan esimerkiksi Espoo. 275 000 asukasta, Suomen toiseksi suurin kaupunki. Viime kuntavaaleissa 2012 kokoomus keräsi siellä 36 prosentin ääniosuuden.
Tällä hetkellä Espoon tuloista vain noin 4 prosenttia tulee valtiolta valtionosuuksina. Kun sote-uudistus tulee ja vie Espooltakin sote-rahat pois, kaupungin rahoitusrakenne muuttuu.
Valtio paikkaa kaupungin menetettyjä verotuloja valtionosuuksilla. Kuntaliiton laskelman mukaan se tarkoittaa, että Espoossa valtion rahoituksen osuus kaupungin tuloista nousee lähelle 25 prosenttia.
* * *
Espoolaiseen kunnallispäätäntään asteleekin uusi merkittävä vaikuttaja: valtio. Sote-uudistuksen jälkeen valtiolla on tiukka ote Espoosta ja aivan uudenlainen asema painostaa kaupunkia vaikka metropolialueen yhteistyössä.
Espoon kokoomuslainen kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä voi vaan todeta riippuvuussuhteensa valtioon ja sen kulloiseenkin hallitukseen. Sen lisäksi Mäkelä ja kaupunginvaltuutetut eivät enää päätä, miten Espoon terveyskeskus- tai vanhuspalvelut hoidetaan. Ne päättää maakunta.
* * *
Sama kuvio tulee toistumaan muissakin kaupungeissa. Helsingissä valtion osuus tuloista ei kasva paljon, mutta esimerkiksi Vantaalla ja monessa muussa kasvaa reippaasti. Valtio ottaa kunnat talutusnuoraansa.
Uudistuksen jälkeen sosiaali- ja terveyspalveluiden rahoitus menee maakuntien kautta. Suomeksi tämä tulee tarkoittamaan, että vauraampi Etelä-Suomi, erityisesti Uusimaa, rahoittaa tulonsiirroilla muun Suomen raihnaisempia maakuntia.
Asiantuntijoiden mukaan sote-uudistus on ongelma kasvukunnille. Niiden pitää investoida kouluihin ja infraan, kun kuntaan muuttaa lisää ihmisiä. Edessä on veronkorotusten tie tai palvelujen leikkaukset.
* * *
Monet kasvukunnat ovat uudistuksen myötä muutenkin liemessä. Otetaan vaikka Vantaa. Sen tulot putoavat puoleen, mutta yli miljardin euron velat jäävät. Sote-uudistus voi vaikuttaa koko kuntasektorin luottokelpoisuuteen.
Maakuntien huonommin meneville kunnille sote-uudistus sopii. Niille jäljellä jäävät verotulot riittävät ja maakunta ottaa hoitaakseen raskaiden sote-palvelujen tuottamisen. Jos reippaasti yksinkertaistaa, niin tässäkin keskustalaiset kunnat voittavat, kokoomus- ja demarikunnat häviävät.
Näistä syistä kokoomuksen pitää saada valinnanvapaus ja sitä kautta palveluiden yksityistäminen läpi mahdollisimman laajana. Muuten tulee liikaa turpiin.
Veroparatiisit on suljettava. Veropakolaisyritykset on laitettava verotukseen ja aitoon yhteiskuntavastuuseen - Niiden rahoittaminen, täysin vastikkeettomilla yritys- ja maataloustuilla, suoraan veroparatiiseihin, on loputtava.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3695131-punavihrea-vai-sinivihrea-helsinki
Menkää ihmiset äänestämään - Nyt voitte vaikuttaa siihen, että verovarkaat laitetaan, aitoon yhteiskuntavastuuseen ja verotukseen, kuten muutkin kansalaiset.
Bilderberg-Yle ei puhunut halkaistua sanaa, vastikkeettomista yritys- ja maataloustuista vaalitenteissään.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3700312-uudet-hoidot-ja-laakkeet-kasvattavat-kustannuksia
Veroparatiisi-sote on kaadettava, täysin ja kokonaan, Väkivaltana Suomen kansaa kohtaan, erityisesti täysin puolustuskyvyttömiä vanhuksia, vammaisia, pitkäaikaissairaita, työttömiä, syrjäytettyjä, ym alisteisessa asemassa olevia kohtaan.
Muista suojautua Veroparatiisi-äärioikeiston väkivallalta. Käy äänestämässä Vasemmistoa.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3700954-kunnilla-sumuiset-talousnakymat
Suomi ei ole enää aito demokratia, eikä aito oikeusvaltio - Nyt on ihmisten äänestettävä ihmishenkien ja terveyksien puolustamiseksi.
Suomi onkin aito sosialidemokratia.
Jäsenkirjalla poliitisiin virkoihin oikeuslaitokseen joka jakelee poliittisissa näytösoikeudenkäynneissä mielivaltaisia tuomioita.
Meitä siihen on johtanut DDR-SDP ja sen tulenpalavat toverit ja toverittaret.
Suomessa on ollut viimeiset 12 vuotta porvarienemmistöisiä hallituksia.
VASEMMISTO NOUSEE RANSKASSA ! Pian Suomessakin, ihmisillä on mahdollisuudet, puolustaa itseään ja toisiaan ! Ennenaikaiset eduskuntavaalit kenties.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3701393-andersson-tasta-lahtee-vasemmiston-nousu
Tästä se lähtee, Ranskassa tänään ja Suomessa pian.
eu kulut ?
taitaa olla laskematon paikka,mutta luuloa,kuvitelmia ja selitelmia kylla löytyy pilvin pimein.
..entäs Herlinin pojat? pientilallisia kannakselta?...on se hyvä, että palkansaajien rahat menevät tarpeeseen...
Veroparatiisit on suljettava, veropakolaisyritykset on laitettava verotukseen ja aitoon yhteiskuntavastuuseen. Niiden rahoittaminen valetyöllistämisen, valeterveydenhoidon, tai minkään muunkaan nimissä, on loputtava.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3709408-pettaako-hallitus-taas-opiskelijat-kysyy-li-andersson
Vastikkeettomien yritys- ja maataloustukien jakamiset, suoraan verokeitaisiin ja Sipilän sukulaisille ym hyväveli-verkostoille, on loputtava.
Ei kuulu sinulle eikä kenellekkään köyhälle mitä rikkaat tienaavat! Sitäpaitsi köyhän tulisi olla ainoastaan kiitollinen isontalon isännälle joka tuottaa ruokaa ja maksaa helvetisti veroja ja työllistää satoja!
Ei maanviljelijät veroja maksa, älä nyt hullujas puhu.
Kaikki maatalous- ja yritystuet, heti pois verojenkiertäjiltä ja muilta ökymiljardööreiltä.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3749183-taloudessa-puhuvat-sopivimmat-ajatukset
Mitä yrittäjiä ne sellaiset ovat, jotka eivät koskaan tule omillaan toimeen ?
Äärioikeilainen veroparatiisihallitus, siirtää verovaramme rikkaille tukijusseille ja yrittäjille, suoraan verokeitaisiin.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3749183-taloudessa-puhuvat-sopivimmat-ajatukset
Veroparatiisivuodot ovat medioitten suojeluksessa. Erityisesti äärioikeisto-Yle:n.
Kivisen johtama Yle , ei uutisoi isoista talousrikoksista, joiden takia Suomen valtio, eli me kansalaiset, menetämme perusturvamme, toimeentulomme, aidot työpaikat ja vahvat julkiset palvelut.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3755217-kansallista-omaisuutta-siirretaan-ylikansallisille-porssiyhtioille
Tapahtumassa on isoja talousrikoksia, joista ei uutisoida. Äärioikeisto-Yle suojelee, veroparatiisirikollisia.
Vastaava lista pitäs saada suurimmista sosiaalitukien saajista
Kateellinen persutti taas vinkumassa.
..maataouden tuet maksavat noin 7 mijlardia joka vuosi. Tällä listalla ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä.
Lista tosin näyttää kuinka surkean ,vätysmäisen ,surkeaa oli esim. KD:n kannaotto, kun 150 miljoonaa annettiin lisää rahaa. "maatiloilla tehdään itsemurhia ja itketään!" näin siis tämä jeesustelu sakki otti asiaan kantaa. Palkansaajat joutuvat maksamaan ja kestämään kaikki mahdolliset avustukset heille.
Tet pois, vain eu tuet saisivat jäädä ja nekin lopulta poistettava...
Oikeassa olet.
Ihan pian, päästään äänestämään uusi eduskunta ja uusi hallitus. - Tällä kertaa eivät kädet vapise, kun ääniä lähtee, runsain mitoin Vasemmistolle.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3759551-vasemmistonuoret-vaatii-rikkaita-kantamaan-vuorostaan-vastuun
LEIPÄÄ - EI ASEITA.
UUSI JOUKKOVOIMAA SUURMIELENOSOITUS, Helsingissä syksyllä.
Tarkempi ajankohta, ilmoitetaan tuonnempana.
"Kenenkään ei pitäisi joutua, tulemaan toimeen alle tonnin eläkkeellä Suomessa 2017"
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3770511-li-andersson-sipila-tekee-lahimmaisenrakkaudesta-rangaistavaa
PetosjytkyKokoomusKepujen äärioikeistohallituksen "arvovalintoja" ja "lähimmäisenrakkautta" EI OLE.
15€/kk rutiköyhille vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille - On silkkaa vittuilua, yksi väkivallan muoto sekin, taloudellisen lisäksi.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3770583-li-andersson-budjettiriihen-lopputulos-on-epainhimillinen
Äärioikeistolainen veroparatiisi-porvarihallitus, teki "arvovalintoja" ja harjoitti "lähimmäisenrakkautta" - Vittuilemalla taloudellisen väkivallan kohteille, heille joiden taakka on kaikkein raskain:
Sairaus- ja kansaneläkeläisille 15€/kk - Toisella kädellä on tehty, jo satojen eurojen leikkaukset ja mikä epäinhimillisintä, ne on kohdistettu puolustuskyvyttömiin vanhuksiin, vammaisiin ja pitkäaikaissairaisiin.
Sinäkin vanhenet, voit sairastua, vammautua, joutua onnettomuuksiin ym. Vaihda äänestyskäyttäytymistäsi Vasemmalle ajoissa, jos jotain toivoa haluat löytää.
Hmmm?! Kohtalaisen erikoiset numerot tolla tokana olleella Andelslaget Närpes grönsaker-lafkalla?!
Puljun liikevaihto (tukineen) reilu 45 miljoonaa vuodessa, työntekijöitäkään ei o ku 43, ja voittoa teki VAAN tollai 60 donaa?! Mihin HELVETTIIN ne saa törsättyy 45 MILJOONAA rahaa jossai vihanneskasvatuksessa?! Lannottaaks ne niitä jollai satasen seteleillä vai?!
Kyseessä on osuuskunta.
Eihän tuossa ole mitään viljelijöitä tukilistan kärjessä. Valtaosa tuesta menee yritystukiin, koulutukseen, tutkimukseen ja kaikkeen muuhun kuin viljelemiseen.
Ei meillä taida edes olla oikeasti mitään maataloustukea.
Kyllä se on koska se maksetaan vero ja velkarahoistamme.
Siinä sitä sananvapautta, jota Yle nykyisellään ei kykene tarjoamaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15041597/vahva-perusturva-on-vahvoja-sananvapauksia
Yle on äärioikeiston propaganda-kanava. Se ei uutisoi, todellisia verotustietoja, eli sellaisia, joissa näkyisivät, tuhansien miljardien eurojen veroparatiisimenetykset.
https://www.hs.fi/talous/art-2000005431587.html
Yle ei kanna aitoa yhteiskuntavastuuta.
Yle julkaisee Usa:n kansalaisten verotustietoja, Suomen kansalaisten verotustietoina, eli VALEUUTISOINTIA YLE:ssä.
https://yle.fi/uutiset/3-9910659
Yle tekee tasan vaan mitä sipilä sanoo. hurraa uusliberalismi
TE-toimistot EIVÄT ole työvoimatoimistoja, vaan yksityisiä veropakolaisyrityksiä, jotka pitää lakkauttaa, laittomasta urkinnasta ja väkivallasta johtuen.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3938321-tyottomia-kiristetaan-toimeentulon-menetyksella-palataanko-palveluspakkoon
Ei viljelijä niitä tukieuroja saa, vaan se joka ostaa niillä halpuutettua ruokaa kaupasta. Jos ei olisi tukia, ruoka olisi just saman verran kalliinpaa, koska tappiolla ei voi tuottaa, ei ainakaan kovin kauan!