M.Kankaanniemi: Syntikäsitys on muuttunut ja

IsoKirjanLGBTagenda

homot toivotetaan jo tervetulleiksi pastorien toimesta helluntaikirkkoon. Pastori Matti Kankaanniemi kertoi YLEn Horisontti-ohjelmassa tuntevansa helluntaipastoreita, joiden näkemys poikkeaa perinteisestä kristillisestä käsityksestä suhteessa homoseksualisuuteen ja että helluntaiseurakunnissa on järjestetty keskustelutilaisuuksia homoteologiasta (sen muuttamisesta).

4

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linkatus

      Linkki ohjelmaan

    • Piti_lähteä

      Kysyin sähköpostilla helluntaiseurakuntamme kahdelta vanhimmistoveljeltä ja yhdeltä pastorilta tästä homokysymyksestä. Yksikään ei suostunut vastaamaan mitään asiassa.

      Jätin tuon seurakunnan. Ei ole minun uskoni mukaista, etteivät hengelliset johtajat uskalla siteerata Paavalia (1.Kor.6:9-10)

      • Houstoninperintö

        Moni pastori pysyy vielä kaapissa, koska pelkää kymmenyksiä maksavien seurakuntalaisten reaktiota. Hillsong-sukupolvi ei maksa kymmenyksiä, vaan osallistumismaksuja erilaisiin tapahtumiin ja seminaareihin. Tälle uudelle sukupolvelle on ihan sama onko pastorilla mielipiteitä tai ajatustoimintaa, jos vain bileet ovat hyvät ja maksava asiakas viihtyy.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      52
      4548
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      149
      4197
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3832
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3800
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      43
      3625
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      77
      3453
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3021
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2875
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2696
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2404
    Aihe