Tottuuko omaan tatuointiin?

Leima10

Kysymys pidemmän aikaa tatuoinnin omistaneille? Tottuuko kuvaan ja sen pysyvyyteen? Mietittekö edes koko asiaa? Oletteko esim. 90-luvun kuviinne edelleen tyytyväisiä? Nm. Muutama vuosi leiman kanssa ollut.

4

272

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Santaslittlehelper

      Pari vanhaa tribaalia 90-luvulta alkoi kyllästyttämään. Vedettiin uudet päälle.

    • huolellista_harkintaa

      Yleisellä tasolla asia riippuu varmasti lähinnä siitä, kuinka perusteellisesti tatuoinnin ottamista on harkinnut ja kuinka henkilökohtaiset ja pysyvät motiivit kuvan aihevalinnan taustalta löytyy.
      Jokainen ajattelee ja toimii tavallaan, mutta itse en voisi ottaa tatuointia, jonka merkitys pelkistyisi sanaan "leima".

      Harkitsin pitkälti yli kymmenen vuotta. Lopulta alkoi tuntua siltä, että kuva on jo ihossani mutta toistaiseksi näkymättömänä. Parin viimeisen harkintavuoden aikana en enää olisi kyennyt luopumaan ajatuksesta lopullisesti: tatuoinnin ottaminen oli ainoa mahdollinen päätös ja kyse oli enää siitä, milloin rohkeuteni riittää lopulliseen ratkaisuun.

      Kuvan teettämisestä on nyt reilut seitsemän vuotta. Kertaakaan en ole katunut. Kävellessäni tatuoijalta hotellille mietin ainoan kerran elämässäni hetken aikaa, teinkö sittenkään fiksusti. Ensimmäinen vilkaisu hotellihuoneen peiliin häivytti kaiken epäröinnin: kuva oli niin upea, että se olisi pitänyt teettää paljon aikaisemmin. Yhä nykyäänkin olen aivan yhtä tyytyväinen joka kerta peiliin katsoessani. Kuva on hieno, sen aihe edelleen mieluinen ja värit hyvin säilyneet. Olen hyvin tottunut tatuointini pysyvyyteen: on vain hyvä, ettei kuvaa tarvitse tehdä joka päivä uusiksi ja ettei se mene pilalle kosketuksesta. Kaiken lisäksi nautin jo periaatetasolla siitä, että tekemäni valinta on oikeasti lopullinen.

      En yllytä enkä jarruta, mutta kehotan kaikkia tatuoinnin ottamista suunnittelevia harkitsemaan loppuun asti, mitä suunniteltu kuva merkitsee nimenomaan itselle tässä ja nyt sekä vuosikymmenten kuluttua. Hyvä fiilis artistin kanssa merkitsee myös: vaikkei artistia tapaisi enää koskaan uudelleen ja vaikka tärkein asia on tietenkin kuvan onnistuminen, kuva on toissijaisesti myös muisto sen tekemiseen kuluneista hetkistä.

    • oioioioioioiiiiioioi

      Mitä ihme, "tottuuko tatuointiin"? Siinähän se on iholla siinä missä mun umppariarpi, ihokarvat ja napakin. Ei se tiellä ole ollut. :D Tai oikeastaan ne, mulla on useampi kuva (16 vuoden aikana tasaisesti otettuja) ja tänä vuonna ajattelin ottaa vielä yhden pienen ammattia kuvaavan setin, kun täytin 40 vuotta.
      Jos taas arveluttaa se, tottuuko tatuoinnin kuvioaiheeseen, kannattaa harkita oikeasti vielä ainakin muutaman kuukauden ajan. Älä ota "muotikuvia"!

      • Mitenkäoli

        Jäi sulta toi avaus sit ihan lukematta? Riittikö äly vain otsikon tavaamiseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      347
      4401
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2478
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2096
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      144
      1626
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1167
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      43
      1150
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      32
      1106
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1041
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      338
      978
    Aihe