Miten ootte tulleet lasten kanssa toimeen, kun ootte olleet au-pairina? Onko tullu kieliongelmia lasten kans ja miten ootte selviytyny niistä(kieliongelmista, jos niitä on ollu)?
Toimeen tuleminen
hani
3480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...sitä tule minkämaalaisten lasten kans vaan toimeen, jos on aiempaa kokemusta tarpeeksi. Itseäni ei tuo pahemmin onneksi jännitä, toivottavasti lapset ei vain ole pilalle hemmoteltuja.
Minun hoidettavat, 4 ja 5 vuotiaat, on niin huippuja jos en tieda jotain sanaa :) Siis ei mun tarvii kun vahan sen tyylinen ilme kereta laittaa naamalle etta hetkonen, mikas se tama olikaan niin ne selittaa sen muuta kautta!! Etta ne hoksaa tosi nopeesti ja ne on niin ihania :) Ja ne tuntee varmasti itsensa jollain lailla tarkeaksi kun saa opettaa toiselle jotain :)
Useammin ongelmat liittyy varmaan aikuisiin kuin lapsiin, jotka on helpompi pitää tyytyväisinä.. sitä paitsi lapsi kiintyy yllättävän nopeasti vieraaseenki :) Kokemuksesta voin sanoa, että lasten kanssa oppii uuden kielen helpoiten, koska ne ei itsekään käytä monimutkaista kieltä. Olin aluksi ihan ummikko 5v lapsen kans, muu perhe kyllä puhui enkkua.. lapsi ei kuitenkaan suuttunu jos en ymmärtäny sitä vaan teki aina parhaansa että sai mut oppimaan :) Englanti on oikeestaan kaikilla suomalaisilla suhteellisen hyvä, joten ainakaan sen käyttöä ei kannata pelätä.