-----_--_-_-_-_-_--_____-----_-_ D2 voi jopa parantua VHH tyyppisellä ruokavaliolla, kertoo uusi tutkimus iltalehdessä lisää juttua tutkimuksesta.
Sokuritautia vastaan karppaamalla
12
397
Vastaukset
- daaaaaa
Kyllä karppaus kannattaa jo ennalta ehkäisyykin sokuritaudissa!
- SeOnParas
Varsinkin välimeren ruokavalio ja varsinkin perinteinen italialainen ja kreetalainen ruokavalio ehkäisee diabetesta ja muitakin elintasosairauksia.
- 34986
Karppaus parantaa muutenkin elämän laatua.
Karppaus vs virallisterveellinen ruokavalio?
Vielä viisikymmentä luvulla diabeetikoilta (sokeritauti) kiellettiin viljatuotteet ja muut sokeripitoiset ruoka-aineet. Tilaanne muutui, kun markkinoille tuli ravintoterapeutit (täysin uusi ammattikunta).
Jos kyseistä ammattikuntaa ei olisi, niin todennäköisesti kansa olisi terveempiä, koska he suosittelevat ruoka-aineita lisäaineineen jne, jotka ei ole ihmisen terveydelle hyväksi.
Eli, kun tekee päinvastoin, mitä he suosittelevat niin terveys säilyy.- hpv20
50-luvulla ykköstyypin diabeetikko kuoli todennäköisesti 50-vuotiaana ja erittäin sairaana.
Suomalaisten eliniänodote on parantunut yli 30% vuodesta 1970. Valitettavasti suomalaiset syövät vain noin 50% suositusten mukaan ja vain noin 10% noudattaa kokolailla täysin suosituksia. - ei-diabeetikko
hpv20 kirjoitti:
50-luvulla ykköstyypin diabeetikko kuoli todennäköisesti 50-vuotiaana ja erittäin sairaana.
Suomalaisten eliniänodote on parantunut yli 30% vuodesta 1970. Valitettavasti suomalaiset syövät vain noin 50% suositusten mukaan ja vain noin 10% noudattaa kokolailla täysin suosituksia.Otsikko tähtäsi diabeteksen hoitoon ruokavaliolla.
On selvää, että lääkkeillä lisätään vuosia, mutta ei elämänlaatua.
Siis vähentämällä hiilihydraatteja saadaan diabeteksen hoidossa parempia tuloksia aikaiseksi, sen pitäisi jokaisen ymmärtää, mutta vaikeaa tuntuu olevan. - SeAuttaa
ei-diabeetikko kirjoitti:
Otsikko tähtäsi diabeteksen hoitoon ruokavaliolla.
On selvää, että lääkkeillä lisätään vuosia, mutta ei elämänlaatua.
Siis vähentämällä hiilihydraatteja saadaan diabeteksen hoidossa parempia tuloksia aikaiseksi, sen pitäisi jokaisen ymmärtää, mutta vaikeaa tuntuu olevan.Kasviksia pitäisi 500g:n sijaan syödä 800-1000g päivässä.
- Tekstirobotti
Karppaus on kansanterveyden tukipilari, kaiken lisäksi herkullinen sellainen.
- onhirveekattoo
Syökää paksukaiset, hyllyvät ihrakasat ihan mitä haluatte. Ette te kiloistanne pääse koskaan eroon. Lihavuuden hoidon ennuste on hirveän huono, jos ei onnistu saamaan energian saantia ja kulutusta balanssiin. Mikään dieetti ei auta. Hirveä katsoa nuoriakin naisia, jotka lyllertävät rupsutellen hikisiin legginseihinsä.
- veijokertookyllätaas
Kerran diabetes-aina diabetes. Ei se diabetes siitä mihinkään parannu mutta lääkitysen määrään voit vaikuttaa todella paljon.
- Veijotarkentaa
Unohdin mainita että sain siis diabeteksen LCHF dieettiä noudattaessani aivan kuten Anniks Dahlqvistkin.
- hpv20
Veijotarkentaa kirjoitti:
Unohdin mainita että sain siis diabeteksen LCHF dieettiä noudattaessani aivan kuten Anniks Dahlqvistkin.
Annika ei selviä sokerirasitustestistä puhtain paperein koska hänen haimansa ei eritä LCHF-dieetin takia riittävästi insuliinia. En tiedä toipuuko tuosta jos lisää dieettiin hiilihydraattia. Tästä voisi ehkä käyttää nimitystä LCHF-diabetes.
Sen sijaan Annika hommasi rasvaamalla itselleen törkeän huonot rasva-arvot. LDL on 4.5 mmol/l ja kokonaiskolesteroli 7.5 mmol/l. Suomalaisilla geeneillä tuo tarkoittaisi 158% noussutta sydäntautiriskiä.
- VHH-lainen
Diabeetikkojen verensokeriarvoja yritetään saada laskemaan ensisijaisesti painoa pudottamalla. Laihtuminen voi parantaa insuliiniherkkyyttä, mikä on erinomainen asia, mutta laihduttaminen on usein ongelmallista. Kun rasvan syömistä pidetään epäterveellisenä ja yritetään laihtua syömällä hiilihydraatteja, ihminen ajautuu nälkätilaan, mikä ei ole oikein koskaan toiminut vapaaehtoiselta pohjalta.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial91666Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1301661Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2521188Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2071053- 128929
- 284880
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3877- 10865
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49858