Hei. en saa sano aonko minulla mitään yksittäistä erityistä kysymystä, mutta haluaisin vain tietää mikä ihme mua oikein vaivaa. En tietenkään halua alkaa miksikään kotilääkäriksi, eikä netistä otetut diagnoosit ole välttämättä parhaita. haluaisin vain kysyä, että onko jolla kulla muulla ollut saman laisia oireita, tai onko kellään mitään tietoa että mikä minulla saattaisi olla?
Eli siis nuo oireet ovat ollut jo ainakin yli 4 kuukautta. Alussa en edes pistänyt niitä merkille kun olivat niin pieniä ja menivät hetkessä ohi, siksi en osaa sanoa tarkkaan milloin alkoivat. Voi olla jopa puolikin vuotta. Nyt nuo oireet ovat kuitenkin pahentuneet kuukauden aikana ja pahenevat koko ajan.
Ensinnäkin minulla on paljon maha kipuja sekä rinta kipuja molemmilla puolillarintaa. Hengen ahdistusta on tullut ja olen jopa alkanut heräämään yöllä siihen. Portaita en pysty kunnolla kiipeämään, kun ei yksinkertaisesti jaksa ja happi loppuu. Useasti pyörryttää ja oksettaa (en ole koskaan oksentanut). Tuntuu että myskin sairastelen nykyään paljon. Esimerkiksi minulla on ollut 2kk aikana jo 3x mahatauti ja flunssaa.
Tuntuu että hiuksia ja ripsiä lähtee paljon ja tuntuu että olen laihtunut jonkin verran siten joulun.
Olen siis käynyt lääkärillä ja sitä tutkitaan, mutta todella hitaasti, kun asun väliaikaisesti muulla paikka kunnalla kuin missä oma terveys asemani on.
Olen siis 12-17 vuotias tyttö eli alaikäinen ja olen hyvin pienikokoinen. Haluaisin vain kuulla onko teillä ollut koskaan mitään vastaavaa, tai tiedättekö jonkun jolla olisi ollut samallaisia oireita, tai osaatteko kertoa yhtään mitään miltä nuo oireet teistä kuuloistaisivat?
Eli siis nuo oireet ovat ollut jo ainakin yli 4 kuukautta. Alussa en edes pistänyt niitä merkille kun olivat niin pieniä ja menivät hetkessä ohi, siksi en osaa sanoa tarkkaan milloin alkoivat. Voi olla jopa puolikin vuotta. Nyt nuo oireet ovat kuitenkin pahentuneet kuukauden aikana ja pahenevat koko ajan.
Ensinnäkin minulla on paljon maha kipuja sekä rinta kipuja molemmilla puolillarintaa. Hengen ahdistusta on tullut ja olen jopa alkanut heräämään yöllä siihen. Portaita en pysty kunnolla kiipeämään, kun ei yksinkertaisesti jaksa ja happi loppuu. Useasti pyörryttää ja oksettaa (en ole koskaan oksentanut). Tuntuu että myskin sairastelen nykyään paljon. Esimerkiksi minulla on ollut 2kk aikana jo 3x mahatauti ja flunssaa.
Tuntuu että hiuksia ja ripsiä lähtee paljon ja tuntuu että olen laihtunut jonkin verran siten joulun.
Olen siis käynyt lääkärillä ja sitä tutkitaan, mutta todella hitaasti, kun asun väliaikaisesti muulla paikka kunnalla kuin missä oma terveys asemani on.
Olen siis 12-17 vuotias tyttö eli alaikäinen ja olen hyvin pienikokoinen. Haluaisin vain kuulla onko teillä ollut koskaan mitään vastaavaa, tai tiedättekö jonkun jolla olisi ollut samallaisia oireita, tai osaatteko kertoa yhtään mitään miltä nuo oireet teistä kuuloistaisivat?
Vastaukset 12
Vanhimmat
En osaa muuta neuvoa kuin käymään lääkärissä. Tiheästi kannattaa käydä, että koko ajan on joku tutkimus meneillään, kun edellinen tutkimus on valmistunut. Ikääsi et kerro tarkasti, mutta joka tapauksessa olet murrosikäinen, jolloin tuollaiset vaivat pitäisi tutkia todella tehokkaasti.
Kuka on se aikuinen, joka pitää huolta sinusta ? Hänen pitää olla topakka puolestasi hoito- ja tutkimusasioissa, koska olet alaikäinen ja vointisi ja olosi on noinkin huono.
Toivottavasti saat tutkimustuloksia pian, että sinua voidaan auttaa esimerkiksi lääkityksellä. Kaikkea parasta sinulle ! Soita itsekin terveysasemallesi, jos olosi yhtään huononee eikä kukaan muu sitä tee ! Kuulostaa oudolta, huolehtiiko sinusta joku kunnolla ? Yritäthän syödä kunnolla ? Se on tärkeää.
Kiitos molemmista vastauksista. Ja kyllä vanhempani pitävät huolta minusta, asumme vain niin pienellä paikkakunnalla keskellä ei mitään, niin ei kovin useasti kerkeä lähteä ajamaan yli sataa kilometriä vain siksi että joku lääkäri vain kuuntelee sydämmen ja ottaa hemoglobiinin (tuota en varmaankaan kirjoittanut oikein). On myöskin vaikea soittaa itse, kun minulla on tämän lisäksi jonkin asteinen mutismi, eli puheen tuottaminen on vaikeaa. Mutta toivotaan että joku löytäisi että mikä on vialla.
Hei ! Mietin kirjoittamaasi oikein todella, koska tilanteesi on aika kurja oireitteisi takia ajatellen että mistä ihmeestä ne voisivat johtua eikä syytä ole löytynyt.
Elämä ei ole sinulle helppoa tällä hetkellä !
Tiedätkö, tuli sellainen mieleen, kun kerroit että asut tilapäisesti muualla, että onko siellä jotakin sinua allergisoivaa tai esimerkiksi hengitystä vaikeuttavaa materiaalia tms ? Joskus kun tulee yksi tällainen oire, se voi aiheuttaa toisen.
Tai mitkä asiat ovat muuttuneet toisella paikkakunnalla asuessasi ?
Voiko asunnossa olla jotain epäterveellisiä materiaaleja ?
Onko kellään muulla oireita ? Joskus vain yksi saa oireita toisaalta.
Voisiko niistä löytyä joku tiedon jyvä ? Joku "avain" terveydentilaasi ?
Kai sinulta on otettu laajemmin laboratoriokokeita ?
Onko otettu keuhkoröntgen ?
Toivon hirveän paljon, sydämestäni, että syy löytyy ja tulet taas kuntoon !
Käyn siis koulua muualla. Täällä ei tietääkseni ole mitään juurikaan erillailla kuin kotona, jos nyt tajusin kysymyksesi oikein.
Olen ainoa kotona ja "täällä" jolla on "ongelmia"
Ei tietääkseni ole otettu kuin veri kokeita ja pissa näyte. Kummastakaan ei löytynyt juuri mitään poikkeavaa, ainoastaan leukosyytit oli hiukan matalalla, mutta se voi ehkä johtua siitä että olin viikon flunssassa.
Ei ole otettu mitään röntgeniä tai muita testejä. Ja kiitos vastauksista :)
Ei kai koulusi ole ns. homekoulu ? Tai asunnossa hometta ? Sehän ei näy välttämättä mihinkään. Vain laitteilla tukimalla selviää.
Tutkipa homesairaudet osiota. Homeesta voi tulla tosi ihmeellisiä oireita.
Tämä vain yksi pienen pieni vinkki, ei ehkä ollenkaan oikea...
En usko että on hometta. Ensimmäkin uusi koulu ja asuntola rakennukset ja täällä on tosi tarkkaa (tietyistä syistä) kaiken puhtauden ja ilmastointi ja vastaava suhteen.
Myös kilpirauhasen toimintahäiriöt voivat aiheuttaa mitä erilaisempia oireita.
Jo peruspaketteihin verikokeita, jotka määrätään lähes kaikille mitä erilaisimmista oireista kärsiviä, kuuluu kokeita, joilla selviävät yleisimmät sairaudet. Valitettavasti harvinaisempien siksi epätodennäköisempien toteaminen saattaa viivästyä.
Eli esim. anemia, diabetes ja kilpirauhasen toiminnan häiriöt selviävät yleisistä verikokeista. Asmaa voi tutkia PEF-puhalluksilla. Mittarin saattaa saada yhä lainaan terveyskeskuksesta (käytännöt ovat saattaneet muuttua vuosien myötä).
Sitten mietin neurologisia vaihtoehtoja, kuten punkin purema (borrelioosi) tai rokotuksen sivuvaikutus (narkolepsia). Oireet eivät ehkä puhtaasti niihin käy, mutta joskus outokin vaihtoehto saattaa aiheuttaa oireita.
Mietin myös, olisiko synnynnäinen sydänvika voinut jäädä toteamatta pienenä? Tai olisiko infektion yhteydessä voinut kehittyä sydänlihastulehdus? Ehkä EKG (sydänfilmi) kannattaisi kuitenkin ottaa, vaikka oletkin nuori. Se ei varmasti maksa paljoa, eli terveysasema ei mene konkurssiin. Monia tutkimuksia voi ottaa samalla kertaa. Kannattaa kertoa, että lääkäriin on pitkä matka, eikä jokaisen tutkimuksen vuoksi voi tulla erikseen paikan päälle.
Tietysti myös psyykkiset syyt (paniikkihäiriö tms) ovat mahdollisia. Tosin pidän erittäin epäeettisenä, jos nuori määritellään psykiatriseksi potilaaksi ilman kunnollisia somaattisen sairauden poissulkututkimuksia.
Jos syytä ei selviä, pyytäkää lähete erikoisterveydenhuoltoon. Etenkin syrjäseuduilla voi olla niin vähän kokemusta etenkin harvinaisemmista sairauksista, että ammattitaito ei vain riitä sairauden toteamiseen. Kun kyseessä on terveys - ja sitä kautta elämä - ei voi ajatella vain kilometrejä, vaan sinut on tutkittava kunnolla. Ota yhteys sosiaalitoimeen, jos vanhempasi ovat sitä mieltä, että sinua ei ole aikaa viedä lääkäriin. Jostain kyyti ja/tai varat kyytiin on löydyttävä.
"Sitten mietin neurologisia vaihtoehtoja, kuten punkin purema (borrelioosi) tai rokotuksen sivuvaikutus (narkolepsia). Oireet eivät ehkä puhtaasti niihin käy, mutta joskus outokin vaihtoehto saattaa aiheuttaa oireita."
En tiedä tuosta punkista, kun ovat kestäneet tosissaan jo melko pitkään. Meillä ei olla otettu lähi aikoina mitään rokotuksia (influenssaa tai muuta vastaavaa) joten en ehkä siitäkään ole ihan vakuuttunut. viimeisimmät rokotukset taisi olla joskus jossain 8 vuotiaana (oletan).
"Tietysti myös psyykkiset syyt (paniikkihäiriö tms) ovat mahdollisia. Tosin pidän erittäin epäeettisenä, jos nuori määritellään psykiatriseksi potilaaksi ilman kunnollisia somaattisen sairauden poissulkututkimuksia."
Minulla on todettu asperger ja jonkin sortin mutismi, mutta en ole muistaakseni saanut mitään paniikkikohtaukia tai vastaavaa. Toiseksikin näitä asioita on jo parisen vuotta tutkittu hyvinkin innokkaasti, joten en usko että tällainen olisi jäänyt huomaamatta.
Olen muutenin nyt kauhean ahdistunut ja masentunut, kun parin viikon tappelemisen jälkeen saatiin lääkäri viimein kiinni. Ainoa mietintä jatkosta oli että katsellaan parin viikon jälkeen jos silloin vielä on jotain (tuo ärsytti erityisesti, koska olen kärsinyt täällä jo kohta puoli vuotta ja nyt on alkanut oireet kiihtyä, kun en edes jaksa enään rappusia nousta, kun tuntuu ettei jalat toimi ja kaikkea vastaavaa) Oon vain ahdistuneempi kun tuntuu ettei ketään oikeasti kiinnosta. Vaihdetaan toiseen terveys asemaan ja aloitetaan jälleen ilmeisesti niin sanotusti alusta.
Perusteena on se etteivät oireet haittaa koulun käyntiä. En nyt tiedä mistä he olivat senkin saaneet päähänsä. Ehkä olen jollain lailla "alistunut" noille oireille, mutta en tiedä miten se pärjääminen sitten todetaan. Sitenkö että en ole vielä menettänyt tajunttaani tai lyyhistunut lattialle siksi etteivät tärisevät jalkani enään kanna, mitä pelkään joka hetki.
Tai se että menen aina nurkan taakse haukkomaan henkeäni kun ei yksin kertaisesti jaksa hengittää.
Ehkä jossain määrin toivoisin että pyörtyisin tai että jotain vakavaa tapahtuisi, että ihmiset alkaisivat ottamaan tosissaan. Itselläni on jo muutenkin vaikeaa kertoa omista asioistani edes tutuille ja vähättelin noita oireita tosi pitkän aikaa ja nyt kun viimein on saanut kerrottua asiat niin kappas vain kun saakin hyvää palautetta. Ei kauheasti enään rohkaise kertomaan asioista. Voisin ehkä alkaa jopa itse uskoa noita juttuja, muttakun joka ikisella askeleella tykyttävä sydän ja jalat ja ihan kaikki vain huutaa muuta.
Jaloista ja käsistä sain vastaukseksi vain huonon kunnon, se jos mikä vielä ahdistaa enemmän koska minusta tuntuu että ihmiset pistävät omaksi syykseni kaikki kipuni ja ihan kaiken. Vai tiedättekö te joita kuita joilla olisis kunto laskenut kuukaudessa siihen asti että täytyy kaikella painollaan tukeutua johonkin ihan vain että jaksaisi noista ylös tuolilta?
Anteeksi en siis täätä kaikkea kirjoittanut yksin sinulle aikuinen2017, kiitos kuitenkin vastauksesta. Yritän jaksaa jotenkin käydä tämän vuoden koulun loppuun. Kuitenkin mitä tuossa silkkaa pahaa mieltä ja uteliaisuutta tuli laskeskeltua niin kuukauden päästä en luultavasti pääse enään edes sängystä ylös.
Terveydenhuollossa pitäisi olla topakka ja vaativa, jos vain jaksaa tai vanhempien täytyy pitää sun puolta. Joskus on tuntunut, että lääkäri haluaa vain irti potilaasta, jonka terveysongelmia hän ei osaa, ei pysty ratkaisemaan.
Olen ollut kerran samassa tilanteessa, melkein toivonut, että joutuisin sairaalaan että kaikki tutkittaisiin, kun muuten ei oteta todesta !
Se on toivonta ja turhauttavaa, kun tietää tarvitsevansa apua ja on syvästi huolissaan omasta terveydestään !
Lääkärit joskus teettää jotain kokeita ja kun juuri niissä ei ole poikkeavaa, hoito loppuu siihen. Pitäisi ajatella eteenpäin potilaan parasta, että tutkitaan sitten muita asioita jos syytä ei vielä löytynyt. Jossainhan se syy on !
Pitäis sanoa, että minä en täältä lähde ennenkuin hoitosuunnitelma on tehty.
Sellainen pitää tehdä ! Lääkäri ei saa jättää sairasta heitteille !
Koita jaksaa ! Haluan toivottaa sinulle kaikkea parasta ja paranemista ja sitä että saisit hyvät tutkimukset, josta selviää syyt ja voisit sitten saada lääkkeitä/hoitoa !
Kiitos ja anteeksi tuosta aikaisemmasta viestistäni, olin niin ahdistunut kun ensin kaks viikkoa odotettu että päästään eteen päin ja sitten ilmoitetaan ettei ongelmia mukamas ole.
Kiitos kuitenkin. Yritetään päästä eteen päin. Ei vaan mennään eteen päin koska jos voin yrittää mitään ei tapahdu. Yritän jaksaa ja kiitos vielä rohkaisusta, kyllä tämä tästä :)