Nyt jos koskaan kannattaa erota kirkosta.
Helsingin uutiset tietää kertoa, että kielteisiä turvapaikkapäätöksiä luetaan kärsimyssunnuntaina Helsingin kirkoissa.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/502700-kielteisia-turvapaikkapaatoksia-luetaan-karsimyssunnuntaina-helsingin-kirkoissa
Onko ev. lut kirkolla kenties Jumalan antama valtuutus asettua poikkiteloin oikeuslaitosta vastaan?
Jos maahan laittomasti tulleet ns. pakolaiset on todettu perusteettomiksi turvapaikanhakijoiksi, EI KIRRKO VOI OTTAA LAKIA OMIIN KÄSIINSÄ!!!!
Erotkaa kirkosta! Tavallinen seurakuntalainen ei voi vaikuttaa millään muulla tavoin kirkon järjettömyyksiin menevää maailmansyleilyä vastaan.
Nyt on hyvä aika erota kirkosta
36
334
Vastaukset
- ei.voi.enää
eroaisin jos olisin vielä jäsen
- massaero
"Erotkaa kirkosta! Tavallinen seurakuntalainen ei voi vaikuttaa millään muulla tavoin kirkon järjettömyyksiin menevää maailmansyleilyä vastaan."
Näinhän se on, että ev.lut. kirkko ymmärtää vain rahan päälle ja kyllä sielläkin alkaa ääni muuttumaan kirkonkellossa, kun kirkollisveronmaksajat vähenee, eikä piispat voi enää ryypätä veronmaksajan piikkiin. Siispä kaikki joukolla eroamaan, koska massaerolla voi vaikuttaa.Evl.seurakunnat osallistuvat parhaillaankin köyhien ruokkimiseen ruokajonoissa. Lisäksi se on 20 000 ihmisen työpaikka joten minä ainakin pysyn kirkossa vaikken mikään oikea uskova olekaan.
sage8 kirjoitti:
Evl.seurakunnat osallistuvat parhaillaankin köyhien ruokkimiseen ruokajonoissa. Lisäksi se on 20 000 ihmisen työpaikka joten minä ainakin pysyn kirkossa vaikken mikään oikea uskova olekaan.
Niin osallistuu moni muukin järjestö.
Ei me täällä pohjanmaalla tuollaista tehdä, pikku juttujen takia. Kehottaisin kuitenkin äänestämään kunnallisvaaleissa sillä voisi olla enemmän vaikutusta kuin muutamalla sadalla kirkosta eroamisella johon miljoonajäsenistöisellä kansakirkolla on varaa ;)
- EroamallaVaikutat
Tasapuolisuuden nimissä jumalanpalveluksissa tulee lukea pakolaisten saamia rikostuomioita. Lista on pitkä ja synkkä: On raiskauksia, murhia, pahoinpitelyjä etc.
Jos sinulla, arvoisa vielä kirkkoon kuuluva, ei ole rohkeutta erota kirkosta, voit aina järjestää pienimuotoisen mielenosoituksen.
Esim. sillä hetkellä, kun kirkoissa luetellaan kielteisiä turvapaikaikkapäätösiä, voit ottaa ja lähteä kesken jumalanpalveluksen pois. Suosittelen myös jumalanpalveluksen pienimuotoista häirintää vaikkapa välihuudoilla.
Sillä on taivahan tosi, että nykykirkko ei riviseurakuntalaisten mielipiteistä välitä pätkääkään.
Papeiksi ja diakonissoiksi pyrkivät juurikin vaaleanpunaisten silmälasien läpi maailmaa katsovat punavihreät äärisuvakit.
Kirkko tulee tuhoutumaan oman toimintansa seurauksena. Jo nyt entisiä kirkkorakennuksia on rahan puuteessa myyty pois. Tulemme näkemään lähivuosina satoja vuosia vanhojen kirkkojen muuttumisen moskeijoiksi. Siinäpä sitä sitten ihmetellään, kuinkas näin pääsikään käymään.
Erotkaa kirkosta! Osoittakaa eroamalla se, että ette hyväksy nykykirkon harjoittamaa laittomuutta. - EroaJoTänään
eroakirkosta.fi
Tilanne näyttää lupaavalta. Tänään jo eilistä enemmän kirkosta eronneita.
Seurakuntalaisilla alkaa rajat tulemaan vastaan. Ja hyvä niin. Siinäpä kirkkoherrat saarnatkoon tyhjille kirkonseinille.
Tuurillaan kirkko saa yhden maahantunkeutujan kymmenestä kääntymään evlut uskonnon pariin. Ne loput yhdeksän edustaakin ääri- islamisteja. Eli eivät tule koskaan maksamaan senttiäkään kirkollisveroja.- erosin.jo
Se yksi kymmenestä matusta ei mene evl.kirkkoon vaan vapaisiin suuntiin.
- lutikat.käännyttää
erosin.jo kirjoitti:
Se yksi kymmenestä matusta ei mene evl.kirkkoon vaan vapaisiin suuntiin.
Mihin perustat tämän arvauksesi?
Itse veikkaan, että suurin osa matuista liittyy juuri ev.lut. kirkkoon, jos kääntyvät kristityiksi, koska lutikat tekevät paljon työtä turviksien parissa ja turvikset kuvittelevat saavan helpommin turvapaikan, jos kääntyvät valtionkirkkoon. Tätä tukee myös viime viikolla julkaistu ev.lut. kirkossa työskentelevän ateistipapin haastattelu.
"Näitä on tullut viime aikoina paljon. Yhteydenottoja muslimeilta, jotka ovat kiinnostuneita kääntymään kristityiksi ja haluavat tutustua käytännön papereihin tarkemmin.
– Jälleen yksi, joka varmaan uskoo, että kääntyminen vaikuttaa turvapaikkapäätökseen myönteisesti. Ei vaikuta. Olen yrittänyt sanoa, mutta en tiedä uskovatko.
Árpád Kovácsin arvion mukaan ainakin parikymmentä turvapaikanhakijaa on jo kääntynyt Oulusssa kristityksi, ja yhteydenottoja asiasta on tullut hänelle kymmenkunta."
http://yle.fi/uutiset/3-9513213 lutikat.käännyttää kirjoitti:
Mihin perustat tämän arvauksesi?
Itse veikkaan, että suurin osa matuista liittyy juuri ev.lut. kirkkoon, jos kääntyvät kristityiksi, koska lutikat tekevät paljon työtä turviksien parissa ja turvikset kuvittelevat saavan helpommin turvapaikan, jos kääntyvät valtionkirkkoon. Tätä tukee myös viime viikolla julkaistu ev.lut. kirkossa työskentelevän ateistipapin haastattelu.
"Näitä on tullut viime aikoina paljon. Yhteydenottoja muslimeilta, jotka ovat kiinnostuneita kääntymään kristityiksi ja haluavat tutustua käytännön papereihin tarkemmin.
– Jälleen yksi, joka varmaan uskoo, että kääntyminen vaikuttaa turvapaikkapäätökseen myönteisesti. Ei vaikuta. Olen yrittänyt sanoa, mutta en tiedä uskovatko.
Árpád Kovácsin arvion mukaan ainakin parikymmentä turvapaikanhakijaa on jo kääntynyt Oulusssa kristityksi, ja yhteydenottoja asiasta on tullut hänelle kymmenkunta."
http://yle.fi/uutiset/3-9513213No osittain kirjoituksesi asiaa.
Itse veikkaan kuitenkin näin koska tuosta kulttuurista mistä tulevat oikeasti jotain kosketuspintaa.
Kristinuskohan ei ole ole kovin kaukana Koraanista vaikka monesti halutaan niin ajatella. Itseasiassa noilla on monia samankaltaisia kertomuksia ja tavallaan yhtymäkohtia. Nuo ihmiset tulevat myös kulttuurista jossa uskonto on ollut hyvin autoritäärinen . Esimerkiksi otan vaikka jonkun suomalaisen herätysliikkeen ja nimenomaan tuota he itsekkin haluavat karkuun. Eihän kukaan matkusta tuhansia kilometrejä tullakseen tai tehdäkseen yhteiskunnastamme samanlaisen mitä joutui tavallaan lähtemään karkuun ?
Uskonto ja uskonnollinen yhteisö kuitenkin kiehtoo heitä koska se on aina ollut osa heidän elämäänsä. Kristinskossa muslimeita kiehtoo myöskin kristinuskossa myöskin armo ja anteeksianto. Suvaitsevaisuus on myös yksi vetovoimista, miettikää itse, jos kirkossa istuu 20 eri kansalaisuutta niin tavallaan on hienoa tuntea se, etenkin jos kotiin et voi koskaan enään mennä.
- EroamallaVoitat
Kirkko on laitettava maksamaan joka ikinen poliisien ylityötunti, joka on syntynyt kirkon harjoittaman laittoman ihmispiilottelun johdosta.
http://www.satakunnankansa.fi/satakunta/poliisi-sakotti-vainolan-kirkon-paperittomia-ihmiset-hyvin-ahdistuneita-ja-peloissaan-14109438/
Erotkaa hyvät ihmiset tuosta kadotuksen kirkosta!- EsimerkkiErkki
nähty.on kirjoitti:
No mikäs nyt sitten olisi se oikea seurakunta?
Suosittelen kaikille satuolentoihin uskomisen lopettamista.
Tokihan nuo uskonnot ja lahkot ovat oivia ihmisten hallintavälineitä.
Sijoittakaa kirkolle antamanne rahat vaikkapa ympäristönsuojeluun. Siinä on konkretiaa. - kdnfn
nähty.on kirjoitti:
No mikäs nyt sitten olisi se oikea seurakunta?
Ihan mikä muu tahansa.
- dkkdedoeo
Helsinkin kirkot on mennyt Jumalan sanan julistamisesta homorummutukseen ja pakolaismesomiseen.
- häpeä.kirkolle
Homottajapappi Toiviainen häärää kaiket päivät nyt laittomasti maassa olevien leirissä Rautatientorilla.
- Mumss
Monta vuotta jo kirkosta eronneena, käyn kuitenkin jouluna yms tilaisuuksissa, eipä siellä kukaan kysele vaan mutustelen mummojen kanssa joka tapahtumissa pöydät tyhjiksi. Tulipa turhia veroja maksettua monia vuosia.
- erointoilija
Toivotaan, että sieltä toukokuun kirkolliskokouksesta tulee kielteinen homopäätös, johon liittyvä homottajien kampanja mediassa ja somessa olisi onnistunut, jolloin liberalisoitunut ja homomyötämielinen kansa jättäisi kirkon joukolla.
Näkisin, että toukokuussa on potentiaalia kaikkien aikojen eropiikkiin, koska homovastaisuus on aina saanut ihmiset eroamaan joukolla ja tällä kertaa kielteinen päätös tulee suoraan kirkolliskokouksesta eikä ole vain jonkun yksittäisen räsäsen kommentointia. Kaiken lisäksi edellisestä homoeropiikistä on jo useampi vuosi ja nyt aika olisi otollinen seuraavalle massaerolle.
Pienimuotoinen eroaalto tosin tulee jo muutaman viikon päästä, kun jostain syystä aina pääsiäisenä kirkosta eroaminen kiihtyy.- nähty.on.ei.kirj
No tuota on ihan turha toivoa. Vastaukseni ei perustu henkilökohtaiseen mielipiteeseen vaan suomen lainsäädäntöön. Käytännössä on se vaihtoehto, että kirkko luopuu vihkioikeudesta mutta oliskohan se nyt ihan ....ei todellakaan.
Mitään homovastaisten eropiikkiä ei ole nähty, eikä tulla näkemään. Kirkon konservatiivit lienevät viimeinen ryhmä joka "laivan" jättää. Ihan pelkästään Päivi Räsänen kokeili rajojaan tuon muutamalla tuhannella liberaalilla ;) eli siinäpä ennätystä lyötäväksi , poikkeama taisi olla joku 40 000- 50 000 . Ja hyvin kesti tuonkin.
Enkä sano tässä nyt sitä onko se oikein tai väärin mutta jos asiaa tilastollisessa valossa katsotaan niin ei mitään mahdollisuuksia konservatiivi kirkkolaisilla . Vähän sama siis kuin naispappeuden aikana. - erointoilija
En puhunut mitään konservatiivien eroaallosta vaan liberaalien eroaallosta, joka tulee, kun homovihkimisiä ei sallita.
Sen tiesin, että konservatiiveja ei saa kirkosta ulos vaikka papit alkaisi homoilemaan jumalanpalveluksissa, mutta ei sillä ole mitään väliä, koska konservatiivien joukko on niin marginaalisen pieni, että sen joukon eroaminen ei merkitse kirkolle yhtään mitään.
Ne todelliset tulokset tehdään homomielisestä enemmistöstä, joten kaikki homovastaiset päätökset edistävät kirkkoeroasiaa tässä vaiheessa. erointoilija kirjoitti:
En puhunut mitään konservatiivien eroaallosta vaan liberaalien eroaallosta, joka tulee, kun homovihkimisiä ei sallita.
Sen tiesin, että konservatiiveja ei saa kirkosta ulos vaikka papit alkaisi homoilemaan jumalanpalveluksissa, mutta ei sillä ole mitään väliä, koska konservatiivien joukko on niin marginaalisen pieni, että sen joukon eroaminen ei merkitse kirkolle yhtään mitään.
Ne todelliset tulokset tehdään homomielisestä enemmistöstä, joten kaikki homovastaiset päätökset edistävät kirkkoeroasiaa tässä vaiheessa.Niin paitsi tuossa on se, että suurinosa kirkonjäsenistä on ns. nukkuvia jäseniä jotka ei siihen herää jos muutamat homot vihitään vaan juurikin päinvastoin. Jos konservaatiivi kristityillä olisi todellista "joukkovaltaa" niin tuo nukkuva enemmistö olisi jo herännyt. Ymmärrän kuitenkin pointtisi, ihan kuten olen aikaisemmin kirjoittanut jos olisin elämäni kirkkoon kuulunut homo niin kävisin kokeilemassa maallisessa tuomioistuimessa kuinka kirkon erillisvapaus pitää.
Toisaalta onhan konservatiiveilla hyvät "edustukset" päätäntä elimissä" mutta kuten todettu aikaisemminkin niin heillekin kelpaa se palkkapussi enemmin kuin, että laittavat ihan kaiken tulitinjalle.erointoilija kirjoitti:
En puhunut mitään konservatiivien eroaallosta vaan liberaalien eroaallosta, joka tulee, kun homovihkimisiä ei sallita.
Sen tiesin, että konservatiiveja ei saa kirkosta ulos vaikka papit alkaisi homoilemaan jumalanpalveluksissa, mutta ei sillä ole mitään väliä, koska konservatiivien joukko on niin marginaalisen pieni, että sen joukon eroaminen ei merkitse kirkolle yhtään mitään.
Ne todelliset tulokset tehdään homomielisestä enemmistöstä, joten kaikki homovastaiset päätökset edistävät kirkkoeroasiaa tässä vaiheessa.Miksi sellaiset jotka eivät usko kirkon opetukseen, tunnustuskirjoihin, Raamattuun tai Jumalaan kuuluvat kirkkoon?
usko.vainen kirjoitti:
Miksi sellaiset jotka eivät usko kirkon opetukseen, tunnustuskirjoihin, Raamattuun tai Jumalaan kuuluvat kirkkoon?
Kulttuuriperinne, ihan saman kuten kaikissa muissakin uskonnoissa.
Tietysti ihan tällaista kansakirkko verotussysteemiä ei löydy joka paikasta mutta se on se syy. Ihminen kasvatetaan tiettyyn "uskontoon" vallalla oleviin ihanteisiin.nähty.on kirjoitti:
Kulttuuriperinne, ihan saman kuten kaikissa muissakin uskonnoissa.
Tietysti ihan tällaista kansakirkko verotussysteemiä ei löydy joka paikasta mutta se on se syy. Ihminen kasvatetaan tiettyyn "uskontoon" vallalla oleviin ihanteisiin.Luulisi ihmisten olevan jo niin valistuneita, etteivät kuulu järjestöihin joiden arvoja eivät allekirjoita.
- erointoilija
nähty.on kirjoitti:
Niin paitsi tuossa on se, että suurinosa kirkonjäsenistä on ns. nukkuvia jäseniä jotka ei siihen herää jos muutamat homot vihitään vaan juurikin päinvastoin. Jos konservaatiivi kristityillä olisi todellista "joukkovaltaa" niin tuo nukkuva enemmistö olisi jo herännyt. Ymmärrän kuitenkin pointtisi, ihan kuten olen aikaisemmin kirjoittanut jos olisin elämäni kirkkoon kuulunut homo niin kävisin kokeilemassa maallisessa tuomioistuimessa kuinka kirkon erillisvapaus pitää.
Toisaalta onhan konservatiiveilla hyvät "edustukset" päätäntä elimissä" mutta kuten todettu aikaisemminkin niin heillekin kelpaa se palkkapussi enemmin kuin, että laittavat ihan kaiken tulitinjalle.Näinhän se varmaan on, että kirkkoon kuuluvien suurin ryhmä on nukkuvat, joita ei muutamat homojen vihkimiset kiinnosta, koska senkin ryhmän sisällä suurin joukko on liberaalisen maailmankuvan omaavia, mutta juuri tämän seuraavan kirkolliskokouksen asialistalla olevilla asioilla näitä nukkuvia saadaan hereille.
Kielteiseen päätökseen liittyvä mediarummutus ja someraivotus saa aikaan eroaallon, jonka harjalle yhä useampi nukkuva haluaa hypätä ja päästä osalliseksi erokarnevaaleihin, josta voi syntyä historian suurin eropiikki. Varmaksi sitä ei voi sanoa, mutta potentiaali siihen on valtava, koska nyt päätöksen tekee kirkon ylin päättävä elin eikä joku yksittäinen huutelija Ylen homoillassa ja juuri tämä homokysymys on saanut aikaan nämä aiemmat kirkosta eroamisen megavuodet.
Sekin on aivan totta, että kirkko on hyvin vahvasti konservatiivien hallussa, koska nämä seurakuntavaalit ei kiinnosta muita kuin konservatiiveja ja siten myös kirkolliskokouksenkin maallikkojäsenet on konservatiiveja, mutta tämä on juuri se asia, joka laukaisee seuraavan aallon, koska liberaali maallikkoedustajisto hyväksyisi homovihkimiset. - erointoilija
usko.vainen kirjoitti:
Luulisi ihmisten olevan jo niin valistuneita, etteivät kuulu järjestöihin joiden arvoja eivät allekirjoita.
Syksyllä tehdyn tutkimuksen perusteella 37% suomalaisista uskoo luterilaisen kirkon jumalaan, mutta siltikin 72% kuuluu kirkkoon. Tätä on selitetty sillä, että ihmisille on tärkeitä nämä jotkut elämän merkkihetket kuten nimenantamiset, häät ja hautajaiset joihin kirkolla on täydellisen johtava markkinaosuus.
Noiden prosenttien erotuksesta myös huomaa kuinka valtavan suuri joukko kirkon sisällä on nukkuvia jäseniä, jotka voivat herkästi erota, jos kirkko tekee vääriä päätöksiä. erointoilija kirjoitti:
Näinhän se varmaan on, että kirkkoon kuuluvien suurin ryhmä on nukkuvat, joita ei muutamat homojen vihkimiset kiinnosta, koska senkin ryhmän sisällä suurin joukko on liberaalisen maailmankuvan omaavia, mutta juuri tämän seuraavan kirkolliskokouksen asialistalla olevilla asioilla näitä nukkuvia saadaan hereille.
Kielteiseen päätökseen liittyvä mediarummutus ja someraivotus saa aikaan eroaallon, jonka harjalle yhä useampi nukkuva haluaa hypätä ja päästä osalliseksi erokarnevaaleihin, josta voi syntyä historian suurin eropiikki. Varmaksi sitä ei voi sanoa, mutta potentiaali siihen on valtava, koska nyt päätöksen tekee kirkon ylin päättävä elin eikä joku yksittäinen huutelija Ylen homoillassa ja juuri tämä homokysymys on saanut aikaan nämä aiemmat kirkosta eroamisen megavuodet.
Sekin on aivan totta, että kirkko on hyvin vahvasti konservatiivien hallussa, koska nämä seurakuntavaalit ei kiinnosta muita kuin konservatiiveja ja siten myös kirkolliskokouksenkin maallikkojäsenet on konservatiiveja, mutta tämä on juuri se asia, joka laukaisee seuraavan aallon, koska liberaali maallikkoedustajisto hyväksyisi homovihkimiset.Miksi kirkossa pitäisi hyväksyä Raamatun ja kirkon opetuksen vastaisia homovihkimisiä?
erointoilija kirjoitti:
Syksyllä tehdyn tutkimuksen perusteella 37% suomalaisista uskoo luterilaisen kirkon jumalaan, mutta siltikin 72% kuuluu kirkkoon. Tätä on selitetty sillä, että ihmisille on tärkeitä nämä jotkut elämän merkkihetket kuten nimenantamiset, häät ja hautajaiset joihin kirkolla on täydellisen johtava markkinaosuus.
Noiden prosenttien erotuksesta myös huomaa kuinka valtavan suuri joukko kirkon sisällä on nukkuvia jäseniä, jotka voivat herkästi erota, jos kirkko tekee vääriä päätöksiä.Ketään kirkkoon kuulumatonta ei ole koskaan jätetty hautaamatta.
Kirkko tekee vääriä päätöksiä? Kenen mielestä ja millä perusteella vääriä?- erointoilija
usko.vainen kirjoitti:
Ketään kirkkoon kuulumatonta ei ole koskaan jätetty hautaamatta.
Kirkko tekee vääriä päätöksiä? Kenen mielestä ja millä perusteella vääriä?Kirkon sisällä saattaa olla jopa puolet semmoisia jäseniä, jotka on tavallaan "unohtunut" jäseniksi, kun ne on lapsena siihen pakkokastettu ja pakkoliitetty ilman omaa tahtoa, eikä ole syystä tai toisesta vielä eronnut kirkosta. Usea heistä saattaa herätä eroamaan kirkosta silloin, kun kirkko tekee heidän mielestään väärän päätöksen. Esimerkiksi moni saattaa kokea, että ei halua kuulua järjestöön, joka ei halua vihkiä homoja.
erointoilija kirjoitti:
Kirkon sisällä saattaa olla jopa puolet semmoisia jäseniä, jotka on tavallaan "unohtunut" jäseniksi, kun ne on lapsena siihen pakkokastettu ja pakkoliitetty ilman omaa tahtoa, eikä ole syystä tai toisesta vielä eronnut kirkosta. Usea heistä saattaa herätä eroamaan kirkosta silloin, kun kirkko tekee heidän mielestään väärän päätöksen. Esimerkiksi moni saattaa kokea, että ei halua kuulua järjestöön, joka ei halua vihkiä homoja.
Minusta on hyvä jos sellaiset lähtevätkin koska heillä ei koskaan ole ollutkaan mitään syytä kuulua kirkkoon.
- demari.stadista
Kymmenen vuotta korkeintaa menee kun kirkot ovat moskeijoina.
- EroamallaVaikutat
Kirkosta erosi eilen 92 henkilöä.
Lukekaa vain jatkossakin jumalanpalveluksissanne kielteisiä turvapaikkapäätöksiä, ja rikkokaa Suomen lakia piilottelemalla laittomasti maassa olevia islamisteja.
Taitaa taas yksi maailmoja syleilevä leipäpappi saada kenkää. Kirkkoherrat puriksinevat kynänpäitä tyhjän kassakirstun äärellä.
Erotkaa kirkosta ja näyttäkää kansan syvien rivien mielipide kirkon nykymenosta. - häpeällistätouhua
Mieheni erosi joulukuussa ev.lut.kirkosta. Ei kai akateemisesti koulutettu aikuinen mies voi olla luterilaisen kirkon jäsen enää, kun naispapit meuhkaavat öisin ulkomaalaisten miesten teltassa keskellä pääkaupunkia ja vielä kehuskelevat sitä ja nostelevat hamettaan. Koko pappiskunta on ihan kuin mielisairauden vallassa ja ylistää zallahia ja haaskaa rahaa rikollisjärjestöihin.
Mieheni isoäiti oli piispan tytär. Itse erosin jo v. 87 ja liityin toiseen kristilliseen, tunnustavaan kirkkokuntaan.
On kurjaa, kun luterilainen kirkko on hizlamin lumoissa. Eivät nmuslimitkaan rupea mielistelemään luterilaisia tai muita kristittyjä. - EroamallaVoitat
Eilen kirkosta erosi 113 henkilöä.
Eli jälleen yksi pappi menetti vuosipalkkansa, ja hiukan ylikin.
Mahtavaa huomata, että ihmiset osaavat ajatella omilla aivoilla, eivätkä suostu enää kirkon harjoittamaan politikointiin (esim. maahanmuuton suhteen).
Eroamalla kirkosta voitat ja vaikutat!- aito.uskova
Hienoa! 113 pelastettua sielua.
- väärin.uskova
aito.uskova kirjoitti:
Hienoa! 113 pelastettua sielua.
Sinä uskot aidosti vittumaiseen egoosi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3768283Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1672627- 76948
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60873- 12860
- 25836
- 55833
- 64812
- 46786
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss69725