Nyt on 15tonnia tilillä. Kivaa olla rikas!

Hain lainaa 15 tonnia ja tuli hyvä fiilis kun hakemus meni läpi pari päivää sitten ja tilille pamahti tänään 15 tonnia puhdasta rahaa. Tarkoitus oli ostaa auto mutta ostin nyt alkuu kaljaa ja parempaa viiniä ja ajattelin lähteä tänään helsingin yöhön juhlimaan rahasummaa. Kyllä raha tilillä tekee onnelliseksi ja nyt saan kerrankin kokea miltä tuntuu olla rikas.
15336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

No voi voi teidän sosiaalipummien märkiä päiväunia...

Äänestä

Nyt vaan jobbariliikkeeseen edullisille autokaupoille. Jää rahaa muuhunkin.

Äänestä

ja osta lisää kaljaa ja viiniä, autoja kerkee myöhemminkin osteleen. Ja onnittelut hei! Mikäs sen mukavampaa ku rikkaana oleileminen :)

Äänestä

Hei teit viisaan päätöksen ostamalla vain kaljat ja viinit, jos olisit autokaupoille mennyt olisi mennyt rahat ja terveys ja pihassa olisi ylihintaan ostettu romuauto. Nyt sinulla on mahdollisuus ryypätä tuo pieni pesämunasi kokonaisuudessaan ja makselet sitten pikku erissä sitä takaisin ilman huolen häivää ja luvassa ei nyt ole kalliita korjauksia ja jobbarin vittuiluja

Äänestä

Milloin velka on muuttunut rikkaudeksi? Tyhjistä viinipulloista ja kaljatölkeistä saa aika vähän lainanhoitorahaa.

Äänestä
  • Kyllä 15 tonnilla viikon rällää.

    Äänestä

  • Parempi sijoitus tosiaan käyttä ne lainarahat ryyppäämiseen eikä lahjoittaa niitä täällä ahkerasti kirjoittelevalle autojobbarille. Siis sille, joka päättää kelle auton myy ja mihin hintaan.

    Tulee vähemmän jälkikrapulaa.

    Äänestä

  • Eisenkummempaaaa kirjoitti:

    Kyllä 15 tonnilla viikon rällää.

    Jep, ja loppuelämä maksellaan sitä takaisin.....

    Äänestä

Tärkeintä asiassa oli se, että jobbari ei saanut mitään.

Äänestä

Herätys.
Ensinnäkään 15000euroa ei tee ketään vielä rikkaaksi, ei edes varakkaaksi.
Toiseksi, kun sekin on vielä lainarahaa, sitä ei ole oikeasti olemassa. Nyt se on sinulla lainassa ja takaisin korkoineen maksettava sen oikealle omistajalle. Tuon taskurahan sinulle lainaaja voi olla ihan rikaskin, sinä et.
Harhaisuutesi "kiva olla rikas" on valitettavasti vain unta. Hyvää yötä. Aamuista krapulaa odotellessa.

Ps. Mene töihin. Ei sillä rikastu, mutta saa ihan omaa oikeaa rahaa. Se on aina enemmän ja arvokkaampaa, kuin lainattu raha.

Äänestä
  • Ihan noin, 15 000€ on vielä aika pieni raha ja sitten jos se ei edes ole omaa...

    Äänestä

  • Hauska trollaushan toi aloitus oli.

    Äänestä

Jouni kadehtii velkarahaakin.

Äänestä

Kyllä velkaraha on ihan samaa rahaa ja monilla rikkailla on paljon myös velkarahaa. Olen ajatellut rikastua ja lainaan 5000e pankista niin se on jo hyvä alku. Ton kun nostaa käteisenä niin on taskut täynnä fydyy ja tuntee itsensä varakkaaksi henkilöksi. Harvalla tuommoisia tonneja on. Valtaosalla ei ole edes satasta.

Äänestä
  • Ei,+velkaraha+ei+todellakaan+ole+omaa+rahaa.+Velkaraha+taskussa+ei+tee+ketään+rikkaaksi.+Eikä+5tonnia+eikä+15tonnia+omaakaan+rahaa+tee+vielä+rikkaaksi,+ei+edes+varakkaaksi.+Tosi+asia+Suomesta+toki+on,+ettei+monellakaan+ole+edes+"yön+vanhaa+satasta"+taskussaan,+saati+tuhatta+tai+useampia+tuhansia.+Se+on+valitettava+totuus+ja+sen+näkee+realisoituvan+autokaupoilla;+80-90%+käytetyistäkin+autoista+myydään+rahoituksella.+Joko+koko+kauppasumma+tai+ainakin+osa+siitä+velkarahalla+rahoittaen.+Ja+annas+olla,+kun+pieninkin+vika+juuri+velkarahalla+hankittuun+autoon+tulee,+muuttuu+reippaampikin+ostaja+mielensäpahoittajaksi+ja+samalla+sekunnilla+myyjäliike+huijariksi,+kun+ei+olekaan+ostajalla+enää+varaa+ylläpitää+ja+huoltaa+hankkimaansa+velka-autoa+eikä+kuulu+lain+mukaan+myyjäliikkeellekään+sen+kunnostaminen.Rikkaillakin+voi+olla+velkaa,+se+on+totta.+Mutta+rikkaalla+on+omaa+rahaa/omaisuutta+miljoona+(milliä+voisikin+pitää+jonkinlaisena+raja-arvona+rikkaan/varakkaan+ja+vähemmän+varakkaan+välillä)++ja+lainarahaa+muutama+satatuhatta.+Rikkaalla+on+omaisuutta+ja+varallisuutta+aina+enemmän+kuin+velkaa,+hetkellisillä+velkarahoilla+taiotaankin+lisää+omaa+omaisuutta...+siinä+on+pienoinen+ero+5tonnia+lainarahaa+kurkusta+alas+tai+500000+sijoitellen+milli+kasaan+keräten+ja+velka+takaisin+maksellen.Vaurastumisen+periaatteena+voisi+ohjeistaa,+että+laita+euro+aamulla+taskuun+ja+jos+illalla+siellä+ei+ole+kahta+euroa,+et+ole+rikastunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Autonostoehkä kirjoitti:

Hain lainaa 15 tonnia ja tuli hyvä fiilis kun hakemus meni läpi pari päivää sitten ja tilille pamahti tänään 15 tonnia puhdasta rahaa. Tarkoitus oli ostaa auto mutta ostin nyt alkuu kaljaa ja parempaa viiniä ja ajattelin lähteä tänään helsingin yöhön juhlimaan rahasummaa. Kyllä raha tilillä tekee onnelliseksi ja nyt saan kerrankin kokea miltä tuntuu olla rikas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu