Kadonnut minuus

Tuskainen_sydän

Ensimmäisen kerran parisuhteen loputtua, en meinaa ymmärtää miten tästä eteenpäin. Edes parinkymmen vuden avioliiton jälkeen ei minulle tullut tunnetta, ettenkö olisi hyvä uuteen suhteeseen tai että yleensä haluaisin parisuhdetta.

Minä olin se jättäjä tässä suhteessa. Ei vain löytynyt muuta mahdollisuutta. Nyt tunnen etten riitä millään meriiteillä kenellekkään miehelle. Henkinen hyvinvointi on nyt tosi tiukalla. Töissä vedän työkasvot naamaani, ettei kaikki huomaisi kuinka huonosti loppujen lopuksi voinkaan (osa työkavereista tietää tilanteeni). Onneksi minulla ei ole lapsia, ettei tarvi näytellä kotona.

Tunnen kuinka käpertynyt olen itseeni. Hymyilen kun "kuuluu" hymyillä. Puhun kohteliaasti ja olen ymmärtäväinen. En vain ole näitä itselleni. Jokin sisimmässäni on nyt pahasti lukossa. Luulin, että tämä parisuhde olisi nyt se viimeinen ja käsikädessä mennään yhdessä loppuun asti. Ja paskan marjat. Tein sitten miten vain, niin mikään ei yksinkertaisesti riittänyt loppuvaiheessa, enkä enään vain tiennyt mitä vielä olisi pitänyt tehdä.

Nyt ymmärrän ihmisiä, jotka sanovat, etteivät enään yritä löytää ihmistä rinnalleen. On parempi loppujen lopuksi olla yksin, ei tule pettymyksiä ja eikä ole odotuksia. Kuinka monta kertaa tämänkin suhteen aikana petyin odotuksiin, joita toinen ei tajunnut, vaikka niistä hänelle sanoin. Itse olin kuin tinasotilas kaikkeen valmiina ja olin valmis joustamaan ja ymmärtämään.

Katselin eilen Iskurin -sivuja, tuli halu seksiä. Se taitaa olla ainut mahdollinen ja helpoin tapa olla joskus jonkun lähellä, ilman odotuksia. Sopii vain ajan ja paikan, niin seksintarpeen saa tyydytettyä saman ihmisen kanssa.

Tämä oli yhden naisen purkaus tuskaisen sydänmensä kanssa. Hyvää pääsiäistä kaikille!

4

444

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oppeliini1

      Olet tehnyt oikein jättäessäsi ihmisen joka antoi van pahaa oloa. Tuo jo yksistään pitäisi saada sinut tuntemaan helpotusta.
      Laitappa asiat oikeaan järjestykseen ja pudota tuo marttyyrin kaapu harteiltasi, se pukee sinua tosi huonosti!

      Osallistu, hyvä ihminen , seurakuntasi tilaisuuksiin! Se on ilmaista ja tapaat muita ihmisiä, teette yhdessä asioita, saat muuta ajattelemista kuin " minä, surkea minä, ja voih! poloinen itseni.
      Kesä tekee tuloaan, päivät pitenevät. Miksi et mensi päivittäin kunnon kävelylenkille täyttämään aivosi hapella. Kenties se puskee tilaa säälittävälle ruikuttavalle minä poloiselle.

      On tarpeettomaa tuijottaa menneisyyteen. Se on historiaa. Et voi muuttaa sitä enää. Tämä päivä on tässä ja nyt, huominen ja tulevaisuus on edessäsi. Sinä menet huomista kohti ( kaikki menevät!), suunnittele miten parhaiten käyttäisit Luojan sinulle lahjaksi antaman ajan kaikista parhaiten, positiivisesti ja luottavaisesti.
      Tuohon yhtälöön ei kuulu taakse tuijottaminen ja surkuttelu!

    • Jarrupäällä

      Tuo on tuttu tunne, itse olen samassa tilanteessa. Olen mies henkilö mutta tekstisi on kuin omasta kynästä tullut. Johonkin on hävinnyt oma elämä vuosien varrella, on vain tyhjä olo. N. 25v. suhteen jälkeen ei osaa oikein tehdä mitään, vain töissä jaksaa käydä. Onneksi on edes työ, voin vain kuvitella jos olisin työtön.....Kotona tein omasta mielestä kaiken mitä toinen pyysi mutta mikään ei ollut tarpeeksi, riittämättömyyden tunne vaivasi ja vaivaa edelleen.
      Oletko ajatellut ammattiapua? Itsellä se on käynyt mielessä, voisi auttaa:
      Ja tuolle ensimmäiselle vastaajalle: taas typerä kommentti, ota itseäsä niskasta kiinni, lopeta voivottelu jne. et selvästikään tajua tilannetta, ei nuo kommentit auta mitään,

      • oppeliini1

        Ulkopuolisena on hyvä kommentoida ""ota itseäsi niskasta kiinni". Tuo yksinkertainen kommentti pätee! Se todella toimii! Kun oikein ajattelee sen sisältoä, tajuaa, että muut eivät voi muuttaa mielesi kulkua kuin sinä itse.
        Niin yksinkertaista se on.

        Vaatii vaivaa kääntää ajatukset pois menneestä.
        Ja tuo onkin kovinta henkistä tyotä mitä koskaan olet tehnyt!

        Se palkitaan. Kun oikein mietit, saat huomata ettei historiaa todellakaan voi muuttaa. Se JO TAPAHTUI!

        Miksi et sitten suuntaisi oikein tietoisesti katsontaasi tulevaisuuteen? SIIHEN sinä voit vaikuttaa!
        Jokainen uusi päivä on lahja. Meille kaikille. Miksi siis et suuntaisi ajatuksiasi positiivisesti tähän päivään ja huomiseen.


      • jarrupäällä
        oppeliini1 kirjoitti:

        Ulkopuolisena on hyvä kommentoida ""ota itseäsi niskasta kiinni". Tuo yksinkertainen kommentti pätee! Se todella toimii! Kun oikein ajattelee sen sisältoä, tajuaa, että muut eivät voi muuttaa mielesi kulkua kuin sinä itse.
        Niin yksinkertaista se on.

        Vaatii vaivaa kääntää ajatukset pois menneestä.
        Ja tuo onkin kovinta henkistä tyotä mitä koskaan olet tehnyt!

        Se palkitaan. Kun oikein mietit, saat huomata ettei historiaa todellakaan voi muuttaa. Se JO TAPAHTUI!

        Miksi et sitten suuntaisi oikein tietoisesti katsontaasi tulevaisuuteen? SIIHEN sinä voit vaikuttaa!
        Jokainen uusi päivä on lahja. Meille kaikille. Miksi siis et suuntaisi ajatuksiasi positiivisesti tähän päivään ja huomiseen.

        oppeliini1, jos se olisi noin helppoa, ei tarvittaisi kriisikeskuksia, ei terapiapalveluja ei muitakaan auttavia tahoja jos vain ottaisi itseä niskasta kiinni....näinkö tosiaan luulet???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1448
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      977
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      848
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      621
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      618
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      613
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      70
      576
    Aihe