Tottuuko omaan tatuointiin?

Leima10

Kysymys pidemmän aikaa tatuoinnin omistaneille? Tottuuko kuvaan ja sen pysyvyyteen? Mietittekö edes koko asiaa? Oletteko esim. 90-luvun kuviinne edelleen tyytyväisiä? Nm. Muutama vuosi leiman kanssa ollut.

4

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Santaslittlehelper

      Pari vanhaa tribaalia 90-luvulta alkoi kyllästyttämään. Vedettiin uudet päälle.

    • huolellista_harkintaa

      Yleisellä tasolla asia riippuu varmasti lähinnä siitä, kuinka perusteellisesti tatuoinnin ottamista on harkinnut ja kuinka henkilökohtaiset ja pysyvät motiivit kuvan aihevalinnan taustalta löytyy.
      Jokainen ajattelee ja toimii tavallaan, mutta itse en voisi ottaa tatuointia, jonka merkitys pelkistyisi sanaan "leima".

      Harkitsin pitkälti yli kymmenen vuotta. Lopulta alkoi tuntua siltä, että kuva on jo ihossani mutta toistaiseksi näkymättömänä. Parin viimeisen harkintavuoden aikana en enää olisi kyennyt luopumaan ajatuksesta lopullisesti: tatuoinnin ottaminen oli ainoa mahdollinen päätös ja kyse oli enää siitä, milloin rohkeuteni riittää lopulliseen ratkaisuun.

      Kuvan teettämisestä on nyt reilut seitsemän vuotta. Kertaakaan en ole katunut. Kävellessäni tatuoijalta hotellille mietin ainoan kerran elämässäni hetken aikaa, teinkö sittenkään fiksusti. Ensimmäinen vilkaisu hotellihuoneen peiliin häivytti kaiken epäröinnin: kuva oli niin upea, että se olisi pitänyt teettää paljon aikaisemmin. Yhä nykyäänkin olen aivan yhtä tyytyväinen joka kerta peiliin katsoessani. Kuva on hieno, sen aihe edelleen mieluinen ja värit hyvin säilyneet. Olen hyvin tottunut tatuointini pysyvyyteen: on vain hyvä, ettei kuvaa tarvitse tehdä joka päivä uusiksi ja ettei se mene pilalle kosketuksesta. Kaiken lisäksi nautin jo periaatetasolla siitä, että tekemäni valinta on oikeasti lopullinen.

      En yllytä enkä jarruta, mutta kehotan kaikkia tatuoinnin ottamista suunnittelevia harkitsemaan loppuun asti, mitä suunniteltu kuva merkitsee nimenomaan itselle tässä ja nyt sekä vuosikymmenten kuluttua. Hyvä fiilis artistin kanssa merkitsee myös: vaikkei artistia tapaisi enää koskaan uudelleen ja vaikka tärkein asia on tietenkin kuvan onnistuminen, kuva on toissijaisesti myös muisto sen tekemiseen kuluneista hetkistä.

    • oioioioioioiiiiioioi

      Mitä ihme, "tottuuko tatuointiin"? Siinähän se on iholla siinä missä mun umppariarpi, ihokarvat ja napakin. Ei se tiellä ole ollut. :D Tai oikeastaan ne, mulla on useampi kuva (16 vuoden aikana tasaisesti otettuja) ja tänä vuonna ajattelin ottaa vielä yhden pienen ammattia kuvaavan setin, kun täytin 40 vuotta.
      Jos taas arveluttaa se, tottuuko tatuoinnin kuvioaiheeseen, kannattaa harkita oikeasti vielä ainakin muutaman kuukauden ajan. Älä ota "muotikuvia"!

      • Mitenkäoli

        Jäi sulta toi avaus sit ihan lukematta? Riittikö äly vain otsikon tavaamiseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe