henkinen väkivalta edellisessä suhteessa

Greatfull22

Alkaisitteko miehen kanssa, joka on edellisessä suhteessa käyttänyt henkistä väkivaltaa ja käynyt 3 kertaa myös osittain päälle /uhkaillut ajaen nurkkaan läpsäissen?

8

446

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimuutu

      en ikinä

    • Nyrkitön

      EN koskettaisi edes pitkällä kepillä ihmistä jonka tiedän olevan väkivaltainen!

      Miksi ? Koska en halua typerää ja tarpeetonta draamaa elämääni. En mustelmia, en rikottoja luita, en raiskattua itsetuntoa, en mitään mitä pahoinpitelijä saa aikaiseksi, oikein huolellisesti ja harkiten, tuhoamalla toisen ihmisen. Koska " ei pysty hallitsemaan itseään" - en usko tuohon valehtemaiseen hölynpölyyn.

    • Greatfullggg

      Entä jos se olis ollut vain henkistä väkivaltaa?

    • murjottumieli

      Henkinen väkivalta on vielä pahempaa kuin fyysinen.

    • Heihaloooo

      En alkaisi sellaisen kanssa parisuhteeseen. Luultavasti sellaisen ihmisen kanssa aluksi parisuhde menisi hyvin mutta pidemmässä parisuhteessa alkaa näkyä toisen huonotkin puolet ja jos ne huonot puolet on henkinen tai fyysinen väkivalta niin se ei todellakaan kannata. Sellainen ei ole hyvä tai terve parisuhde. Ja monet ihmiset joilla ei ole kokemusta todellisesta henkisestä väkivallasta, luulevat että fyysinen väkivalta olisi pahempi, mutta henkinen väkivalta jos jokin tuhoaa hyvinvoinnin ja nakertaa itsetunnon palasiksi. Itse olen sen takia mennyt pahaan masennukseen, koska äitini on ollut etenkin henkisestä väkivaltainen sekä fyysisestikkin. Mutta ne tukistamiset, tönimiset, lyömiset eivät ole lähellekkään niin paha kuin se, miten hän sai mut tuntemaan kuin en olisi mitään ja olisi parempi ettei minua edes olisi. Olen ottanut todellisen etäisyyden häneen että oma oloni pääsee parantumaan taas.

    • Niin ja jostaim syystä vaikea uskoa ihmisestä tällaista

    • rööpeliAsialla

      Tottakai!

      Oman yrityksenikin haluan nimenomaan laittaa likoon yrityksen puolesta joka on kiristänyt ja tuhonnut edelliset kumppaninsa.

      Oikea kysymys on tykkääkö saada lättyyn ja tulla alistetuksi vai löytääkö jotain mitä muut ihmiset maapallolla kutsuvat onneksi.....

    • katri34592932

      En ikinä! Mutta usein väkivaltaiset miehet piilottavat menneisyytensä, tai puhuvat eksistään pahaa niin, että tulee heidän olleen kaikissa suhteissaan uhri, ei väkivallan tekijä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      135
      9596
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      118
      7790
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      34
      7614
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      243
      7348
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      112
      6088
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5911
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      49
      5701
    8. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      126
      5633
    9. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      90
      4779
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      33
      3315
    Aihe