http://www.adventistreview.org/church-news/story4919-media-questions-accommodation-of-adventist-students-in-sweden
Vaan mitä tuo uutinen kertoo Ruotsista yhteiskuntana? Sanovat olevansa vapauden luvattu maa, jossa kaikki käy ja ketään ei sorsita. Silti eivät ole 40 vuoteen antaneet adventisteilla ja juutalaisille mahdollisuutta tehdä yliopiston pääsykoetta minään muuna päivänä kuin sapattina, paitsi kerran viidessä vuodessa. Nyt onneksi tilanne muuttuu.
Senhän se kertoo, että ne suvaitsevaisuutta huutavat ateistit, sekulaarit, homot jne ovat oikeasti äärimmäisen suvaitsemattomia kaikkia uskovia kohtaan. Samoin on täällä Suomessa.
Ruotsikin suostui
10
219
Vastaukset
No toivottavasti sitten kaikille taikauskoille annetaan periksi ja jos joku tonttu määrää että pääsykokeisiin saa osallistua vain 13.3 perjantaina klo 13.33, niin näin sitten taikauskolle annetaan mahdollisuus.
Onhan se surullista että yhteiskuntaa pyöritetään taikauskon vaatimuksilla, mutta minkäs teet.
Se olisi sitten oltava kaikilla taikauskoilla, eikä vain yhdellä tai kahdella.
Mutta tuo oli muuten todella hyvä uutinen, koska noin 10 opiskelijaa vuodessa noin 80 000:sta haluaa tuollaisen taikauskoisen erikoistoiveen. Kertoo siitä, että adventtikirkko on kuoleman kourissa ja se on hyvä se.- Yksi-usko
>>Onhan se surullista että yhteiskuntaa pyöritetään taikauskon vaatimuksilla, mutta minkäs teet>>
Tuo kommenttisi kertoo, että olet kaikkea muuta kuin tasa-arvon kannattaja. Olet rasisti uskovaisia kohtaan. Höpsis. Kirjoitin että sitten pitää kaikilla taikauskoilla olla oikeus esittää vaatimuksia.
Jos joku palvoo tonttu Toljanderia ja tonttu sanoo että ei saa tehdä mitään muulloin kuin 13.3 perjantaisin, niin sitä taikauskoa pitäisi kunnioittaa, jos sinun typerän taikauskon mukaankin pitää yhteiskunnan toimia.- pyhpyhjapyh
bushmanni kirjoitti:
Höpsis. Kirjoitin että sitten pitää kaikilla taikauskoilla olla oikeus esittää vaatimuksia.
Jos joku palvoo tonttu Toljanderia ja tonttu sanoo että ei saa tehdä mitään muulloin kuin 13.3 perjantaisin, niin sitä taikauskoa pitäisi kunnioittaa, jos sinun typerän taikauskon mukaankin pitää yhteiskunnan toimia.Kyllä sinä olet rasisti. Ja paljon pahempikin.
<<<Kyllä sinä olet rasisti. Ja paljon pahempikin>>>
Höpsis. Mutta sinun jumalasi on perverssi.
Hän salakatselee sinun seksielämääsi ja määrää että milloin saat hakea yliopistoon ja pompottelee sinua kuin koiraa.
Hän on kuin Axl Smith, mutta vielä pahempi perverssi.- Jahven.julmuus
bushmanni kirjoitti:
<<<Kyllä sinä olet rasisti. Ja paljon pahempikin>>>
Höpsis. Mutta sinun jumalasi on perverssi.
Hän salakatselee sinun seksielämääsi ja määrää että milloin saat hakea yliopistoon ja pompottelee sinua kuin koiraa.
Hän on kuin Axl Smith, mutta vielä pahempi perverssi.Ei pidä lainkaan ihmetellä sitä, miksi Raamatun satukirjassa esiin tuotu Jahven poika naulittiin ristille. Olihan se Jahve syyllistynyt saduissa niin julmiin tekoihin, että pojankin piti saada oikeudenmukainen tuomio.
- Olen.tätä.mieltä
Jahven.julmuus kirjoitti:
Ei pidä lainkaan ihmetellä sitä, miksi Raamatun satukirjassa esiin tuotu Jahven poika naulittiin ristille. Olihan se Jahve syyllistynyt saduissa niin julmiin tekoihin, että pojankin piti saada oikeudenmukainen tuomio.
Poika sai tuomion, koska isä ja poika harrastivat sadun mukaan julmuuksiaan yhdessä.
- pyhpyhjapyh
Olen.tätä.mieltä kirjoitti:
Poika sai tuomion, koska isä ja poika harrastivat sadun mukaan julmuuksiaan yhdessä.
Teidän valheenne eivät merkitse meille yhtään mitään.
- pyhpyhjapyh
bushmanni kirjoitti:
<<<Kyllä sinä olet rasisti. Ja paljon pahempikin>>>
Höpsis. Mutta sinun jumalasi on perverssi.
Hän salakatselee sinun seksielämääsi ja määrää että milloin saat hakea yliopistoon ja pompottelee sinua kuin koiraa.
Hän on kuin Axl Smith, mutta vielä pahempi perverssi.Olet läpikotaisin paheellinen hirviö väitteinesi.
pyhpyhjapyh kirjoitti:
Olet läpikotaisin paheellinen hirviö väitteinesi.
>>> Olet läpikotaisin paheellinen hirviö väitteinesi. >>
No voi sentään, en tietenkään. Ihan tavallinen suomalainen, jolla on kyky ajatella.
Sen sijaan sinä olet amerikkalaisten liikemiesten huijaama taikauskoinen ressukka, joka toivot saavasi uuden yrityksen tämän ensimmäisen jälkeen ja se on taikauskoista typeryyttä. Et saa, mutta rahasi menetät niille liikemiehille, jotka lahkoasi pyörittävät ja sinä maksat heidän elämänsä, kesämökkinsä ja autonsa, olen pahoillani.
Oikastaan näissä taikauskoissa tämä pitäisi tehdä niin, että koska jumalasi ei käsittääkseni ole vajaaälyinen, eikä vajaavaltainen, kuten voisi nyt päätellä kun joidenkin muiden pitää aina hoitaa hänen asiansa, niin jos taikausko haluaa erivapauksia, niin kyseisen taikauskon jumalan pitää henkilökohtaisesti hoitaa asiansa viraston aukioloajan puitteissa ja käydä itse kertomassa, että miksi hänen taikauskonsa kannattajat tarvivat erivapauksia.
Jos ei jumalaa näy eikä kuulu, niin ei tule taikauskolle erivapauksiakaan.
Jos jumala keksii hyvät syyt, eli osaa perustella asiansa hyvin, erivapaus napsahtaa.
Mutta asia vaatii jumalalta henkilökohtaisen panostuksen, eli pitää kömpiä sieltä taivaan teltasta tänne alas ja osata hoitaa itse asiansa, eikä olla kuin joku pieni lapsi, jolle pitää pylly pyyhkiä ja laittaa ruokalappu leuan alle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1109789Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki774982Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694782Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.63251Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92461Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061696- 471506
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.541471Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591424Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651341