Painojen lisäys

kokemusta_jakoon

Kehonrakentajat tekevät drop settejä. Eli aloittavat maksimi painoilla ja sitten kevennetään.
Lihakset toimivat kuitenkin päinvastoin. Sarjan ja huilauksen jälkeen jaksat nostaa kevyemmin enemmän painoa ja useamman toiston kuin edellisessä sarjassa.

Kun lihasta on kuormitettu, lyhyessäkin levossa lihas valmistautuu suurempaa kuormitukseen kuin edellinen kuormitus oli. Sen takia minusta tulisi aloittaa kevyillä painoilla kohti maksimia. Jokaisen sarjan jälkeen lisää sopivasti painoa ja lisää vähintään yksi toisto. Ensimmäisiä sarjoja voikin pitää lämmittelynä kohti maksimia. Ensimmäinen sarja voi olla esimerkiksi tyhjässä jalkaprässissä. Huolellinen lämmittely ehkäisee lihasvammoja.

4

341

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Andariel

      Eikös nuo pudotussarjat ole vain eräs niistä tehokeinoista, joita paljon treenaavat käyttävät satunnaisesti saadakseen treeniin vaihtelua ja kuormittaakseen lihasta tavanomaisesta poikkeavalla tavalla.

      • kokemusta_jakoon

        Kyllä vain. Parhaiten lihaskehitystä saa aikaan kun vaihtelee sopivin ajoin treenimetodia.


    • kuntoiluavain

      Drop-set yleisesti tehdään välittömästi sarjan perään ilman taukoa. Kyseessä ei siis ole uusi sarja, esim viimeisen sarjan pidennys. Drop settejä voi tehdä useammankin, jolloin painoa taas kevennetään edellisestä 20-30% ja jatketaan ilman taukoa.
      Tällä tavalla lihasta saadaan rikottua enempi kuin normaalissa sarjassa.
      Drop settiä ei todellakaan kannata tehdä joka treenikerralla samalle lihakselle, koska tämä voi johtaa lihaksen ylikuntoon.

      Oikein käytettynä drop set johtaa lihaksen ylitreenaukseen, jolloin lihaksen maksimaalinen kyky ylitetään, mutta oikeanlaisella palautumisella tämä ei vielä johda ylikuntoon.

    • Kokemus620

      Olen sitä mieltä, että keskeytymätön sarja johtaa lihaksen hapen puutteeseen ja siitä johtuen toistojen hyytymiseen.
      Olisi hyvä pitää sarjojen välissä sopivasti taukoa jotta lihas saa happea uuteen suoritukseen.

      Lihasten hapen tarpeen huomaa varsinkin suurilla lihaksilla. Kyykyssä oikea hengitys on ratkaisevaa siinä kuinka monta laatutoistoa saa tehtyä.

      Lihakset tarvitsevat happea fyysisessä suorituksessa tavallista enemmän. Minusta nonstop-sarja lähinnä johtaa hapen puutteeseen lihaksessa ja siitä johtuen liikkeen hyytymiseen. Sarjan pitäisi hyytyä voimien loppumiseen ei hapen puutteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      61
      915
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    3. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      806
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      105
      803
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      786
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      703
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      586
    8. 42
      579
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      571
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      543
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      503
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      112
      468
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      88
      458
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      454
    16. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      452
    17. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    18. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      427
    19. 39
      423
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe