Mahtavaa, miten uskovaiset ylistävät ateismia:)

trtrtrtr

On hienoa nähdä, miten tälläkin palstalla usein uskovaiset ylistävät ja ihailevat ateismia. Tulen suorastaan liikuttuneeksi siitä. Kuinka usein he samaistavatkaan ateismia mielestään hienoimpaan ja upeimpaan asiaan elämässään, eli uskontoonsa! He sanovat täällä tuon tuostakin: "Ateismi on uskonto".
Olen kiitollinen ja syvästi otettu tällaisesta kunnioituksen ja arvostuksen osoituksesta. Kiitos paljon.

11

172

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusteetonta

      Toiset uskovat taas vähättelevät uskontoaan ja ateismiaan sanomalla, että ateismikin on vain samanlainen perusteeton uskomus kuin heidän uskontonsa. Tajuamatta ilmeisesti koskaan mitä ovat siinä samalla kertoneet siitä omasta uskostaan.

      • erkkivaan

        Ne uskovaiset ovat vaatimatonta porukkaa, niin kuin on kaverini Masa. Kun hän esittäytyy, hän sanoo aina: Masa vaan.


    • johdat.harhaan

      Jopa oli taas avaus. Kyllähän ateismi selvästi uskonnolta vaikutata fanaattisuudessaan, mutta se on HARHAOPPIA. Sen avulla ei saa ikuista elämää eikä pääse taivaaseen. Eikä se ole edes oikea uskonto vaan pseudouskonto, siinä on vain uskontojen huonot puolet, ei ollenkaan niitä hyviä.

      • uskonpohjatontyhmyys

        Minkään uskonnon avulla ei saa ikuista elämää eikä pääse taivaaseen, vaikka säälittävät lapselliset typerykset niin sokeasti luulevatkin. Lapselliset luulot eivät vaan koskaan ole tiedon väärttejä, eikä liene mitään typerämpää ja samalla superhyper-egoistisempaa kuin kuvitella olevansa joku luomakunnan herra ja maailman napa joka ansaitsee vielä ikuisen elämän tämän yhden päälle, vaikka ei selvästikään osaa elää edes tätä yhtä ainuttakaan.

        Uskovat idiootit ne aina kuvittelevat että joku mahtava kaikkivaltias olisi suunnattoman kiinnostunut heidän jokaisesta pierustaan ja pyllynpyyhkimisestään, mikä on niin ääliömäisen typerää omaan napaan tuijottomista kuin vain ikinä voi olla.


      • johdat.harhaan

        NAKKIENSA NUUSKIJA Luterlaiset eivät ole tässä tärkeitä vaikka niitä itsensäpaljasteloitakin kuvaat vatauksessasi. Olipa taas vastaus... LUTERLAISUUS on vain dorkismia ei mitään hyvää sanottavaa niistä varpaidensa nuolijosita suviseuroille tunkijoista.. haluavat vain sek.. en saa sanoa sitä sanaa


    • jumala.on.potaskaa

      Uskovaisten filosofia perustuu suureen luuloon. Siksi he luulevat ateismiakin uskonnoksi, vaikka se on realistinen taju todellisuudesta.

    • enoleateisti

      Aloittajalle. Hyvä että saa positiivista ja kiitollista mieltä mutta eivät kaikki aatekumppanisi taida jakaa kanssasi yhtä avoin purjein iloasi.

      • erkkivaan

        Sarkasmi taitaa olla tuntematon asia...


    • nurkassaseisonta

      joka itsensä ylentää se alennetaan. kuitenkin ateismi on yleensä käyty läpi ja tutkittu huolella
      ennen hengen avautumista. ateismi on punnittu ja kevyeksi havaittu, mutta eihän se vaikuta
      tasa-arvoon millään tavalla

    • johdat.harhaan

      Entä sitten Luterilaisuus? Ettei vaan lie-syys(valhe)

      Työnnetään sormet kasseihin nuuskitaan niita ja imuroidaan slebaansa..

      Luterlaiset nimimerkit väittävät tämän olevan "Kolmiyhteistä PH:n niiskautusta"
      mutta epäilen että nämä ei uskovaiset veljeni Jeesuksessa, ovat kadottaneet sen
      ainoankin rihman pällinsä sisältä, sori vaan ev.lut

    • Vuosituhansien myötä joskus huomataan että kukaan ei voi puhua muusta kuin omasta käsityksestään.... mistäään.
      Katso talitinttiä joka pieksee peilikuvaansa auton parkkipaikalla tai anna pentuksialle peili niin se toimi juuri kuin ihminen, eli luo mielikuvan (uskovasta ateistista ja milloin mistäkin) peilistä päälle hyökkäävästä kissanpennusta.
      Jokainen taistelee tai kiittää omasta käsityksestään käsin. Omien uskomustensa kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      93
      2935
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      47
      2427
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      44
      1208
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1027
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      879
    6. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      244
      778
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      10
      764
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      710
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      648
    10. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      46
      613
    Aihe