Iltis kertoo eilen Kemi-Tornion käräjäoikeudessa olevasta yrittäjästä. Paikalliset uutiset eivät kerro mitään? Mistähän on kysymys, mikä tämä yrittäjä on ollut?
Mihin liittyy Ita-Sanomissa ollut uutinen
14
643
Vastaukset
- alaberttiketkunen
Tähän se liittyy ja löytyy helposti, mutta sen tarkempi ruotiminen ei ole tämän palstan asia. Oikeus päättää. http://yle.fi/uutiset/3-9581207
- Ihmetyttää
Tähän se liittyy ja löytyy helposti, mutta sen tarkempi ruotiminen ei ole tämän palstan asia. Oikeus päättää. Niin oikeus päättää kyllä asian, mutta on se ihme, kun paikkakunnan lehdet ei mitään kirjoittele asiasta, mutta onhan se tuolta pohjoisen kunnasta Pellosta, että kyllähän se selvisikin. Eikö näitä asioita voi rehellisesti käsitellä, kun syytettynä on talousrikoksista.
- Tilaaseiska
Asiat käsitellään rehellisesti oikeudessa asianomaisten kesken.ei nämä jutut ole tarkoitettu juoruiksi julkisuuteen.seiskass on hyviä juoruja nimillä julkkiksista,lukekaa niitä uteliaat.
- Ymmärrätkö
mikä on JUORU? Juoruhan on pelkkää jonkun mielikuvassa kehittämää ilman totuutta olevaa, tai faktaan lisättyä lisäväritystä.
Faktaahan tuo asia ainakin on! - Allu_K
Ymmärrätkö kirjoitti:
mikä on JUORU? Juoruhan on pelkkää jonkun mielikuvassa kehittämää ilman totuutta olevaa, tai faktaan lisättyä lisäväritystä.
Faktaahan tuo asia ainakin on!"Juoruhan on pelkkää jonkun mielikuvassa kehittämää ilman totuutta olevaa,"
Juoru on totta tai hieman muunneltua totuutta. Täysin perätön tieto sen sijaan on valhetta. Toisten henkilöiden yksityisasioista kertominen on juoruilua.
Uutiseen riittää, että kerrotaan rikos ja siitä saatu saatu tuomio. Henkilöiden nimet ovat talousrikoksesta kertovassa uutisessa yleensä tarpeettomia. Niistä ne juorut vain alkaisivat. Toivottavaa olisi, että jätettäisiin nimet julkaisematta. Eipähän tarvitse ainakaan sukulaisten ja muun perheen kärsiä. Näin on tilanne varsinkin silloin, kun perheessä on lapsia.
- EPPÄILIJÄ
Pötyä pötyä . Suomessa ei esiinni petoksia , verokavalluksia , petoksia , huijauksia , eikä korruptiota . Ei sananvapausen kahlintaa ole myöskään havaittu . Pohjois-Koreassa , eikä Mexikossa myöskään esiinny mainittuja ilmiöitä . Veroparatiisitileistä emme pysty sanomaan mitään , ovat liian kaukana meistä .
- Jhjught
Löytyisiköhän tietoja Pellon sivuilta - kuka tietää ?
- iskikonkurssi
juu pellolainen yrittäjä nainen kyseessä tuomio ei tule olemaan varmaankaan väärä.
- Neutraali.epäilijä
"nainen kyseessä tuomio ei tule olemaan varmaankaan väärä."
Vaikka olisikin nainen kyseessä, se ei takaa, etteikö tuomarille sattuisi virheitä. Epäilen, että tullee olemaan. (Huomaa poikkeava tullee-futuuri.)
- Juoppojarmo
Nimiä vaan pöytään
- Pellonpulju
Saukkoriipi Airi, taisi ruveta hieman ahneeksi.
- Kuokka.Talikko
"Nimiä vaan pöytään "
Jep! Nyt on nimet Nesteen kahvilan nurkkapöydässä (Pohjoisrantakatu). Käy lukemassa sieltä. Nimet on vielä varmistettu pöydän reunaan.Et sitte ite ole käyny kyseisessä Nesteen huoltamolla, kun et edes osoitetta tiedä.
Kannattaa ottaa selvää...
- Mätösäkki
Se pittää heti laittaa nimet tänne.Roistohan on rellestänyt meän rahoilla töhöt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1893449Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen102770Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1102626Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä602459Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942381Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92105Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling401840Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.31819Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue341667- 901531