Yritin löytää aiemman aloitukseni aiheesta, mutten löytänyt.
Eli kärsin pahasta hammaseroosiosta (en tarvitse syyllistämistä, kiitos!). Olen käynyt pitkin välein tarkastuksissa, ja joka kerta tuomio sama. Vaurioita joka pinnalla, mitään ei voida tehdä. Kyseessä siis kunnallinen, yksityiselle ei varaa.
Olen itse kypsä huonoihin hampaisiini. Nämä ovat aiheuttaneet häpeää koko nuoruuteni ja aikuisikäni. Eli ongelma ei ole uusi. Olisin vihdoin ollut kypsä proteeseihin, mutta siihen julkinen puoli ei suostu. Kruunuihin hammasmassa ei riitä. Eli hampaat ovat huonot (sekä epäesteettiset että huonosti toimivat), mutta mitään ei tehdä. Harrastan laulua, jonka lopetan tähän. Tällä purukalustolla en kehtaa suutani aukaista. Minulle proteesi tarkoittaisi rakkaan lauluharrastamisen jatkamisen mahdollisuutta. Ihan sama, vaikkei sillä mitään söisi, olisi edes esteettinen ratkaisu.
Tässä on sekin puoli, että koko ajan vanhenen, ja iän myötä hampaiden poisto on vaikeampaa. Todennäköisesti seuraavalla kerralla todetaan, että olisi tarve proteesille, mutta potilaan peruskunto ei salli hampaiden poistoa. Ihan noin loogisena jatkumona tähänastiselle.
Olen ottanut potilasasiamieheen yhteyttä, mutta epäilen, ettei se mitään hyödytä.
Mitä kokemuksia hampaiden poistosta esim. Virossa? Jollain tapaahan minun on asia hoidettava. Proteesiin saan kyllä toimeentulotukena korvausta, ongelma on hampaiden poisto. (Proteesi on kohdallani halvin ratkaisu, koska kruunut eivät käy, pitäisi laittaa muuten implantantit, ja haluan koko hampaiston siedettävän näköiseksi).
Kuluneet hampaat - ei tehdä mitään
9
2775
Vastaukset
- Ei_kannata_luovuttaa
Aiemmin kirjoittamasi viesti mahdollisine vastauksineen on voinut painua hakemistojen syövereihin palstahäirikön toiminnan takia. Ehkä se löytyy jostain kauempaa.
Kunnallien puoli ei poista kaikkia hampaita ja laita proteeseja kovin innokkaasti, koska kuluneitakin hampaita pidetään parempana kuin kokoproteesit. Itsellänikin on narskuttelusta johtuen hampaatkuluneen todella paljon, mutta niitä ei suostuta poistamaan. Ellet saa proteeseja kunnalliselta, pitänee vaan selvitä omilla huonoillakin hampailla ellei ole varaa yksityispuolelle.
Lauluharrastuksesta ei varmaankaan tarvitse kokonaan luopua. Esimekiksi kuorolaulussa laulajan hampaisiin yleisö ei yleensä kiinnitä mitään huomiota. Joillakin henkilöillä ei laulaessa edes näy hampaat. Ellei risoista hampaista ole ääntämykselle haittaa, niin jatka vaan laulua jos se kiinnostaa. - muovia
Hampaita voidaan korjata kohtuullisin kustannuksin yhdistelmämuovilla. Vaikka se ei ehkä kaikkein pitkäaikaisin ratkaisu olekaan, niin sillä kuitenkin selviää useamman vuoden ja ulkonäkö tulee kuntoon. Yksityispuolella tämä maksaa paikkauksen verran eli 100-130 e per hammas. Monta hammasta toki joutuisi laittamaan, mutta halvempaa kuin proteesit.
- Ei_kannata_luovuttaa
Aloittajan tilannetta en tunne, voi olla että selviäisikin paikkauksella. Minulla taas on kulumalla lyhentyneitä alahampaita edessä 6 kpl ja ylhäällä etuhampaista jäljellä vain etupinnan kiille. Noista ylähampaista hammaslääkäri on jo sanonut ettei kannata edes yrittää laittaa paikka-aineella täyttöä, koska se ei kestä. Alahampaiden nysiä eivät ole edes vihjailleet rakennettavaksi paikka-aineesta (noin monta tulisi kalliiksikin).
Eikä kokoproteesitkaan ole mitään älyttömän kalliita, riippuu poistettavien hampaiden lukumäärästä ja senkin saa halvemmalla kunnallisella puolella (proteesinkin saa sieltä kautta, joskin täydellä hinnalla).
- peokkohh
Mulle just tulossa proteesi. Sama ongelma ja ollut huonot elintavat pitkään, kahvia, tupakkaa, kaljaa ja ollu huono harjaamaan. Lisäksi oli nuorempana onnettomuus, jossa monet etuhampaat meni pirstaleiks. Jos sulla on tuloja tai edes määräaikaisduunia tai pätkätöitä, niin haet HETI Santander:in hammashoitorahoitusta. Mulle myönnettiin 3000e krediittiä jotka voin käyttää ainoastaan hammaslekurilla(yksityisellä) mihin vaan, milloin vaan tarvitaan. Sitä sitten maksat takaisin Santanderille about 65e kuussa viiden vuoden ajan. Mut saatat pärjätä halvemallakin. Ei ku googlettamaa!!!!
- hoonohomma
Kunnossa olevat hampaat on yleisterveyden kannalta ehdottoman tärkeät.
On sikamaista, ettei kunnallisesti saa hampaitaan kuntoon, vähävarainenkin.
Yksi reikä vastaa kämmenenkokoista pahaa tulehdusta iholla, luin jostain.
Toivon, että aloittaja saa" jostain apurahaa" hampaiden kuntoonlaitattamiseen.
Rikkinäiset hampaat voi aiheutta muita sairauksia, mutta sitä ei huomioida kunnallisella
puolella. Tyhmää.
En suosittele Viroon lähtemistä, se vasta kalliiksi voi tulla, jos huono tuuri on. Suomessa sairaaloissa korjataan Viron vahinkoja monissa jutuissa, jotka "piti olla edullisia" ja matkan kokonaishinta nousee kuitenkin lähelle Suomen kustannuksia.
Paljonko muuten hampaanpoisto maksaa kunnallisella ? Anteeksi kun kysyn.
Eikö sosiaalitoimistostakaan irtoa merkittävään terveydelliseen asiaan harkinnanvaraista tukea ?- Eräs_esimerkki
Kopioin tähän esimerkkinä Helsingin hammashoidon taksat:
Suuhygienistin käyntimaksu 8,10 euroa
Hammaslääkärin käyntimaksu 10,40 euroa
Erikoishammaslääkärin käyntimaksu 15,20 euroa
Suun tutkimus, suppea 6,70 euroa
Suun perustutkimus 15,00 euroa
Ehkäisevä hoito 6,70 euroa
Puudutus 6,70 euroa
Röntgenkuvaus 6,70–15,00 euroa
Hampaan paikkaus 15,00–43,60 euroa
Hammaskiven poisto 6,70–43,60 euroa
Hampaan poisto 15,00–29,80 euroa
Eli hammaslääkärikäynnistä kertyy hintaa ensin tuo käyntimaksu ja siihen sitten päälle tehdyn työn mukainen hinta. Kun kysyttiin hampaan poiston hintaa kunnallisella, se voisi olla helpossa tapauksessa 25,40, mutta vaikeammassa tapauksessa voi nousta jopa yli viidenkympin (jos joudutaan ottamaan röntgenkuvakin). - Eräs_esimerkki
Eräs_esimerkki kirjoitti:
Kopioin tähän esimerkkinä Helsingin hammashoidon taksat:
Suuhygienistin käyntimaksu 8,10 euroa
Hammaslääkärin käyntimaksu 10,40 euroa
Erikoishammaslääkärin käyntimaksu 15,20 euroa
Suun tutkimus, suppea 6,70 euroa
Suun perustutkimus 15,00 euroa
Ehkäisevä hoito 6,70 euroa
Puudutus 6,70 euroa
Röntgenkuvaus 6,70–15,00 euroa
Hampaan paikkaus 15,00–43,60 euroa
Hammaskiven poisto 6,70–43,60 euroa
Hampaan poisto 15,00–29,80 euroa
Eli hammaslääkärikäynnistä kertyy hintaa ensin tuo käyntimaksu ja siihen sitten päälle tehdyn työn mukainen hinta. Kun kysyttiin hampaan poiston hintaa kunnallisella, se voisi olla helpossa tapauksessa 25,40, mutta vaikeammassa tapauksessa voi nousta jopa yli viidenkympin (jos joudutaan ottamaan röntgenkuvakin).Ai niin, loppusummista unohtui puudutus, koska käytännössä se tarvitaan aina hampanpoistossa.
- hoonohomma
Kiitos tiedoista !
- Minuaeihoidettu
Kerro, saitko hoitoa ja mitä tehtiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648