Voiko lääkäri määrätä lumelääkettä?

Stilkku

Minulle määrättiin vähän aikaa sitten unettomuuteen masennuslääkkeeksi luokiteltavaa kolmiolääkettä. Olen syönyt lähemmäs kymmentä muuta unettomuuteen määrättyä lääkettä aikaisemmin. Muista lääkkeistä on aina tullut inhottavia sivuvaikutuksia, kuten masennusta, aistiharhoja ja suurempaa väsymyksen tunnetta. Uusin lääke ei ole taas tehnyt yhtään mitään. Ei siis mitään vaikutusta mihinkään. Voiko olla, että lääkäri määräsi lumelääkettä?

9

1304

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimetönlääke

      Mikä on lääkkeen nimi ?
      Ei voi nimettä tietää yhtään mitään.

      • Stilkku

        Klotriptyl mite


    • RAL-

      Pakkausselosteessa lukee näin:

      1. Mitä Klotriptyl on ja mihin sitä käytetään

      Klotriptyl-valmisteet sisältävät kahta vaikuttavaa ainetta, amitriptyliiniä ja klooridiatsepoksidia.

      Amitriptyliini kuuluu ns. trisyklisiin masennuslääkkeisiin. Se kohottaa masentunutta mielialaa, mutta ei vaikuta normaaliin mielialaan. Sillä on myös keskittymis- ja aloitekykyä parantava vaikutus. Pieninä annoksina amitriptyliiniä voidaan käyttää kipukynnyksen nostamiseen.

      Klooridiatsepoksidin vaikutukset kohdistuvat keskushermostoon. Pienet annokset vähentävät tuskaisuutta; suuremmilla annoksilla saadaan aikaan rauhoittava, lihaksia rentouttava ja unettava vaikutus.

      Klotriptyl-valmisteita käytetään lievien masennustilojen ja unettomuuden hoitoon.

      Amitriptyliiniä ja klooridiatsepoksidia, joita Klotriptyl-valmisteet sisältävät, voidaan joskus käyttää myös muiden kuin tässä pakkausselosteessa mainittujen sairauksien hoitoon. Kysy neuvoa lääkäriltä, apteekkihenkilökunnalta tai muulta terveydenhuollon ammattilaiselta tarvittaessa ja noudata aina heiltä saamiasi ohjeita.

      • Stilkku

        Olen tietenkin pakkausselosteen lukenut. Kysymys olikin nyt se, että voiko lääkäri määrätä lumelääkettä. Silloinhan resepti ja lääkepakkaus näyttävät aidolta, mutta lääkkeissä ei ole vaikuttavia aineita. Minulla on miedommastakin lääkkestäkin mennyt aina nuppi ja/tai kroppa sekaisin. Nyt ei ole niin käynyt, mutta en ole huomannut mitään muutakaan vaikutusta. Unettomuus on yhtä paha, eikä mielialassa ole tapahtunut muutoksia.


      • Ihan_yksinkertaisesti
        Stilkku kirjoitti:

        Olen tietenkin pakkausselosteen lukenut. Kysymys olikin nyt se, että voiko lääkäri määrätä lumelääkettä. Silloinhan resepti ja lääkepakkaus näyttävät aidolta, mutta lääkkeissä ei ole vaikuttavia aineita. Minulla on miedommastakin lääkkestäkin mennyt aina nuppi ja/tai kroppa sekaisin. Nyt ei ole niin käynyt, mutta en ole huomannut mitään muutakaan vaikutusta. Unettomuus on yhtä paha, eikä mielialassa ole tapahtunut muutoksia.

        ei voi.

        Tälläistä vaihtoehtoa käytetään ainoastaan hyvin harvoin psyykkisesti sairailla (yleensä psykoottisilla) potilailla, jotka sytemaattisesti käyttävät liikaa lääkkeitä niin että ovat hengen vaarassa. Yleensä tapahtuu psyykkissä sairaaloissa. Tällöin näin voidaan tehdä, mutta mikäli potilas on rationaalinen niin on laitonta sekä lääkärin että apteekin suhteen antaa hänellä lääkettä ja väittää sen olevan jotain muuta.


    • nimetönlääke

      Ei ole mahdollista että lääke ei ole samaa kuin pakkauksessa sanotaan.
      Ajattele nyt itsekin, mikään apteekkikaan ei suostuisi huijauslääkettä myymään
      ja lumelääke voisi olla vaaraksi jollekin, joka sitä lääkkeen vaikuttavaa ainetta todella tarvitsisi, mutta ei saakaan.
      Jotkut lääkkeet eivät vaikuta samoin kaikilla.
      Sain itsekin vuosia sitten kahta masennuslääkettä, jotka eivät vaikuttaneet minuun yhtään mitenkään. Kolmas lääke vasta alkoi tehota.
      Ole onnellinen, ettei pää ja kroppa ole menneet ihan sekaisin !
      Voi kestää parikin viikkoa ennenkuin jotkut lääkkeet alkavat purra, mutta kuten sanottu, joillakin lääkkeillä ei ole juuri minkäänlaista vaikutusta joihinkin ihmisiin.
      Voi se silti alkaa vähitellen vaikuttaa, vaikka et mitään "vavahduttavaa" huomaa nyt itsessäsi.
      On tietysti syytä käydä uudestaan lääkärillä, jos ei ala tepsiä ollenkaan.

    • hfgdgdfgdsfgds

      Apteekkari menettäisi toimilupansa ja joutuisi raastupaan, jos myisi jotain muuta, mitä paketissa lukee. Pyydä nähdä resepti (jos kysessä on e-resepti), siitähän se selviää.

      Lääkkeitä saatetaan joskus määrätä eri tarkoitukseen, mihin ne on alunperin suunniteltu. Tällöin esim. jonkin toisen lääkkeen sivuvaikutus auttaa toisen sairauden hoitoon.

      Kun olet jo varsinainen konkari lääkkeiden syönnissä, niin ei ole mikään ihme, ettei jokin keskushermostoon vaikuttava lääke vaikuta miltään. Sitä paitsi lumelääkekin tehoaa: joku kaveri oli lääketutkimuksessa, eikä tiennyt, saiko lume- vai aitoa lääkettä. Yritti sitten itsemurhaa. Oireet olivat pahoja, ja hoitava lääkäri joutui ottamaan yhteyttä tutkimusryhmään, jotta osaisi hoitaa myrkytystä oikein. Tyyppi oli saanut lumelääkettä = rakensi oireiston ihan itse oman päänsä sisällä!

      Masennuslääkkeille yleinen ominaisuus on, että aiheuttavat enemmän haittoja kuin vaikuttavat alkuperäisen tarkoituksen mukaisesti eli lievittäisivät masennusta. Toki joku sietää ne ilman sivuvaikutuksia.

    • bassibuzukienmaa

      Inhimillisyys on mahdollista vaihtaa ihmisyyteen, joten olkaa hyvät ihmiset tarkkana.

    • Higihgihggih

      Ei voi määrätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2288
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1883
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      24
      1568
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1540
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      86
      1293
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      184
      1204
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      24
      1120
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      110
      1115
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      942
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      939
    Aihe