Suomi ei ole vielä maksanut korvauksia Mannerheimin keskitysleirien uhreille Itä-Karjalassa. Puolustukseksi ei riitä että jopa kansalaissodankin tuhoamisleirien uhrien omaiset odottavat korvausta ja hallituksen anteeksipyyntöä. Saksa on sivistysmaana tehnyt tiliä menneisyydestään ja on askemaa ylempänä Suomea.
Suomen rikosten velat taakkana suhteille
4
168
Vastaukset
- SeAvarakatseinen
Suomi veti (määräsi) asujaimiston pois sotatoimialueelta. Eli Karjalan Kannas tyhjennettiin siviiasukkaista. Mutta tiedätkö mitä teki R YS S I E N hallinto Omalla sotatoimialueeksi muuttuneella ITÄ-Karjalan alueella? Ei mitään.
Fiksummat venäläiset lähtivät rikollisen Puna-Armeijan joukkojen perässä vetäytymään itään! "Ruotsih tuloo" oli huhu! ja tulihan se suomalaiset. JA kuten arvata saattaa suomalaisten suhtautuminen venäläisiin oli aivan erilaista, kuin heimoveljiin.
Suomi maksoi (aiheettomat) sotakorvaukset NL:lle.
Olisiko sopimuksissa *) mielestäsi dollareista ja tavaroista pitänyt suurin osa korvamerkitä, niin että myös sodan jalkoihin jääneet tyhmät venäläiset olisivat päässeet siitä kaikesta onnesta osalliseksi, minkä Suomen maksamat sotakorvauksen Neuvosto-eliitille toi?
*) R Y S S ÄT sanelivat korvaustekstin, eikä siihen suomalaisilla ollut juuri sanansijaa!- Senkö_vuoksi
Kun eivät venäläiset ehtineet evakuoida kaikkia asukkaitaan, niin siksikö ns. "epäkansallinen" väestö piti laittaa keskitysleireille?
- Bror-Erik1974-ussr
Eri kivaa että me saatiin maksettua tyhmän sotamme aiheuttamat vahingot Neuvostoliitolle.-Siksikin kai meistä suomalaisista tykätään Venäjällä.
-Meillä on hyvä maine. :) - nokke.laa
"Fiksummat venäläiset lähtivät rikollisen Puna-Armeijan joukkojen perässä vetäytymään itään!"
Tähän täytyy luottaa seuraavallakin kerralla. Sillä tavalla Karjala saadan tyhjänä takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741