Voit laihtua 10 kg kahdessa viikossa. Mitä mieltä?

ei.ole.totta

"Uskomattomalla munadieetillä nopeita tuloksia: Lupaa pudottaa jopa 10 kiloa kahdessa viikossa "

10 kilon painonpudotus tarkoittaa noin kahdeksan rasvakilon lähteistä ja siinä samalla lähtee noin kaksi kiloa nestettä, joka on sitoutunut siihen rasvaan.

Rasvamäärä tarkoittaa 72000 kilokalorin lähtemistä.

Jos tämä jaetaan 14 päivälle, tarkoittaa se että on runsaan 5000 kcal vaje päivässä. Tiedetään että aikuinen mies jonka työkuormitus on fyysistä, kuluttaa noin 3000-3500 kcal päivässä. Konttoristineiti pärjää ehkä 2000 kcal:lla.

Toisin sanoen jos nuo esimerkin ihmiset jättäisivät kokonaan syömättä, he eivät pystyisi kymmentä kiloa pudottamaan painostaan kahdessa viikossa, jos eivät tee joka päivä tunnin-kahden-kolmen tunnin (riippuu juoksijan painosta) kovatehoista juoksulenkkiä.

Kaiken lisäksi tässä dieetissä kuulemma syödään jotain.

Veikkaanpa että jutun taustalla on jälleen jotkut karppaajatahot. Heiltä tulee yhtenään näitä "ihmedieettejä" joista rasvaisia ruokia syömällä laihtuu ihan silmissä.

Karppaaja tosin parhaimmillaankaan ei laihdu, hän kuihtuu tai riutuu.

http://www.msn.com/fi-fi/ruoka-ja-juoma/ruokauutiset/uskomattomalla-munadieetillä-nopeita-tuloksia-lupaa-pudottaa-jopa-10-kiloa-kahdessa-viikossa/ar-BByQkM1?li=AAaDcIL&ocid=spartandhp

17

2963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ne_ihmedieetit

      Aina löytyy höynäytettäviä jotka eivät luonnonlakeihin usko.

    • jarjetön-tapa

      nuo pikakuurit,ovat jarjenvastaisia,koska kroppa ei normaalisti niin toimi.

      10kg ja 10 vkoa on ok,siis 1 kg/vko, muu turhaa soopaa. alussa odotettava laskua jopa 2-3 vkoa,mutta laski kylla lahtee...lahtee piankin,mutta tulee vauhdilla takaisin kun "huolenpito" jatkossa itsensa kanssa loppuu.

      liika lahtee normaalisti pois em. ajassa lahes makaamalla,kun syö usein mutta VAIN VAHAN kerralla. ruuan maara riippuu kulutuksesta,,,kun syöt liikaa etka kuluta...lihot ja painvastoin.
      syöda saa silti lahes kaikkea normi-,...ei mielellaan roskaruokaa. mitaan ihmetemppua ei ole eika tarvita.

      kaikki "myynti-osto" kuurit ovat 100% tarpeettomia jos muuten normaalikuntoinen ja kohtuu terve. sairaille omat jutut,niihin en puutu.

      ulkoliikuntaa kavellen tai pyöralla suositan,mutta ei sitakaan pakolla vaan omalla halulla esim. 0,5-1 h/kerta...maun mukaan.

      • muodonmukaan

        Muista vuoden 1980 muodissa olleen teholaihdutuskuurin, jota naistenlehdetkin suositteli. Syödään ja juodaan ainoastaan keitettyjä kananmunia 4-6 kpl ja juodaan kuivaa valkoviiniä munien kanssa ja siinä välilläkin!
        Ei tullut kokeiltua. Pari työkaveria yritti, mutta kuuri jäi kesken, Muniensyönti ruokatunnilla ei maistunut, eikä valkkariakaan voinut työaikana hörppiä!


      • muna.tai.kana

        Laihdutuksen alku voi olla joskus vauhdikas, koska kuurin kuin kuurin alussa lähtee yleensä runsaasti nesteitä pois ja siinähän paino putoaa.
        Jos aikoo laihduttaa kilon viikossa (siis rasvaa pois), vaatii se n. 7000 kcal viikkovajeen, eli joka päivä pitäisi syödä 1000 kcal vähemmän kuin ennen. Ei taida onnistua kuin ehkä ani harvalta. Sellainen 300-500 kcal on yleensä vuorokaudessa maksimi, jos ei ole oikein runsaasti ylipainoinen.
        Tärkeää olisi keksiä niin paljon mielenkiintoista tekemistä, ettei ehdi ajatella ruokaa ja nälkäänsä. Ja se voi olla vaikeaa.
        Liikunnalla voi myös kuluttaa sen 300 kcal päivässä, mutta ehkä sitäkin tärkeämpää on huomata, että mitä parempikuntoinen on, sitä vilkkaampi on aineenvaihdunta myös maatessa. Hyväkuntoinen kuluttaa tuon 300 kcal päivässä enemmän jo sen vilkkaamman aineenvaihdunnan takia, siis vaikka makaisi. Sen yli ei juuri taida päästä.


      • köhkerö
        muodonmukaan kirjoitti:

        Muista vuoden 1980 muodissa olleen teholaihdutuskuurin, jota naistenlehdetkin suositteli. Syödään ja juodaan ainoastaan keitettyjä kananmunia 4-6 kpl ja juodaan kuivaa valkoviiniä munien kanssa ja siinä välilläkin!
        Ei tullut kokeiltua. Pari työkaveria yritti, mutta kuuri jäi kesken, Muniensyönti ruokatunnilla ei maistunut, eikä valkkariakaan voinut työaikana hörppiä!

        Kuka prkele juo jotakin äklövalkoviiniä ,ja muka laihtuisi....vesihän siihen sopii.


      • näkkäridieetti

        Kivinen laihdutti näkkäreillä tosi paljon ja itsekin sain viikossa muistaakseni 4kg pois. Pitää nälkää eikä niitä hirveästi tee mieli syödä, jotain kevytlevitettä käytin ja välillä leikkeleitä. Tuore leipä ainakin minulla paisuttaa vatsaa, samoin olut. Nyt pitäisi taas aloittaa joku kuuri, onneksi ei paljoa ole ylimääräistä. Nutrilettia olen käyttänyt jatkuvasti korvaamaan muutaman aterian viikossa, pitäisi kokeilla pelkästään niitä.


      • Jojojoojoo

        Jos tarkoita t Mikko Kivistä , ainakin kun viimeksi näin, on lihonut takaisin.
        En kyllä ole nähnyt aikoihin häntä, liekö laihtunut uudestaan.

        Ei tuo jojoilu varmaan mukavaa ole. Lihoo, laihtuu, lihoo ...


    • maravänttinen

      Minä olen ritunut jo 16 kilon edestä, sivussa jäi tupakkikin, että ei valittamista.

      • hieno-homma

        ajoittain varmaan tuntuu riutumiselta,mutta kaikkeen tottuu ja kun malttaa,paino kylla lahtee, sanon kokemuksesta.
        vaikeampi on pitaa se siella alhaalla,ruokahalut ja ex-tavat tuppaa palaamaan salaa ja kuin vakisin ja kohta on maha ym. yhta pönköllaan kuin ennenkin.
        asennemuutos korvien valissa pitaa laskit kurissa ja silta saa syöda mita vaan,vain vahemman.


    • ..älkää jukolauta kirjoitelko. Ai miksikö? siksi, että kohta Sipilän hallitus keksii, että ei anneta ruokaa ihmisille kahteen viikkoon. Tehdään loikka kannattavaan yhteiskuntaan! Säästetään! energoiaa säästyy koko maan mittapuitteissa miljardeja ja biljoonia kaloreita. Insinööri Sipilä ei voi vastustaa tällaista säästöä.
      Ne saa jotka ovat maatiloilla tuottamassa "halpaa alkutuotantoa 7 miljardin tuella! kyllä syödä...

      • tarpeenolisi

        Lapsiperheet valittaa jatkuvasti rahapulasta, mutta lapsista suurin osa jo ylipainosia, paljon todella lihavia. Varsinkin yh-akat löhöää kotona, syövät roskaruokaa mäkkärillä ja opettavat lapset samoille tavoille. Kun on kaksi vanhempaa niin todennäköisesti edes toisella järkeä.


      • Lapiollapäähän
        tarpeenolisi kirjoitti:

        Lapsiperheet valittaa jatkuvasti rahapulasta, mutta lapsista suurin osa jo ylipainosia, paljon todella lihavia. Varsinkin yh-akat löhöää kotona, syövät roskaruokaa mäkkärillä ja opettavat lapset samoille tavoille. Kun on kaksi vanhempaa niin todennäköisesti edes toisella järkeä.

        No huhhuh... eläpäs yleistä... minä olen yh äiti eikä mulla todellakaan oo aikaa löhöillä sohvalla saatikka näin opiskelijana vedellä mitään mäkkisafkoja...


      • tonnintyttö

        Tuo mainittu muna-valkoviinikuuri vaikuttaa hyvältä, se on varmaan tehokaskin. Mutta vapuksi en kyllä saa pudotettua kymmentä kiloa edes tuolla kuurilla.
        Voishan sitä kyllä aloittaa kuurin nyt jo, niin juhannuksena on jo keijukaismainen. Montakohan kiloa munia siinä kuluis, entä montako pulloa valkkaria? Olisinkohan kuurin loputtua, juhannusaattona selvinpäin?


    • tavanduunari

      Jaaha. Se on taas kevätpörriäisen aika. Siinä lehdessä on kivoja satutarinoita. Lapsetkin osaa tarinoiden sepustuksen, saduista puhumattakaan.

    • Kriuhnaaja
    • faktaa.on

      että hiv laihduttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2403
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe