"Ratikkakiskojen ääreltä on helppo esittää hinnankorotuksia arjen autoiluun. Autoilijoiden yksisilmäinen kuritus ei kuitenkaan olisi oikeudenmukainen ratkaisu"
Kerrankin asiaa! Valtiovarainministeriön herroja hinnankorotukset eivät paljoa koskisi, mutta miten autoa arjessa tarvitsevat pienituloiset ihmiset, joista Kurvinen puhuu? Nyt tarvitaan suhteellisuuden tajua tähän touhuun! Jos haluatte päästöt alas, niin ei sitä pidä tehdä köyhiä maalaisia kurittamalla.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/219624-kansanedustaja-tyrmaa-ministerion-lausunnon-ei-autoilijoiden-vainolle
Kansanedustaja tyrmää autoilun hinnankorotukset
6
100
Vastaukset
Valtiovarainnavetassa on totuttu lypsämään peltilehmiä. Vaalikarja voi syyttää käytännöstä hyvin pitkälti itseään, jo sieltä väliaikaisen autoveron ajoilta saakka.
- sihtikohdallaan
Nyt on kunnollista! Kurvinen pistäköön valtiovarainministeriön herrat järjestykseen.
- syhhsd
Keskusta on kuitenkin päähallituspuolue ja suurin eduskuntapuolue, jopa liikenneministeri on keskustalainen. Eli kyllä tää autoilijoiden vaino on ihan Keskustan ajama asia. Mielenkiintoista että Keskustan varapuheenjohtajalta tulee tuollaisia kommentteja.
- ÄänestäjissäkinVikaa
On itseasiassa aika huvittavaa tuo valittelu kallistuvasta autoilusta, koska ihmiset itse ovat ne autoilun vastustajat äänestäneet valtaan. Ihmiset ovat nykyään ajattelemattomia kuin Zombiet ja äänestävät eniten sellaisia politiikkoja jotka lupaavat tasa-arvoa, hyvinvointia ja sivistystä.
Tällaiset poliitikot useimmiten ovat yksityistä autoilua vastustavia ihmisiä. Myös sellaiset poliitikot jotka puhuvat paljon ymäristöasioista, ilmastonmuutoksesta, eläinten oikeuksista ovat yleensä yksityistä autoilua vastustavia ihmisiä.
Tasa-arvo=parempi tuloisten ihmisten kurjistaminen köyhien tasolle. itsekkään laiskurin pitämistä yhtä hyvänä, arvokkaana ihmisenä kuin sen ahkeran ja tuotteliaan ihmisen joka toisinaan asettaa henkensä vaaraan työn tai muiden ihmisten vuoksi. Toisinaan enemmistön kurjistamista vähemmistön hyväksi.
Hyvä se on syytellä kaikesta päättäjiä kun ette itse perehdy kunnolla asioihin, ette edes perehdy syvällisemmin siihen politiikkoon jota aiotte vaaleissa äänestää. Ettekä ole yhtään valmiita vähentämään "tasa-arvoa". Todellisuudessa koko tasa-arvo on pelkkää hyvältä kuulostavaa ja epärealismiin pohjautuvaa roskaa mihin vain päät pilvissä elävät "sivistetyt" ihmiset uskovat. Useimmiten tasa-arvoon ja hyvinvointiin luottavat lähinnä ne heikoimmat ja hölmöimmät, laiskimmat yksilöt jotka muuten kuolisivat pois sekoittamasta maailmaa, ihan normaalina osana luonnon valintaa.
Yleisesti libaraalisemmista puolueista löytyy enemmän yksityisen autoilun vastustajia kuin konservatiivisemmisista puolueista.- rhsrsrjsrj
Kerroppa mitä puoluetta pitäisi äänestää halvemman autoilun puolesta?
Maaseutua puolustavan keskustan luulisi olevan hyvä vaihtoehto mutta keskusta onkin rankaissut autoilijoita kaikista pahiten. Keskusta muutenkin pettänyt monet lupaukset, kuten kokoomuskin lupasi, opintotukea ei laskettaisi mutta miten kävikään. Rikkaita puolustavan kokoomuksen tuskin tarvii odottaa puolustavan pienempituloisia autoilijoita, eihän se satojen eurojen autoilun vuosittainen veronnosto kokoomuslaista haittaa kun kyse on rikkaista. Kokoomus vain tykkää kun saa tasaveroja nostettua, säästyy rikkaat progressiiviselta verotukselta. Persut myöntyneet muiden hallituspuolueiden vaatimuksiin kunhan saavat ihmisryhmiä syrjivät ehdotuksensa läpi, kuten vaikka pakkoruotsin poiston kokeilu.
Vihreät ja vasemmistoliitto toki nostaisivat myös autoilun verotusta ja kunnolla, heidän mukaanhan kaikkien pitäisi olla jotain suurkaupunkilaisia nykyään.
Itse näen SDP ja RKPn ehkä ainoina järkevinä vaihtoehtoina. SDP ainakin tähän asti huomioinut vähävaraisetkin jotka ei asu suurkaupungeissa, RKP taas sivistyneempi ja järkevämpi vaihtoehto oikeiston äänestäjälle verrattuna vaikka kokoomukseen.
- JuhaPipilä
Elkaminani vaatii vain verta ja hikeä kulkeakseen zeesus sentään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311021
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452473- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6916