Mitä mieltä seuraavasta: miehellä oli suuret juhlat, johon oli kihlattunsa hyvissä ajoin kutsunut. Kyseinen nainen oli tehnyt paljon valmisteluja asian eteen (mm. ostanut tilaisuuteen sopivat vaatteet, lahjan, kampaaja ym..)
Kuitenkin muutamaa päivää ennen juhlia pyysi, että kihlattu tulisikin vasta juhlien jälkeen, seuraavana päivänä. Ei siis itse juhliin.
Juhlissaan oli vain vieraile selittänyt, että kihlattu on "mökömököpuussa."
Siis mitä ihmettä tuossa tapahtui???
Kuitenkin muutamaa päivää ennen juhlia pyysi, että kihlattu tulisikin vasta juhlien jälkeen, seuraavana päivänä. Ei siis itse juhliin.
Juhlissaan oli vain vieraile selittänyt, että kihlattu on "mökömököpuussa."
Siis mitä ihmettä tuossa tapahtui???
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kihlattu oli siis kiukutellut tai käyttäytynyt huonosti ennen juhlia. Siksi mies ei halunnut naista paikalle, juhliaan pilaamaan.
Sitä en kyllä ymmärrä, että jos kihloissa ollaan ja naimisiin ollaan menossa, niin eikä näistä asioista pitäisi puolin ja toisin voida puhua?
No kun ei ollut mitään sellaista.
En kai siinä tapauksessa tätä niin ihmettelisikään..
Odotankin tilaisuutta puhua, kunhan vaan järjestyy..
Mies on patologinen sählääjä.
hm....
kokemusta on, olsko uskontö-politiikka-terveys-talous- akselin ongelma
- joskus netin treffipalstalle kaverien kanssa laadin juttuseuraa etsiväksi itseni
- vastauksiakin löytyi mm iäkäs psykiatri, leskimies - koskaan ei tavattu, mutta kintereilläni hiippaili joku tuntematon pitkään - oli noissa kv' poiisin rikoksista epäityjen luettelossa etsintäkuulutettuna 25-30 amerikalaisnaisten murhsta - taisi sitten jäädä kiinnikn Suomessa-
- sekin pohjoissuomalaisna lääkärinä esiintynyt. Onhan nitä kai joka ammattalueella pedo-raiskaajia ja mrhaajiakin - joten jäitä vaan hattuun vaikka veisivät ensteks rahapussin ja mummukaisen veskan henkilöpapereineen.
Täytyy myöntää että ei ole oikein jos olet kihlattu. Mikä syynä ettei halua sua esitellä toisille? Normaali parisuhde niin yhdessä ollaan juhlissa. Varsinkin omissa. Kihloissa olet miehen kanssa joka ei halua sua esitellä läheisilleen? Ei ole normaalia kyllä. Se minkä minä muodostan kuvitelman parisuhteesta silloin yhdessä myös ollaan ja tutustutaan läheisiin ja kavereihin. Oisko kyseessä salakihlat? Mene juhliin vaan ilmesty tyylikkäänä ja esittele itsesi kihlattuna katso reaktio mikä miehellä.
Ymmärrän jos nainen tutustutetaan miehen läheisiin mutta miks kavereihin. Avovaimoni (kihlattuni) ei ole koskaan sinällään halunnut olla tekemisissä kavereideni kanssa enkä minä hänen kaveripiirinsä kanssa.
Häh? Enpä ole moisesta älyttömyydestä ennen kuullutkaan. Jos olisi osunut kohdalleni, mies saisi kenkää. En taatusti vaivautuisi menemään seuraavana päivänä, enkä enää koskaan.
Mitä? asiasta keskustellaan kun tilaisuus siihen järjestyy??
Jopa on outoa kihlaparin välillä. Luulisi että kun puhelin on keksitty, autot kulkee, viestintävälineitä on vaikka huru ja mycket, tilaisuus järjestyisi heti.
Taustana minä olen aloittanut seurustelusuhteen kirjeitse 1970-luvulla ulkomaalaisen miehen kanssa. Paperikirjeet kulkivat noin viikossa, mutta puhelimessa puhuttiin joka ilta, huolimatta siitä, että puhelinlaskut olivat aivan kauheat. Kun rakkautta on molemmin puolin niin silloin puhutaan.
Kuinka pitkään olette seurustelleet kasvokkain (ei siis netissä eikä facessa)?
Asutteko yhdessä, tai onko yhteenmuutosta ollut puhetta?
Miten ihmeessä mies kohtelee kihlattuaan? Tule seuraavan päivän aikana käymään? Hei haloo! Meinaatko kihlattuna tyytyä tuollaiseen? Mikä syynä ettei halua sua paikalle? Laita kuule mies vastaamaan syy tuohon. Kertoo se kyllä kun suoraan kysyt. Häpeääkö sinua vai mikä syynä ettei halua sua paikalle? Sinä vielä valmistaudut tuolla kaikella ja mies tietää sen. Aika typerä kuvio kyllä. Minä tekisin samoin kuten tuolla aikaisemmassa kehotus menisin upeana paikalle ja esittelisi itseni samalla näkisin miten mies reakoi. Sanoisin miehelle jos kehottaa tulemaan vasta seuraavana päivänä että katsotaan miten kerkiän voi olla että tulen samana päivänä kun oikeat juhlat. Siinäpä mies tilanteessa miettien milloin tulet paikalle. Ei kihlattua salata tai estellä tulemasta ilman hyvää syytä.
Epärehellinen se on selkeästi. Taidat itsekin tietää olevasi salainen kihlattu ja juhlissa tietysti upea vaimo rinnalla esiintyen hyvin. Kai tästä ymmärrät ettei vaihda sinuun vaan pitää upeamman vaimonsa joka on esitys kelpoinen juhlissa. Sulla taas tuota kelpoisuutta ei ole.
Olette kihloissa, ettekä asu yhdessä??
Ikinä en kihlautuisi ennenkuin olisin miehen kans ensin asunut jonkin aikaa, että tuntisin hänet TODELLA kunnolla.
Tosi paskasti tehty. En edes harkitsi anteeksiantoa, ero tulisi ja heti.