Maahanmuuttajien sosiaaliturva Suomessa

Osa maahanmuuttajista saa paljon Kelan etuuksia, koska he ovat pienituloisia. Otteita tutkimuksesta:
"Heikon työllisyystilanteensa vuoksi maahanmuuttajat käyttivät työttömyystukia kaksi kertaa yleisemmin kuin kantaväestö."

"Asumistuet ovat tarveharkintaisia etuuksia, joita maksetaan erityisesti pienituloisille. Pienituloisuuden vuoksi maahanmuuttajat käyttivät asumistukia yli kaksi kertaa enemmän kuin kantaväestö."

"Myös perhe-etuuksia maahanmuuttajat käyttivät kantaväestöä enemmän."

koko tutkimus: http://sosiaalivakuutus.fi/maahanmuuttajien-sosiaaliturvasta-perusteellinen-tutkimus-2/
30423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Arvoisa aloittaja, sinähän et luonnollisesti ole rasisti, vaan perustat näkemyksesi ainoastaan faktaan ja kuten nimimerkilläsikin osoitat, vain tutkittuun tietoon.

Kysynkin Sinulta kohteliaimmin tietämättömänä, kuka on laatinut säännöt maahanmuuttajien sosiaalietuuksille:

a. Kantaväestö oikeusvaltioperiaatten mukaisin säännöin ?

b. Maahanmuuttajat ?

Kiitän jo etukäteen asianmukaisesta vastauksestasi.

Äänestä
  • Miten kysymyksesi korreloivat aloituksen kanssa? Luotan, että sinä kysyjänä, et syrji, väheksy, toivo pahaa ketään kohtaan, et edes alkoholisteja persussuomalaisia äänestäviä Suomi-leijona paita päällä pukeutuvia, ethän? Onko sinulla joku logiikka, millä saat sinun kanssa eri tavalla ajattelevat puolellesi? Sinulla ei ehkä riitä hyväksyntää, mutta ymmärrystä kaikkia kohtaan, eikö?
    Oletan, että "Saunan taakse"-huutelut ovat aivan kamalaa sinun korvillesi, mutta yllättäen myös faktatieto, koska se ei ole sinulle mieluisaa luettavaa.

    Onko se tukien käyttäjien syyllistämistä, jos kertoo tilastoista?
    Ei voi tarkkaan tietää, onko ns. maahanmuuttajia ollut laatimassa näiden suomalaisten kanssa, jotka nämä lait ovat laatineet. Onko sinulla tarkkaa tietoa? kenties Pauligin tai Fazerin -sukulaisia?

    Tämänkin voi katsoa: http://www.hs.fi/talous/art-2000005139833.html
    "
    Turvapaikanhakijat eivät työllisty – etenkin Irakista ja Somaliasta tulevien työllisyys on hyvin heikko"

    Äänestä

  • Suomen on vain muutettava näitä sääntöjä sosiaalietuuksia koskien. Ei ole hyvä asia, että kaksi vaimoa synnyttää lapsia miehelle, joka kerää sosiaalituet tililleen ja lähettää osan kolmannelle vaimolle kotimaahan. Sellaista varten systeemiämme ei ole tehty.

    Lapsilisiä tulee maksaa vain 1-2 lapsesta ja moniavioisuuden on aina johdettava maastakarkoitukseen. Imaamit on velvoitettava ilmoittamaan myös islamilaisista vihkimisistä valtiolle.

    Äänestä

Lukaistaan nyt ensiksi Suomen perustulakia:
"Jokaisella, joka ei kykene hankkimaan ihmisarvoisen elämän edellyttämää turvaa, on oikeus välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon."

On huomattava, että perustuslaki kyllä osaa eritellä tarvittaessa Suomen kansalaiset muista. Esimerkiksi. "Jokaisella Suomen kansalaisella, joka on täyttänyt kahdeksantoista vuotta, on oikeus äänestää..."

Niinpä niin. Suomessa ei tarvitse kenenkään kuolla kylmään tai nälkään. Näin sitä Suomen kansan selkeä enemmistö on ajattellut. Tätä kutsutaan demokratiaksi. ;)

Äänestä
  • Perustuslaki on Suomen kansalaisten tekemä Suomen kansalaisia varten.

    Äänestä

  • ei taida toimia

    Äänestä

Kelan virkailija lipsautti vahingossa julkisuuteen että pakolaisille maksetaan niin paljon tukea että he eivät joudu leipäjonoon

Äänestä
  • Höpö höpö taas - tukiperusteet ovat kaikille samat. ;)

    Äänestä

  • eipä taida olla....

    Äänestä

  • Näytä sitten väitteesi toteen. :)

    Äänestä

  • perusteet voi olla samat mutta rahamäärät eri ja perustetita tulkitaan eri tavalla....

    otetaan esimerkki vuokra asuntopolittiikasta jossa sossu maksaa vuokra asunnon hakukustannukset ja vuokratakuut sekä antaa maksumääräykst homattavasti korkeamman vuokratason asuntoihin joita suomalainen vastaavasta tilanteesta ei saisi..... esimerkkinä juuri 1000€/kk vuokra asunnot

    Äänestä

  • Pekka.Perustuslaki kirjoitti:

    Höpö höpö taas - tukiperusteet ovat kaikille samat. ;)

    Positiivinen syrjintä on hyvin yleistä ja sen perusteella rahaa voidaan antaa vaikka millä perusteella lähes mihin tahansa.

    Äänestä

  • Pekka.Perustuslaki kirjoitti:

    Näytä sitten väitteesi toteen. :)

    Eikös näitä "todisteita" oo ollu media ja palstat pullollaan. Näiden tietojen valossa harkinnanvaraisia tukia on myönnetty mamuille pajon enemmän, ku kantasuomalaisille. Että lopetappas "matti" tuo typerä vänkäämisesi! :DDDDD

    Lieksa on ollu oikein mallioppilas tuossa! Kutsuvat sitä "positiiviseksi syrjinnäksi". Pitäis sinun siellä lieksassa uuninpankolla vänkätessäsi tuo jo tietää!

    Äänestä

  • heh_heh_heh kirjoitti:

    Eikös näitä "todisteita" oo ollu media ja palstat pullollaan. Näiden tietojen valossa harkinnanvaraisia tukia on myönnetty mamuille pajon enemmän, ku kantasuomalaisille. Että lopetappas "matti" tuo typerä vänkäämisesi! :DDDDD

    Lieksa on ollu oikein mallioppilas tuossa! Kutsuvat sitä "positiiviseksi syrjinnäksi". Pitäis sinun siellä lieksassa uuninpankolla vänkätessäsi tuo jo tietää!

    Aivan, ovat tehneet useamman vuoden päätöksiä ja jopa ilman hakemusta. Eihän se Lieksan rahaa ole, vaan "valtion", joten Lieksa saa vaan paljon sitä rahaa kuntaansa ja se näkyy Lieksan kaupoissakin. Hölmöläisten hommaa, jolla nämä moniosaajat opetetaan vaan laiskoiksi vetelehtijöiksi, jotka osaavat vain vaatia lisää rahaa. Uppoava kunta tarttuu toki mihin tahansa oljenkorteen saadakseen massia. Idioottimaista touhua, mutta tähän on nyt tultu.

    Äänestä

Miksi turvikset muualta maasta saavat muuttaa sossuasuntoihin kalliiseen Helsinkiin?

Äänestä
  • hesa tarvii uusia siittäjiä

    Äänestä

Pekka.Perustuslaki/ MaailmanMatti sama trolli:)Maksaako Suoli 24 niin hyvää palkkaa että et joudu samaan leipäjonoon matujen kanssa ? Wanha Suomalainen sananlasku kertoo että " missä Suomalainen leipäjono siellä somali "

Äänestä
  • Äitin eläkkeen siivellä elelee "matti" AKA uuninpankkohinaaja! Äitistä ku aika jättää, niin Matti menee konkurssiin! :DDD

    Äänestä

  • heh_heh_heh kirjoitti:

    Äitin eläkkeen siivellä elelee "matti" AKA uuninpankkohinaaja! Äitistä ku aika jättää, niin Matti menee konkurssiin! :DDD

    Nimimerkkki kuvaa kirjoittajaansa ja DDD ikäluokkaa.
    Vapaa suomennos: hekottava pissis.
    Matti menee konkkaan..? Hinaaja? Suvaitsevainen on rasistinen kantasuomalaista vastaan ja hyljeksii seksuaalivähemmistöjä. Ai, ai.

    Heh_heh_heh on tuskin itse laittanut tikkuakaan ristiin oman elantonsa eteen, saatikka ollut yhteiskunnalle millään tavalla hyödyksi.

    Matti menee konkkaan kun äidistä aika jättää. Musun isi hakee uuden lapsilingon kotimaasta tukia saamaan kun mammasta tulee maho...

    Poliitikot ovat aktivoituneet moniavioisuuden kitkemiseen. Kannattaa olla heihin suoraan yhteydessä.

    Äänestä

Poitiivistä syrjintää sovelletaan maahanmuuttajiin. Kantasuomalaisiin taas sovelletaan negatiivistä syrjintää. Muihin sitten ihan vain tavallista syrjintää.

Äänestä

Rivari naapuri (vuokralla) kuusi henkeä irakista. Kukaan ei käy missään töissä. Kaksi autoa ja kevari. Näin ainakin se kuusi vuotta joka ollaan tässä asuttu. Vannon sydänvereni kautta että on tosi!
Mukulat on kyllä koulussa ja osaavat suomea, aikuiset ei.

Äänestä
  • Vaatisi puolueettoman selvittäjän tämä matujen nostaminen "yläluokkaan", ohi kantasuomalaisten juuri näissä tukiasioissakin ja samalla pitäs tutkia huijaukset joita tehdään esim. useamman vaimon avulla, harrastamalla liikalisääntymistä Suomen kansan piikkiin.

    Toiminta on röyhkeää ja kunniatonta jos ja kun noin tapahtuu.

    Äänestä

  • Libyassa kuulemma oli korottomat lainat ja tuore aviopari sai häälahjaksi Gaddafilta asunnon, koska vuokra-asuminen on niin haram ja kaikkea muutakin herkkua oli kansalle tarjolla. Libya oli suorastaan paratiisi. Aika paha virhe oli Gaddafin syrjäyttäminen ja tuli kalliiksi Euroopallekin.

    Äänestä

OECD:n mukaan matut saa Suomessa 4,4 kertaa enemmän rahaa kuin kantasuomalainen. Totuus ei löydy Suomesta. Todella negatiivista syrjintää.

Äänestä

Kateelliset reppanat taas mesoaa.

Äänestä
  • Sunkin veroprosentin vois nostaa sataan, ettet vaan sortuis ite kateuteen ja voisit ainakin tuntea itsesi todella hyväksi ihmiseksi. Siihen se lopulta menee, kun näitä alkaa olla puolimiljoonaa. Kantaruotsalaisetkin on omassa maassaan vähemmistössä jo vuonna 2034. Nuoremmissa ikäluokissa moniosaajien yliedustus on huomattava ja näiden pitäisi olla se aktiivinen veronmaksajajoukko. Onnea vaan menetykselle!

    Äänestä

Kyllähän sen näkee, jo siinä ettei näitä esimerkiksi juuri kirpputoreilla näy. Kyllä nämä huivipäiset naiset vaunuineen ovat ostoksila ihan muualla. Suomalaiset vähävaraiset yrittävät kirppareilta löytää esimerkiksi edullisia lastentarvikkeita. Ilmeisesti tietyt ihmiset saavat sitten sossusta sitä harkinnanvaraista tukea kun on röyhkeyttä vaatia. Samoin asunnot remontoidaan eikä heitä todellakaan käsketä etsimään sitä edullisempaa asuntoa niinkuin kantaväestö joutuu tekemään.

Äänestä

Sosiaaliturva nykyisessä muodossaan tulee katoamaan.

Äänestä
  • Toivottavasti pian. Mulla ei väliä koska kuolen pian syöpään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tutkittua_tietoa kirjoitti:

Osa maahanmuuttajista saa paljon Kelan etuuksia, koska he ovat pienituloisia. Otteita tutkimuksesta:
"Heikon työllisyystilanteensa vuoksi maahanmuuttajat käyttivät työttömyystukia kaksi kertaa yleisemmin kuin kantaväestö."

"Asumistuet ovat tarveharkintaisia etuuksia, joita maksetaan erityisesti pienituloisille. Pienituloisuuden vuoksi maahanmuuttajat käyttivät asumistukia yli kaksi kertaa enemmän kuin kantaväestö."

"Myös perhe-etuuksia maahanmuuttajat käyttivät kantaväestöä enemmän."

koko tutkimus: http://sosiaalivakuutus.fi/maahanmuuttajien-sosiaaliturvasta-perusteellinen-tutkimus-2/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu