Heippa kaikille, olen 32-vuotias mies pääkaupunkiseudulta. Ongelmani on siinä, etten ole koskaan seurustellut enkä harrastanut seksiä. Olen ulkonäöltäni kohtalaisen hyvännäköinen ja yli 180 cm pitkä. Olen hyväpalkkaisessa töissä ja asun itse rakentamassani omakotitalossa. Harrastuksia on useita, mm. kalastusta, taulujen maalaamista, juoksua sekä kuntosalia. Minulla on auto ja kesämökki. Lemmikkeinä minulla on kaksi koiraa.
Olen todella sosiaalinen ja minulla on useita ystäviä, sekä mies- että naispuoleisia. Käyn kavereideni kanssa baareissa joka viikonloppu, mutta koskaan en ole naisseuraa baarista löytänyt. Moni on ihmetellyt, miten olen onnistunut pysymään sinkkuna. Niinpä, haluaisin itsekin tietää mistä kiikastaa.
Olen todella sosiaalinen ja minulla on useita ystäviä, sekä mies- että naispuoleisia. Käyn kavereideni kanssa baareissa joka viikonloppu, mutta koskaan en ole naisseuraa baarista löytänyt. Moni on ihmetellyt, miten olen onnistunut pysymään sinkkuna. Niinpä, haluaisin itsekin tietää mistä kiikastaa.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Mun+mielestä+tosi+surullista+tuollainen,+siis+32v+on+ihan+järjettömän+pitkä+aika+olla+ilman+minkäänlaista+naiskokemusta,+itsekin+olin+28v+asti+totaalikokematon.
Mitä+muutakaan+johtopäätöstä+tuosta+voi+vetää+kuin+että+naiset+on+tolkuttoman+nirsoja+ja+vain+top1-10%+miehet+kelpuutetaan.
Tai+sitten+sinä+itse+kuulut+siihen+bottom+1-10%:iin.
Sinun pitää lihottaa itseäsi 30 kg. Lihavat miehet saa kuulemma naisia.
Huono provo.. Todella huono.. ;P
Kyllähän tuo ihan mahdollinen skenario on. Nykyään miehen pitää olla todella tasokas saadakseen edes tavisnaisen.
Kunpa olisikin pelkkä provo. Mutta kun ei ole. Karua todellisuutta joka sana.
Älä+viitsi..+Provo+mikä+provo+ihan+selvästi..+;P
Tuo+teksti+minkä+kirjoitit+ei+voi+pitää+paikkaansa+tai+sitten+se+on+enemmän+tai+vähemmän+valheellinen..+Se+voisi+helposti+pitää+paikkaansa+jos+teksti+olisi+kirjoitettu+tyyliin.."Miksi+en+löydä+Rakkautta..+Ongelmani+on+siinä+etten+ole+koskaan+tavannut+oikeasti+rakkauteen+ja+sitoutumiseen+kykenevää+naista+(tjms.)"..+;P
Tosin+sitä+ei+kovin+monen+luulisi+ihmettelevän,+jos+eivät+ole+jossain+itsepetoksen+ja/tai+itsekkyyden+harhoissa..+Ja+silloinkaan+sitä+ei+pitäisi+sellaisen+ihmisen+ihmetellä,+joka+ei+itsekään+ole+kykenevä+niihin..+Ei+voi+vaatia,+eikä+odottaa+toiselta+sitä+mitä+ei+itsekään+toiselle+ole+antamassa,+eikä+ole+niihin+110%+prosenttisesti+kykenevä..+;P
Tämä+tietenkin+koskee+jälleen+kerran+molempia+sukupuolia..+Ja+rakkautta+ei+ole+se,+että+Rakkaus+syttyy+ja+kestää,+jos/kun+esim.+toisella+on+riittävästi+resursseja+ja+statusta+tai+kuihtuu+jos+esim.+vanhenee,+köyhtyy,+sairastuu+jne..jne..+;P
Hyötymissuhdetta+tjmv.+on..+"rakastan"+sinua,+koska+Tarvitsen+sinua..+
Rakkaussuhdetta+on..+tarvitsen+sinua,+koska+Rakastan+sinua..+
(Kiitokset+sönkölle+asian+tiivistämisestä..)
Ja+jos+rehellisiä+ollaan,+niin+kuin+me+(ainakin+jotkut)+aina+täällä+pyritään+olemaan,+niin+jokainen+voi+yrittää+itsekseen+miettiä,+kuinka+harvinaisia+MolemminPuoliset+RakkausSuhteet+oikeasti+on..+Tämän(kin)+"harjoituksen"+onnistunut+suoritus+vaati+sitä,+että+osaa+tunnistaa+Itsekkyyden+ja+ItsePetoksen+vaikutuksen+itseensä+ja+muihin..+;P
Noh,+meni+taas+näihin+"rakkaus"+ja+Rakkaus+juttuihin,+mutta+ainakin+itse+koen,+että+suhde+ilman+Aitoa+Rakkautta+on+suhde+suhteen+takia+tai+suhde+hyödykkeen+takia+jne..+ehkä+joku+muukin+näin+kokee,+jos+ei+koe+niin+ihan+sama..+Jokainen+tyylillään..+;D
Samoin+irtoseksi+ja+panosuhteet+on+joillekin+aika+tyhjyyttä+ja+enemmän+tai+vähemmän+negatiivistä+monenkin+asian+takia..+Jokainen+tyylillään+myös+tämän+asian+suhteen..+;P
Kahtellaan..+;D
Kuitenkin olet kiinnostunut naisista? Tulee sellainen fiilis, että et ainakaan tuo sitä mitenkään esiin. Oletko kokeillut nettideittailua? Joltain, ei oikeastaan väliä nais-vai miespuoliselta ystävältäkin voit kysyä neuvoja - tai vaikka suoraan tuntevatko ketään sinkkunaista jonka kanssa voisit tutustua. Kenellekkään ei tarvitse kertoa että olet täysin kokematon ellet itse halua (voi olla parempikin - ihmisten ensireaktioista ei koskaan tiedä, voivat tahtomattaankin loukata jollain tyhmällä kommentilla) Toivottavasti tästä on sulle jotain apua..
No ihan sen takia, ettei naisille kelpaa tasoisensa mies. Pitää olla joku huippumies, että normaali tai edes alemman tason nainen suostuu seurustelemaan tai harrastamaan ilmaiseksi seksiä.
Itse asiassa jokainen nainen joka ei vastaa nettitreffeillä miehille tai kääntää selän ravintolassa keskitason miehille voivat vastata miksi tekevät niin.
Mitä tekisin jos super-atn kysyisi minulta miksi käännän ravintolassa selän hänelle?
Kävelisin vastaamatta tiehensä.
Mulla ei ole paljon kokemusta nettitreffailusta, mutta olen jättänyt vastaamatta miehille. Joillekkin. Riippunut paljon ilmaisutyylistä yhdistettynä valitettavasti kuvaan. Ei ulkonäön vuoksi kuva, vaan itse kuvan vuoksi. Itse kun oon visualisti, niin tulkitsen kuvia. Luultavasi väärin, mutta väistämättä nuo tulkinnat vain tuli. Jos kuvassa oli mies kaljatölkki kädessä ja tupakka suussa ja viesti kutakuinkin näin: kuis pyyhkii, kelpaako pano... niin en kyllä ole vastanut. Myös jos kuvassa mies ilman paitaa ja kasvoissa sellainen..jännä katse, en myöskään vastanut. Lihaksiaan paidatta pullisteleville, epäselväkuvallisille ja selkeästi puutteellisen hygienian kuvan mukaan omaaville myöskään vastanut.
"Ei ulkonäön vuoksi kuva, vaan itse kuvan vuoksi."
No nyt tuli niin typerää tekstiä ettei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.
On täysin selvää että komea mies kelpaa naisille luonteesta ja tyylistä riippumatta.
Sinä oot kyl omassa repertuaarissasi :) naiset ovat kaikki erilaisia :) samoin kuin miehet...kai miehetkin :) tahdon uskoa niin :)
Ehkä sä et vaan itse ole naisille kelvannut ja syyllistät sitten sen vuoksi kaikkia naisia ja yleistät sitten omien kokemustesi perusteella.
Montako naista sinulla on? Kasvaako hiukset päässä? Miksi ei kasva? Miksi vaihdat mummojen vaippoja 9 € päiväpalkalla? Miksi asut Suomen perseenreiässä, eli Turussa?
No tällä hetkellä oon sinkkuna, kun viihdyn ihan hyvin näinkin. Tosin naisia on kyllä ollut mulla useita elämäni aikana. Mitäs sitä turhia kiirehtimään, kun sitä kyllä ehti vielä oikein hyvin sen naisen löytämään parhaiden nuoruusvuosiensa aikana.
Tukka kasvaa päässä oikein hyvin, sillä mulla on samanlainen tukka kun Andrea Pirlolla. En ole koskaan ollut töissä missään hoitoalalla, enkä edes viitsisi lähteä ilmaiseksi töihin, kun on elämässä niin paljon kaikkea tärkeämpääkin tekemistä, kuten vaikka tällä palstalla kirjoittelu.
Tosin siinä oot kyllä ihan oikeassa, että se turku onkin ihan paska paikka asua, niin siksi muutinkin sieltä kokonaan pois jo yli pari vuotta sitten. Eikä ole tullut siellä päin sen jälkeen edes käytyä.
Ei super-atm:lla ole mitään kokemuksia naisista, kun ei hänellä ei ole itsellään koskaan ketään naisia ollutkaan ja hän vaan yleistää sitten omien kokemustensa perusteella kaikki naiset just samanlaisiksi.
Sama juttu on myös naisasialuuserilla ja muillakin palstan ätmeillä, jotka kärsivät siitä naisvihasta ja ovat niin katkeroituneita sen heidän oman kokemattomuutensa takia.
Vahva provon haju.
Miten olet onnistunut saamaan työpaikan, kaverit ja rakentamaan talon? Ei suhteen saaminen vaadi edes vastaava työtä mitä edellä mainitut
"Ei suhteen saaminen vaadi edes vastaava työtä mitä edellä mainitut "
Ei tietenkään jos on nainen tai tarpeeksi komea mies. Lyhyt tai ruma mies ei nykyisin löydä itselleen naista.
Ainakin lähipiirissäni lähes kaikki ovat pariutuneet melko vaivattomasti.
Tiedän vain pari yli 30 v sinkku, toinen on kävelevä katastrofi (työtön, mt-ongelmainen, ylipainoinen, naama kuin raastiraudalla vedetty ja jopa hänkin on seurustellut) ja toinen ei ehkä ole koskaan edes puhunut naiselle kuin kaupan kassalla.
Voisin kuvitella tilanteen erilaiseksi ehkä jossain Helsingin keskustassa, jossa naisille on loputtomasti seuraa tarjolla. Miehiä harvemmin loputon parivaihtoleikki parempaan kiinnostaa.
Omien kokemuksiani mukaan erityisesti reilusti ylipainoiset yli 40 vuotiaat hieman viinaan menevät ns. toisella kierroksella olevat naiset ovat erityisen kiinnostuneita kaltaisista miehistä. Kannattaa kokeilla josko heistä löytyisi joku poikuuden viejä.
Jos provo, niin ei jatkoon.
Jos ok.
Älä mene joka viikonloppu baariin ja pyöri samojen kavereiden kanssa.
Vaihda kaveripiiriä.
Lopeta ajankäyttösi nykyisiin harrastuksiin ja hakeudu jonkun muun harrastuksen pariin,
Anna koirasi hyvään perheeseen.
Käy vaikka matkoilla, Thaimaa hyvä.
Pian huomaat että täähän toimii.
"Älä mene joka viikonloppu baariin ja pyöri samojen kavereiden kanssa.
Vaihda kaveripiiriä."
Itse asiassa aika hyvät neuvot. Jos on joutunut jossain ryhmässä luuseriksi niin ei sitä välttämättä ole toisessa seurassa. Etenkin naiset tekevät melko nopeasti miehen suhteen luokituksen ja tasoarvion ja sitä ei oikein voi ajan kanssa muuttaa.
Tuo selittää sen miksi pari vähän nörtimpää kaveriani ovat naisen löydettyään kadonneet maisemista melko totaalisesti, tai eivät ainakaan naisensa kanssa ilmaannu näkyville. He eivät voi näyttää naiselleen että ovat alun perin olleet kaveripiirinsä nössöpoikia, joita ei arvosteta.
Ehkä sä oot vaan itse antanut naisille itsestäsi sen luuserimiehen vaikutelman, jota et ole pystynyt muuttamaan. Olisi varmaan syytä miettiä, että olisitko sä voinut toimia jotenkin eri tavalla ja antaa itsestäsi sen paremman ja mieluisamman vaikutelman naisille.
Noin suunnilleen arvioisin naisten tekevän valintansa kolmella tekijällä, joiden tärkeyttä he vaihtelevat yksilöllisesti. Kun miehelle riittää naisessa kaunis ulkonäkö, niin nainen taas yhdistelee ulkonäköä, älykkyyttä/sosiaalisia taitoja ja taloudellista tilannetta.
Eli persaukinen, narsistinen huippumalli tulee eliminoiduksi, kun taas karumpi jutteleva kirvesmies voi tulla valituksi.
Tietysti komea, sosiaalinen ja varakas mies tulee valituksi, mutta heitä on kovin vähän tässä
maailmassa.
Naiset voivat havaita tuntemattomassa miehessä vain ulkonäön. Siksi he useasti pyrkivät keskustelemaan miehen kanssa, täyttääkö tämä kenties heidän muut etsimänsä piirteet. Jos ei suostu juttelemaan naisten kanssa tulet arvioiduksi ainoastaan ulkonäkösi perusteella, ja se ei useimmiten riitä.
Aloittaja kertoi tekstissään että hän on ok-näköinen, sosiaalinen ja talous on kunnossa. Eli teoriassa kaiken pitäisi olla ok. Luulen että kysymys on nyt henkilöstä jolla on väärä oma-kuva, eli jokin mättää pahasti siinä persoonallisuudessasi.
Tosin jos on noin paljon harrastuksia, kaksi koiraa ja kesämökki niin olisiko sinulla edes aikaa naiselle, vai etsitkö sitä vain siksi että se puuttuu kokoelmasta ? (Omakotitalon rakentaminenkin vei varmaan joitakin vuosia)
Vaihtoehdot:
a) Et ole todellinen.
b) Olet toivottoman ujo uusien/outojen naisten kanssa.
c) Olet oikeasti vittumainen ja ylimielinen tyyppi, etkä ole sitä itse ymmärtänyt.
d) Olet homo ja sekin on sinulta osittain tiedostamatta ja vielä täysin hyväksymättä. Lisäksi yrität rakentaa elämääsi niin kuin se jossain 50-luvun suomifilmissä opetettiin.
Vaihtoehdot a) ja d) ovat nähdäkseni todennäköisimmät.
Koska nykyään naisen löytäminen parisuhteeseen vastaa ihan työn tekemistä. Mulla on jo työpaikka, joten yksin mennään.
Tytöt voi pitää 32-vuotiasta setää liian vanhana.
Provo mikä provo.
Kukaan mies ei "rakenna omakotitaloa omin käsin", muuta kuin perheelleen. Älytöntähän siellä yksin olisi asua. Poikamiehet asuvat poikamiesbokseissaan, varsinkin siellä kalliilla pääkaupunkiseudulla.
Jos kolmikymppisellä poikamiehellä oikeasti olisi omakotitalo ja kesämökki pääkaupunkiseudulla, ne olisi perinnöksi saatuja (ei itse hankittuja). Hänen vanhempansa olisivat siis kuolleet. Itse hän olisi ollut näiden ainut lapsi, sillä muutenhan hän omistaisi kiinteistöistä vain tietyn osuuden. (No joo, olisihan sekin mahdollista, että hän olisi lunastanut sisarustensa osuudet.)
Hän siis teoriassa voisi omistaa vanhan ok-talon, mutta uutta, itse raketamaansa, pääkaupunkiseudun kalliilla tontilla sijaitsevaa, hän ei omistaisi ees teoriassa.
Mikään esittelemistäsi asioista ei ole suoraan voittava lippu suhteeseen. Voisin kuvitella että saatat olla kaltaiseni tapaus joka ei osaa ottaa naisten kiinnostuksesta hyötyä itselleen vaan tilaisuudet valuvat kerta toisensa jälkeen hukkaan.
Jos tähän päälle vielä passivoidut hiukan ja muutut negatiiviseksi niin kierre on täsmälleen valmis ja ongelman ydin toimisi yksinkertaisesti sosiaalisen kohtaamisen rajapinnassa ja muodostuisi estäväksi hyvin pitkälti.
Itse pelastuin itseltäni vain koska vaihdon sarjatulelle ja etsin ne naiset jotka tutustuttivat minut itseensä. Sitä ennen onnistuin hankkimaan stigmoja monessa piirissäni "miehenä jolle ei kelpaa kukaan tai mikään".