Vain USA, Kiina ja Venäjä pystyvät valmistamaan...

... käytännössä mitä vain mitä ne haluavat. Kaikilla muilla mailla kuten vaikkapa Saksalla, Japanilla, Britannialla, Ranskalla tai vaikkapa Brasilialla puuttuu joku tai jotkin osapuolueet tähän asemaan päästäkseen:

- raaka-aineet
-voimavarat
- teknologia
- osaaminen
892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

... siis osa-alueet jotta esim. huippuluokan avaruusteknologia, avaruusasemat, satelliittit, ballistiset asejärjestelmät, ym kyetään valmistamaan. Monet entiset suurvallat eivät kykene enää valmistamaan edes torjuntahävittäjiä.

Äänestä

Tuossa on saman toistoa ; raaka-aineet teknologia = voimavarat

Äänestä

ja osaaminen = teknologia

Äänestä

Raaka-aineet ja osaaminen tuottaa loput

Äänestä

Eiköhän niin että raaka-aineet ja niiden saatavuus, valmistuskyky, osaaminen, organisaatiot, traditiot tarvitaan tähän. Saksa ja Japani ovat ns. käsityöläisteollisuusmaita. Niiden heikkoudet massavalmistuksessa paljastuivat mm. toisen maailmansodan aikana. Sen jälkeen niiden asema suurten järjestelmien jota avaruus- ja sotateknologia on täynnä olikin jo sitten mitätön. Ne eivät siihen edes pystyisi vaikka yrittäisivät. Sen sijaan komponentteja ne osaavat valmistaa.

Äänestä
  • Saksalta ja Japanilta kiellettiin sodan häviäjinä sotateknologian kehittely..silläkin saattoi olla jotain tekemistä asian kanssa.......

    Äänestä

Nälkäisiä tulossa:

http://www.express.co.uk/news/uk/786935/Brexit-customs-EU-deadlock-Brussels-Dover-port-chief-Tim-Waggott

"Heidän olisi pitänyt tehdä se muutenkin. Kaikki eivät matkustaminen on peräisin EU: sta. Itse brittilähetystön on todennut, että miljoona Merkelin maahanmuuttajat odottavat heidän kassiin Libyassa! Liikaa vaivaa pysäyttää muutamia kuorma- Doverissa? Hyvin säkki häntä ja löytää joku, joka voi!"

British Embassy vahvistanut luvun, 1 miljoona ja tiedon.

Äänestä

Yksikään valtio ei ole täysin omavarainen. Jos ei ole öljyä, ei ole mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kolme-Suurta kirjoitti:

... käytännössä mitä vain mitä ne haluavat. Kaikilla muilla mailla kuten vaikkapa Saksalla, Japanilla, Britannialla, Ranskalla tai vaikkapa Brasilialla puuttuu joku tai jotkin osapuolueet tähän asemaan päästäkseen:

- raaka-aineet
-voimavarat
- teknologia
- osaaminen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu