Turhat riidat

Ainaväärässäkö

Mies kuuli väärin täysin arkipäiväisen ruuanlaittoon liittyvän merkityksettömän sanomani. Rupesi kivenkovaan väittämään minun sanoneen niin, eikä suostunut myöntämään kuulleensa väärin. Hirveä riita pystyssä ja sanoin: "mua vituttaa toi sun täydellisyys, ettet pysty ikinä myöntämään olevasi väärässä" ja hän: "sä oot täys paska" Itse en ikinä sanoisi tuollaista tai haluaisi tahallani loukata ketään. Tällaisia on meidän riidat. Mies odottaa, että pyydän anteeksi, koska olen häntä loukannut. Mies omasta mielestään yrittää sopia ja huutaa ja haukkuu minua, eikä kuuntele ja usko mua. Hän tietää paremmin ajatukseni ja sanomiseni kuin minä. Riidat kestää aina monta päivää, kunnes yleensä mä sanon, lopetetaanko riiteleminen. Haluaisin kuulla teidän ajatuksia tästä.

12

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämmönen.ajatus

      Ajatus on, että tuo on keskenkasvuista kommunikointia, "juupas-eipäs ja sä oot tyhmä". Jos miehesi on todella noin lapsen kengissä henkisesti ja keskustelutaidoiltaan, ette pääse tuosta eteenpäin koskaan. Vajoat näemmä mukaan tuohon samaan ja puhut kuin miehestä kuin lapsesta "ei usko ja kuuntele".
      Sinussakin voi siis olla keskustelijana vikaa, tai sitten olet vain niin turhautunut tuohon, ettet itsekään osaa laittaa tuolle pistettä.

      Suhteessanne on todennäköisesti pielessä muutakin kuin keskustelutaidot. Saatatte peitellä ongelmia kiistelemällä pikkuseikoista kuin kakarat, puhutte ohi aiheen, vaikka todellisuudessa suhteesta puuttuu arvostus ja kunnioitus, lempeys ja aito välittäminen.

    • Hei Ainaväärässäkö

      Parisuhteen yleisimpiä ongelmia ovat puutteelliset tai jumiutuneet vuorovaikutustaidot hankalissa tilanteissa. Tunteet ottavat vallan, toisen kuuleminen tyrehtyy, riidasta tulee vain omaa agendaa läpilyövä monologi, ratkaisuvaihtoehtojen etsiminen vaihtuukin syyllisen etsinnäksi. Niin inhimillistä kuin se vaikuttaakin olevan, kyse on kuitenkin huonosta tavasta, josta voi oppia pois. Riitelyn taito tai sanotaanko yleisemmin hyvät vuorovaikutustaidot ovat taitoja, joita voi ja pitääkin harjoitella.

      Useimmat parit hyötyvät vertaistuesta ja opiskelusta parisuhdekursseilla. Erilaiset harjoitteet opastavat, miten hankalia tunteita ja tilanteita voidaan oppia läpikäymään uudella tavalla. Tämä vaatii vain motivaatiota muutokseen. Kumpikin oman käytöksensä ja kommunikaation muutokseen, ei vaatien toista muuttumaan. Kun itse muuttaa käytöstään, suhteen dynamiikka muuttuu ja toisenkin on helpompi lähteä uusille urille. Kärjistettynä kysymys kuuluu: Haluatteko jatkaa samaa rataa vai oppia uusia taitoja? Jos viimeksimainittua, kurssitarjontaa löytyy esim Parisuhde Katajan tai oman alueen perheasiain neuvottelukeskuksen sivuilta.

      Toivotan teille antoisaa matkaa 'uuden kielen' opettelussa

      Merja, diakoni

    • sekilahti

      Meille tuli kauhea riita tänä aamuna,kun tulin eilen illalla mummuksi,ja mies kysyi aamulla että miltä se tuntuu olla isoäiti?Mielestäni isoäiti on minun äiti,minä olen mummu.Mies kuusi kauheana,haukkuin hulluksi ja vaikka miksi!En kestä!!!

    • lksdöflks

      Itse jättäisin miehen joka ei pysty kontrolloimaan itseään ja sanomisiaan. Pahenee vaan ajan myötä tuollainen. Etsi uusi! nimim. kokemusta on.

      • Eiainaparanevaihtamalla

        No mitä se auttaa jos seuraavallakin on huono kuulo?


    • lukekaa Raamattua, siellä on paljon ohjeita miten riidat sovitaan

      Ef 4: - - Älkää antako auringon laskea vihanne yli,

      • Apunais

        Ei onnistu jos toisella on vaikka lukihäiriö tai joku muu ymmärtämisen vaje.



      • Heh-heh-heee

        No ei onnannut näköjään sultakaan ...


    • Ikäpelkästääneiriitä

      Miksi sinä jatkat "merkityksettömiä sanomia"? Pistä huumoriksi ja jos ei onnistu, anna riidellä itsekseen. Ja toisekseen; kannattaisi kasvaa ensin aikuiseksi ja ryhtyä parisuhteisiin vasta sitten.

      • sietäminen

        Tunteet on tunteita. Ne on kuin sää. Vaihtelevia. Joskus sovinnon saa aikaan toteamalla, että kummallakin on oma mielipide ja se ei nyt kohtaa toisen mielen kanssa. Joten olkaa kumpikin omaa mieltänne ja hyväksykää, että minulla on asiasta tämä tunne ja toisella eri tunne. Nyt vaaditte toisen olemaan samaa mieltä oman tietonne kanssa ja siitähän se riita vaan jatkuu, kun kumpikin on omaa mieltä asiasta. Kummallakin on lupa ajatella omalla tavallaan. Eihän siihen maailma lopu.


    • varmatieto

      Kilpailkaa toinen toistenne kunnioituksesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1625
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      689
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe