Aloitan pian työssä jossa asiakkaan kanssa kontaktissa ollessa pidetään pukua. Käsitykseni alan ammattilaisten pukeutumisesta on tyylikäs. Pukeutumislinja on konservatiivinen kuten esim. pankki-/rahoitus-/tilintarkastus-/konsulttialoilla. Itse käyttelen näin normaalisti farkkuja ja huppareita, joten hyppäys tyyliniekaksi on minulle iso.
Haluaisin vinkkejä sivustoista/blogeista sekä luonnollisesti näkemyksiä teiltä mitä minun kannattaisi ostaa, ja mikä nyt on muodissa ja mitä virheitä pitää välttää. Rahaa ei tolkuttomasti ole vielä vara panostaa, ehkä tonni. Tällä hetkellä omistan yhden siistin mustan puvun, muutaman vanhahkon kauluspaidan ja valikoiman(~10kpl) siistejä kravatteja.
Toivottavasti tästä saadaan keskustelua aikaan.
Haluaisin vinkkejä sivustoista/blogeista sekä luonnollisesti näkemyksiä teiltä mitä minun kannattaisi ostaa, ja mikä nyt on muodissa ja mitä virheitä pitää välttää. Rahaa ei tolkuttomasti ole vielä vara panostaa, ehkä tonni. Tällä hetkellä omistan yhden siistin mustan puvun, muutaman vanhahkon kauluspaidan ja valikoiman(~10kpl) siistejä kravatteja.
Toivottavasti tästä saadaan keskustelua aikaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuvittele muut alastomiksi, niin voit hyvin pukea sen kulahtaneen ja pieneksi jääneen rippipukusi tilaisuuteen kuin tilaisuuteen. No hihat vähän lyhyet, niinkuin housujen lahkeetkin, mutta edelleenkään ei kiristä hartioista. Niin vähän käytetty, ettei teryleenipuvun persusta ja kyynärpäät kiillä vielä kuin silkki, niinkuin noilla vanhemmilla "edustaja keikareilla".
Rippi- ja yopukukin on jo hävitetty. Mutta yksi kulahtamaton ja verrattain hyvin istuva löytyy, eli huomattavasti enemmän kuin sinulla sisälukutaitoa.
Oletteko muuten teettäneet Aasiassa paitoja ja pukuja hyvällä menestyksellä, kesäreissua tässä sinne tai Ameriikkaan suunnittelen. Yhdysvalloista voisi saada miesten muotia kohtuu hintaan.
Muutama+yleinen+kommentti,+takana+noin+25+vuotta+kokemusta+tilintarkastusalalta.
Älä+mene+viimeisimmän+muodin+mukaan+esim.+puvun+leikkauksessa,+vaan+suosi+yksinkertaista.++Liian+muodikas+on+parin+vuoden+päästä+hullunkurinen.
Itse+menisin+ensikertalaisena+johonkin+vähän+"vanhanaikaiseen"+vaateliikkeeseen+ostoksille,+tavoitteena+hankkia+yksi+keskihintainen+tumma+puku,+ja+yhdet+ylimääräiset+housut+varalle.+2-3+valkoista+kauluspaitaa+myös.
Yksi+takki,+kahdet+housut,+kolme+paitaa+on+minun+kokemuksen+mukaan+oikea+suhde,+kun+uutta+ostaa.+Paidat+ja+housut+kuluvat+takkia+nopeammin.
Kiinnitä+huomiota+kankaaseen.+Tunnustelemalla+eri+hintaluokan+pukujen+kangasta+huomaat+eron.
Kun+kauluspaitaa+käytät+päivittäin,+ei+kannata+ostaa+100%+puuvillaa,+On+kyllä+mukava,+mutta+rypistyy+tautisen+nopeasti.+Joku+60/40+tai+80/20+sekoitus+on+helppohoitoisempi.+
Kun+olet+konservatiivisella+alalla,+krakan+on+myö+syytä+olla+hillittu.+Ei+nyt+musta+hautajaiskraka,+mutta+värikkäät+mikkihiirisolmiot+eivät+kelpaa.+Sinisen+sävyt+tai+viininpunainen+on+varmoja+valintoja.
Muista+siisti+vyö,+siistit+lankatut+nauhakengät+ja+jalkaan+tarpeeksi+pitkät+tummat+sukat.+Ei+mitään+liian+lyhyitä,+jotta+paljaat+nilkat+ei+vilku.
Katso,+että+takki+on+niin+suuri+että+povitaskuun+mahtuu+lompsa+ja+kännykkä+,+tai+mitä+sitten+mukana+kannatkin,+ja+silti+takin+napit+menevät+tarvittaessa+kiinni+ja+takki+istuu+hyvin+kuormattunakin.
Kiitokset hyvistä ja asiantuntevista vinkeistä. Taidan poiketa esim. Pohjanheimolla Tampereella.
Talvelle minulla on asiallinen villakangastakki mutta kevät ja syyssesonkiin täytyy jonkinlainen ulsteri hankkia. Puvuissa kokomusta lienee liian synkkä mutta olisiko tumman harmaa tai sininen hyvä ensimmäiseksi työpuvuksi?
Parisian Gentleman blogissa on hyviä ohjeita puvun ja kenkien hankintaan. Kannattaa lueskella sieltä best of pg -osion artikkeleita ennen kuin menee ostamaan pukua, kauluspaitaa ja kenkiä.
Erityisesti tämä artikkeli, 7 asiaa jotka täytyy huomioida puvun (tai irtotakin) istuvuudessa ennen ostamista.
https://parisiangentleman.co.uk/academy/the-well-dressed-rebel-seven-things-to-look-for-in-a-suit/
Valtaosa tavarataloissa myytävistä puvuista (sand, tiger, hilfiger, boss yms) ovat istuvuudeltaan aika kehnoja, on collar gappia ym. ongelmia. Parempia ja hyvin istuvia löytyy esim. Saumasta, bulevardilta, jossa myös myyjät osaavat auttaa löytämään hyvin istuvia pukuja ja irtotakkeja - välttämättä ei tarvitse hankkia edes mittatilauspukua.
Kiitos vinkistä! Tsekkaankin blogin. Kyllä puku pitää hakea rautaiselta ammatilaiselta kivjalkamyymälästä jo ihan asiantuntemuksen ja palvelun takia.