Olet tehnyt tällä palstalla paljon syntiä ja silti väität vaeltavasi valkeudessa. Seuraavassa typistetty lista synneistä, joita olet palstalla harjoittanut. Ensimmäisen jo poistatit, joten tässä tulee toinen:
- olet suositellut kovia kokeneelle naiselle pölynimurin käyttämistä itsetyydyttämiseen
- olet nimitellyt muita kusipäiksi
- olet solvannut muutenkin monin tavoin muita kirjoittajia vuosien varrella
- olet osoittanut voimakasta halveksuntaa muita kohtaan, joka sekin on Raamatun mukaan syntiä
- olet halveerannut Jeesuksen sovitusverta lukuisia kertoja, jatkuvasti
- olet pilkannut apostoleja, mikä on sinun lempisyntisi
- jne, jne, jne
Kaikki tämäkö on sinun mielestäsi valkeudessa vaeltamista?
- olet suositellut kovia kokeneelle naiselle pölynimurin käyttämistä itsetyydyttämiseen
- olet nimitellyt muita kusipäiksi
- olet solvannut muutenkin monin tavoin muita kirjoittajia vuosien varrella
- olet osoittanut voimakasta halveksuntaa muita kohtaan, joka sekin on Raamatun mukaan syntiä
- olet halveerannut Jeesuksen sovitusverta lukuisia kertoja, jatkuvasti
- olet pilkannut apostoleja, mikä on sinun lempisyntisi
- jne, jne, jne
Kaikki tämäkö on sinun mielestäsi valkeudessa vaeltamista?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jos tämän karvaan totuuden lukeminen hirvittää sinua Teuvo niin paljon, että sen poistatat, niin voin kyllä kirjoittaa sen uudelleen. Mielestäni on kohtuullista, että saat lukea omista synneistäsi, kun olet niin ahkera tekemään listoja toisten synneistä.
Kerrankin joku sanoo asiat niin kuin ne ovat!
Niinpä!
Ja mikä pahinta, Teuvo herjaa Armon Henkeä päivittäin, yleensä sovitusveren herjan kautta.
Tuo lista on todellakin suppea versio.
"Muutamien ihmisten synnit ovat ilmeiset ja joutuvat ennen tuomittaviksi, toisten taas seuraavat jäljestäpäin;"
1 Tim 5:24
Täyttävät täydellisesti Jumalan ja hänen Poikansa tahdon:
"Kun minä sanon jumalattomalle, että hänen on kuoltava, asetan sinut vastuuseen hänestä.
Ellet sinä puhu hänelle, ellet varoita häntä hänen jumalattomuudestaan pelastaaksesi hänet, hän kuolee syntiensä tähden -- ja hänen kuolemastaan minä vaadin tilille sinut."
Tähän Saatanan valossa vaeltamiseen ei kukaan teistä tule minua saamaan:
"Mutta se, mikä tulee suusta ulos, on lähtöisin sydämestä, ja se saastuttaa ihmisen."
"Minun sydämestäni ei ainakaan löydy muuta kuin syntiä ja saastaa, mutta silti saan olla Jeesuksen verellä puhtaaksipesty syntinen."
"Valehtelija Teuvo Suni, Sinähän puhut täyttää sontaa ja valhetta ja tuota väität Pyhän Hengen sinulle valaisseen. Armeijassa epäonnistuit, Hengellisellä alueella yritit menestyä, mutta sielläkin epäonnistuit myöskin. Seisot nyt elämäsi raunioilla."
Erittäin hyvin ovat Voitto Ramulta saamasi paskapuun siemenet alkaneet tuottaa mehukkaita hedelmiä myös sinun hoidossasi:
"Paskat Teuvo!"
"Oih saatanan orja ... ylempääkin sen saa selville mutta muutenkin olet täysin naurettava valehtelija muiden kirjoituksia hyväksikäyttäen oleva paskiainen !"
"Olet täysi paska kuten saatanakin pahojen ominaisuuksiensa kanssa kuten moni ihminenkin!!!! "
"Hyi vittu , hyi vittu .... oksetat ylimielisyydelläsi ja tuomitsemisellasi !!!! Jumalan oma ei tuollaista tee ja sen tiedän !"
"Onko se aivopieru sellainen pieru, joka on valhetta mutta tuoksuu totuudelta?"
"Melkoiselta paskakasalta vaikutat. Oletko uudestisyntynyt perkeleen perseestä?"
"Haista pitkä paska valehtelija."
"Sanasi arvo on yhtä paljon kuin toissavuotinen pieru, pelkkää sanahelinää."
"hän vie sinulta totuuden tajun Sen jälkeen tunnet vain paskan hajun"
"piiitkä paska
Kerro osoitteesi, jospa tulisin sinne sitä haistelemaan."
"Teuvon tekstit ovat syvällisiä!
Sillä ne ovat syvältä perseestä."
"Nään rakas paskassasi puolukoita, ja persesilmässäsi pisamoita."
"ÄläPuhuPaskaaTeuvo"
"Olet kyrpäJooseppi."
"Noutaja se tulee Teuvollekin. Porstuassasi kohta kolisee lähdön äänet.
On aika tehdä valmisteluja. Katkera huutosi ei hyvää lupaa sinulle, vanhus."
"Teuvo heiluu jo haudan partaalla.
Onnitelkoot ken haluaa ."
Teuvo se naki viime viikolla unessansa nakuja, oli siina mustia kissoja ja saatanoita.
Nain nakuja, nain nakuja viime yona huusi Teuvo!
Teuvo Siitin: Kiitätkö sinä isääsi siitä että hän siitti sinut äpärälapseksi?
Sinulla lienee palstalla joku vihamies? En yhtään ihmettele, sillä niin raakaa ja raskasta vihanpitoa sinä olet ainakin jo vuosikymmenen ajan palstalla pitänyt. Itse en sinua vihaa, mutta olen kyllä kritisoinut monia sinun epäraamatullisia väitteitäsi.
Jos sinulla on eturauhasen syöpä, niin herää jo ja ala tekemään aitoa ja vilpitöntä parannusta, kun sinulla vielä hetken aikaa siihen on!
Tekikö aamuitkut hyvää Sutki?
Lopettakaa, ei teitä kukaan armahda, itse vastaatte omista sanoistanne.
Teitä on huijattu kirkon toimesta, se oppi on pelkkä elinkeino pappissäädylle.
Kyllä nimenomaan armosta on kysymys, Jeesuksen armosta. Ilman sitä ei kenelläkään ole mitään mahdollisuutta.
Niinpä. Olemme nk. kristityssä maassa ja edelleen on monella epätietoisuutta siitä, mitä Jeesus on puolestamme tehnyt.
Ei Jeesuksella ole mitään anteeksiannettavaa, mutta Juudaksella on. Juudaksen nimen te olette häpäisseet.
Joskus ani harvoin, joku puhuu tottakin tällä huu haa palstalla.
Muuten vaan kysäsen , mitäpä mieltä Jeesus on, jos näkis paskannetun raamatun.
Kuulepa, mietipä sitä ihan itse tykönäsi. Käytä vaikka loppuelämäsi kysymyksesi parissa, niin ehkäpä saat siitä elämällesi tarkoituksen.
Niinpä!
Hyviä kysymyksiä. Vastausta vaille jäi.
Nuo synnit, joita Teuvo on harjoittanut pyyhitään pois, kun hän kääntyy Jeesuksen puoleen, armahdusta anoen.
Armon hengen herjaa mitä Teuvo harjoittaa koko ajan ei ole mahdollista pyyhkiä pois edes uhriverellä. On onni että Teuvo ei sitä paatumukseltaan ainakaan vielä tajua. Mitä tapahtuu jos Teuvo tulee sen tajuamaan? Itsetuhoko?