Loistava suomennos pahimman yliluopion, hallintoelimestä pois potkitun Raymond Franzin Omantunnon Käännekohta-kirjan luvusta "Vuosi 1975, Sopiva Ajankohta Jumalan Toimia:
http://johanneksenpoika.fi/CoC_9.pdf
Älä lue, jos aiot pysyä kultin mallioppilaana! Tämän lukeminen on EROTTAMISPERUSTE. Lisää linkkejä tulossa, tässä kielletty linkki luku 5:
http://johanneksenpoika.fi/CoC_5.pdf
Sulkekaa tämä sivu VÄLITTÖMÄSTI, jos ameriikkalaiskultissa touhuaminen vielä huomennakin kiinnostaa!
http://johanneksenpoika.fi/CoC_9.pdf
Älä lue, jos aiot pysyä kultin mallioppilaana! Tämän lukeminen on EROTTAMISPERUSTE. Lisää linkkejä tulossa, tässä kielletty linkki luku 5:
http://johanneksenpoika.fi/CoC_5.pdf
Sulkekaa tämä sivu VÄLITTÖMÄSTI, jos ameriikkalaiskultissa touhuaminen vielä huomennakin kiinnostaa!
Vastaukset 14
Vanhimmat
" ... hallintoelimestä pois potkitun Raymond Franzin ... "
Ota asioista selvää, ett'et jo muutenkin typerästi revitellen kirjoittele skeidaa. Ei häntä hallintoelimesta pois potkittu, vaan hän itse halusi luopua ko. vastuutehtävistä.
Sitten hänet erotettiin myöhemmin, syynä eronneen työnantajansa kanssa ruokailu. Tuolloin ko. asia, eli ex-todistajien kanssa yhtyedenpito ja seurustelu ei edes vielä ollut virallisesti erottamisperusteinen.
Wikissä on avauksen asiattoman provosoivasta idiotismi-suunpieksennällisyydestä eroten asiallinen tivistelmä R.Franzin elämänkaaresta:
* https://fi.wikipedia.org/wiki/Raymond_Franz#Syyt.C3.B6kset_ja_karkottaminen
*
Enpä ole moisesta Franzista ikinä kuullutkaan! Onko tämä heppu ihan yleisesti tiedossa ihmisten keskuudessa? Kiitos tästä linkistä. en ole eläessäni lukenut mitään yhtä keskittyneesti. Entinen hallintoelimen jäsen!
Kertokaa enemmän tällaisia asioita Jehovan todistajista eikä vain sitä väittelyä!
Hei vielä, Löytyisikö vielä jotakin faktalinkkiä Jehovan todistajien talousasioista, esim. onko olemassa jotakin todistajiin yhdistettyä liiketoimintaa ulkomailla, tms.
Lähimaailmalla on joitakin viitteitä siitä, että nämä JWLeaks-nörtit olisivat saaneet jotakin yhteenvetoa bittejä peräkäin asettelemalla, mutta uskoisin heidänkin kääntyneen ensin itse konglomeraatin talousmogulien puoleen - neuvotteluratkaisulla tieto pysyy jatkossakin pienemmässä porukassa.
Otetaan nyt ihan rennosti vaan. Jehovan todistajat ovat ihan tavallista väkeä - vaikka heillä joitakin omia tapoja onkin. Kannattaa mennä tutustumaan itse Jehovan toditajien valtakunnasalille mihin tahansa Suomeen tai Ruotsiin tai itse asiassa melkeimpä mihin maailman kolkkaan tahansa! Todistajat ottavat Sinut reilusti vastaan, he kuuluvat samaan "kansaan" ja toimivat maailmanlaajuisesti.
Tältä pakstalta saattaisi äkkipäätä saada käsityksen, että todistajat olisivat jotenkin erityisen uskovaa väkeä, totta se onkin, mutta tärkeintä meille on tehdä Jehovan tahto, niinkuin Raamattu sen opettaa. Kerromme tästä ilosanomasta mielellämme muillekin ja levitämme hyvää tuulta usein koko perhekunnan voimin. Lapsemme ovat innokkaita Jehovan palvelijoita kaikkialla maailmassa.
Kansainvälisiin konventteihimme kokoontuu kymmeniä tuhansia todistajia, jotka tuntevat sisimmässään kaikki toisensa! He noudattavat samaa maailmanlaajuista valtakunnan hyvän sanoman opetusohjelmaa, jota he ovat sitoutuneet viikoittain opettelemaan lisää, ja julistamaan hyvää uutista koko asuttuun maahan!
Ymmärrämme, että jotkut voivat pitää meitä liiankin hengellisinä ja uskovina, mutta pyrkimyksemme on pitää esillä ilon ja onnellisuuden lähdettä kaikille ihmisille. Ota yhteyttä Jehovan todistajiin ja tilaa ilmainen Raamatuntutkistelu,
Ihan hyvin yritetty roolinvaihto-leikki, mutta pieni huomio kuitenkin.
"Tältä pakstalta saattaisi äkkipäätä saada käsityksen, että todistajat olisivat jotenkin erityisen uskovaa väkeä, totta se onkin, mutta tärkeintä meille on tehdä Jehovan tahto, niinkuin Raamattu sen opettaa."
Rivitodistajat opettavat vain sen minkä hallintoelin kulloinkin 2/3 enemmistöäänetyksen perusteella tulkitsee väittämänsä mukaan raamatullisena.
Eri mieltä oleminen, hallintoelimen tahdosta poikkeaminen, tarkoittaa luopiona erottamista ja kartetuksi joutumista, perheiden eliniäksi hajalle repimistä, eli se aidon kristillisen rakkauden sanoma. Ohessa tiivistelmää tuosta raamatullisuudesta:
* https://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajien_eskatologia#Gizan_suuri_pyramidi
"Ota yhteyttä Jehovan todistajiin ja tilaa ilmainen Raamatuntutkistelu"
Mikäpä ettei, jos kiinnostaa, mutta kannattaa tutkia myös toisenlaisia näkemyksiä esim. Johanneksen pojan sivustolta. Ei pidä luottaa pelkästään yhteen tietolähteeseen, oli se mikä hyvänsä.
Jehovan todistajat nimittäin markkinoivat uskontoa, jota eivät itsekään kunnolla tunne.
Jehovan todistajista ei tule todellakaan se kuva, että he olisivat jotenkin "erityisen uskovaista väkeä"!
"...jotkut voivat pitää meitä liiankin hengellisinä ja uskovina."
Kyllä on suuret sanat! Jehovan todistajistahan on nimenomaan yleensä se kuva, että he ovat aivopestyjä ei-kristilliseen uususkontoon ja näin ollen ihan pihalla . Tiedetään yleisesti, että Jt-UM-Raamattu on väärennetty versio ja lahkon jäsenien oma ajattelukyky tukahdutetaan. Jt-lahkojohto pyörittelee jäsenistöään kuin mitäkin marionetteja. Nämä pakotetaan sitten ihmisten oville selittelemään sekavia alati vaihtuvia ennustelujaan ja oppirakennelmiaan tietyin iskulausein.Todellista keskustelua harvoin syntyy, koska Jt:t lopettavat lyhyeen, jos ovenavaaja tietää liikaa Raamatusta tai Jt-liikkeen historian kiusallisista asioista.
Jt-porukan toimista on raamatullinen uskovaisuus ja hengellisyys kaukana ja todella moni tietää tämän. Jt-poppoo on uskovainen ja alamainen vain Hallintoelintään kohtaan, osa jopa kuolemaankin asti. Se ei ole mitään hengellisyyttä, vaan aivopestyjen alistuneisuutta ja fanatismia.
"Kyllä on suuret sanat! Jehovan todistajistahan on nimenomaan yleensä se kuva, että he ovat aivopestyjä ei-kristilliseen uususkontoon ja näin ollen ihan pihalla ."
Hienoa tavoilleen uskollista kaksinaismoraalisuutta ja älyllistä epärehellisyyttä.
Noin farisealaisesti lausuu sokea auktoriteetti-uskovainen, joka on Nikea-hallintoelimen aivopesemä ja tiukasti sen viattomien vereen rapatussa lieassa ja joka systemaattisesti kiertää kaukaa oman uskonsa ja Raamatun kestämättömyydet.
Markkinoimasi pakana-helleeniperäinen Nikea-lahkolaisuus ei todellakaan edustaa millään tavoin aitoa ja oikeaa Jeesuksen ajan ja alkuseurakunan ajan kristillisyyttä.
Se on jälkijättöinen ja aikansa raadollisen valtapolitiikan ja viatomien verellä rapattu pakko-versio.
Onko lapsien hyväksi käyttö myös Jehovan tahto???
Onko ko. hyväksikäytöt Nikea-lahkon skitsofrenis-sekasikiö-kolmiyhteis-Jeesus-jumaluuden tahto, kun sitä harratavat suurimmalta osin Katolisen kirkon _hengelliset johtajat_, ne apostoleista seuraavat, maailman valot, papit ja piispat ja usein homoseksuaalista sellaista?
Se on katolisessa pappiskaartissa suorastaan rakenteellinen rikollisuus ja ilmeisesti suurin osin pakkoselibaatin ja neitsyen palvonnan seuraamuksena sisäänrakentuneena perversiona, joka on kirkonmiesten ytimessä.
Tai kun vastaavaa tapahtuu herätyksellisissä ja karismaattisissa piireissä, niin onko se Jeesus-Jumalan tahto?
RF on hyvin kuuluisa jt-hahmo. jahven tarkoin valitsema hengellinen jt-johtaja. Merkittävinmpiä saavutuksia on jt-maailmanlaajuisen runkkauskilpailun voitto peräti kolmena vuonna. Ylivoimaiset voitot tulivat vuosina 607, 1914 ja 1975. Ainoastaan ct russel on lähes vertaisensa, mutta hän käytti kahden käden tekniikkaa. RF käytti rehtiä ja rehellistä, raamatullista ja perinteistä yhden käden tekniikkaa. Ja hän harjoitutti kouralihaksiaan itsekehittämällään oivalla keinolla: karsimalla koivurankoja paljain käsin. Ko. harjoitusmetodi on nykyisinkin käytössä
Jotakin bittejä peräkkäin asettelemalla, ...mitä se tarkoittaa