Miksi jääkiekko selostajat on miehiä?

Sinkkumies---

Eikö naiset osaa selostaa. Kuuntelisin mielummin naista kun tuota mika saukkosta.

19

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiltti-ja-kunnollinen

      Ei naiset tiedä jääkiekosta mitään muuta kun että ne pelaajat tienaa hyvin

      • lapsellisetmiehet

        En tiennyt sitäkään. Ei voisi vähempää kiinnostaa.


    • ihquaihqua

      Itsekkin kuuntelisin mieluummin naisselostajaa.
      Mutta vain jos se ei ala huutamaan tai kirkumaan maalin tullessa.

      • no-huutavat

        Sori vaan mutta mitä muuta miesselostaja tekee kun huutaa maalin tullessa. Voi vuodattaa jopa muutaman kyyneleen. Kiva tietenkin nähdä inhimillisyyttä miehen mielessä. Edes jääkiekon puitteissa. :))


    • Jos haluat kuulla naisten kirkumista niin käy kiskasemassa kadulla vastaantulevan tytön housut kinttuihin.

      • Sinkkumies---

        No niille riittää jo naamani näkeminen.


    • asioistatietävätaho

      Ei naiset mitään osaa selostaa.

      • asioistatietävätaho

        Paitsi tietysti sitä kuka heitä on taas pannut ja missä asennossa ja kuinka suurella kyrvällä.


      • hahhhaaaaa
        asioistatietävätaho kirjoitti:

        Paitsi tietysti sitä kuka heitä on taas pannut ja missä asennossa ja kuinka suurella kyrvällä.

        No jo tuli kyrpä kuvioihin mukaan jopa jääkiekossa. Taitaa oikeasti olla miehilläkin puhe siitä mistä puute.


    • 1217

      Taitoluistelua, telinevoimistelua ynm. mielenkiintoista juontaa nainen.

    • kendojanarin.anus

      Kuuntelisit siis mieluummin vaikka Anu Saukkosta selostamassa kendoa?

      • Anonyymi

        Olet kyrpäläjä ja persreikäidiootti potkupallohuarraaaaaa! Vitun millipippeli! Lätkä jyrääääää! Paljon vauhdikkaampaa ja viihdyttävämpää kuin potkupallopersereikääääää! Potkupallo on vitun tylsää keskialueen hinkkausta. Ei vetoja, ei hyökkäyksiä, pelkkää paskaaaaa!!!!!

        Itse aiheeseen: ei todellakaan naisia selostajaksi, ei edes kommentaattoreiksi tai studioon! Korkeintaan kaukalonlaitatoimittajiksi. Laura Ruohola oli ihana omana aikanaan siinä hommassa.


    • Urheiluselostaminen on vähän jakaantunut sukupuolittain eri lajeihin. Miehet selostaa vaikka jääkiekkoa, hiihtoa ja jalkapalloa ja yleensä myös yleisurheilua ja naiset taitoluistelua ja ehkä esteratsastusta. En tiedä miksi näin on, mutta tällaista olen havainnut katsoessa vaikka talvi-ja kesäolympialaisia.

    • Tosin nyt viimeksi talviolympialaisissa oli myös naisia kommentoimassa studiossa jääkiekkoa (sekä miesten että naisten). Selostaja oli sitten mies. Vai oliko kaksi miestä?

    • Naiset kiinnittävät huomionsa vääriin asioihin. Jääkiekossa saattaisivat kehua keskushyökkääjän viriilisyyttä tai maalivahdin persettä. Odotettavissa olisi myös spekulaatioita eri pelaajien parisuhdekuvioista.

      • Vaimo katsoo jääkiekkoa ja selostaa...


    • Anonyymi

      Siitä sitten tuotantoyhtiölle viestiä ja pyyntöä naisselostajasta. Kun tarpeeksi moni pyytää niin kyllä se pyyntö toteutetaan.

    • Anonyymi

      Joo olisi kuvaavaa, kun alkaisivat puhumaan, et se ja se pelaaja ovat komeita, heidän kanssa olis varmaan kiva viettää iltaa ja miksei enemmänkin. Itse peli jäisi sivujuoneksi ja vähemmälle huomiolle. Sit ne korkuiset korkealta ja kovaa, kun tulee tai meinaa tulla maali. Uskottavuus?

    • Anonyymi

      Onhan niitä urheiluselostajina naisia. Huvittavaa, että joka paikassa missä naisia ei juuri ole, pitää aloittaa sovinistinen vähättely. Kunnes sitten niitä naisia alkaa olemaan sielläkin, alkaa parku, että pitääkö naisia joka paikkaan tunkea jne.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11778
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5126
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3855
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      49
      1844
    Aihe