Sydneyn yliopiston neropatit ovat kuulemma saaneet selville asian, joka muualla on tiedetty jo kauan sitten. Nimittäin sen, että, oikein runsas proteiini syönti on epäterveellistä. Tällä perusteella "asiantuntijat" varoittavat Daily Mailissa, että vähähiilihydraattinen ruokavalio voi olla vakavaksi vaaraksi terveydelle.
Nämä "asiantuntijat" eivät näytä olevan vähähiilihydraattisten ruokavalioiden asiantuntijoita. Esimerkiksi ruotsalaistyyppisessä lääkärivetoisessa LCHF-ruokavaliossa ei syödä proteiinia yhtään sen enempää kuin virallisten suositusten mukaisessa ruokavaliossa. Sama pätee kaikkiin muihinkin järkeviin vhh-ruokavaliotyyleihin, esimerkiksi Kwasniewskin ruokavalioon. Käsittääkseni tälläkin foorumilla suuri enemmistö korvaa hiilareita rasvalla, ei proteiinilla. Hyvinkään suuresta rasvan määrästä ei ole haittaa, sen myöntää jo Amerikan ravitsemussuosituksia valmisteleva toimikuntakin. Vähiten insuliinitasoa nostavana makrona rasva on se makro, jonka osuutta esimerkiksi insuliiniresistentit MetSit kaikkein turvallisimmin voivat lisätä. Hiilihydraattien korvaamisesta rasvalla on pelkkää terveyshyötyä.
On sikamaista olkinukkeilua väittää Daily Mailin tavoin vähähiilihydraattisia ruokavalioita runsasproteiinisiksi, vaikka pahimman rasvakammon aikakaudella sellaisiakin onnettomia dieettiviritelmiä nähtiinkin - pahin taisi olla Dukanin ruokavalio.
vhh vie ennenaikaiseen hautaan
4
217
Vastaukset
- abkipinäkerhooy
vhh ALTISTAA diabeetekselle........ kuten hyvin tiedetään kaikki vhh:ta väkivaltaisesti markkinoivat ovat eriasteisia diabeetespotilaita ! Ruotsissa jopa aivokuolemia ja koomaa tavataan VHH-sokeritautisilla tulpattoman mopedin polkijoilla !
- hpv16
Kun yhtä makroa vähennetään niin kahden muun osuus yleensä kasvaa. Esimerkiksi pekonissa ja kananmunassa on merkittävästi proteiinia ja jos päivän aloittaa kahdella kananmunalla ja 80 g pekonia niin saa jo 31 g proteiinia.
Kovaa rasvaa ei suositella edelleenkään edes Yhdysvalloissa. Pehmeät rasvat taas edistävät terveyttä. - hpv16
Täältä löytyy Yhdysvaltojen ravitsemussuositus vuosille 2015-2020:
https://health.gov/dietaryguidelines/2015/
ja lainaus:
'Limit calories from added sugars and saturated fats and reduce sodium intake. Consume an eating pattern low in added sugars, saturated fats, and sodium. Cut back on foods and beverages higher in these components to amounts that fit within healthy eating patterns.' - yök2017
Kun julkisuudessa puhutaan karppaamisesta, esitetään aina lihava mies, joka syö pelkästään eläinkunnan tuotteita. Rasva vain suunpielistä tursuaa. Anorektikollakin voi olla pidempi elinajan odote.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2844755Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k512963Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78971Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969