Miksi jääkiekko selostajat on miehiä?

Sinkkumies---

Eikö naiset osaa selostaa. Kuuntelisin mielummin naista kun tuota mika saukkosta.

19

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiltti-ja-kunnollinen

      Ei naiset tiedä jääkiekosta mitään muuta kun että ne pelaajat tienaa hyvin

      • lapsellisetmiehet

        En tiennyt sitäkään. Ei voisi vähempää kiinnostaa.


    • ihquaihqua

      Itsekkin kuuntelisin mieluummin naisselostajaa.
      Mutta vain jos se ei ala huutamaan tai kirkumaan maalin tullessa.

      • no-huutavat

        Sori vaan mutta mitä muuta miesselostaja tekee kun huutaa maalin tullessa. Voi vuodattaa jopa muutaman kyyneleen. Kiva tietenkin nähdä inhimillisyyttä miehen mielessä. Edes jääkiekon puitteissa. :))


    • Jos haluat kuulla naisten kirkumista niin käy kiskasemassa kadulla vastaantulevan tytön housut kinttuihin.

      • Sinkkumies---

        No niille riittää jo naamani näkeminen.


    • asioistatietävätaho

      Ei naiset mitään osaa selostaa.

      • asioistatietävätaho

        Paitsi tietysti sitä kuka heitä on taas pannut ja missä asennossa ja kuinka suurella kyrvällä.


      • hahhhaaaaa
        asioistatietävätaho kirjoitti:

        Paitsi tietysti sitä kuka heitä on taas pannut ja missä asennossa ja kuinka suurella kyrvällä.

        No jo tuli kyrpä kuvioihin mukaan jopa jääkiekossa. Taitaa oikeasti olla miehilläkin puhe siitä mistä puute.


    • 1217

      Taitoluistelua, telinevoimistelua ynm. mielenkiintoista juontaa nainen.

    • kendojanarin.anus

      Kuuntelisit siis mieluummin vaikka Anu Saukkosta selostamassa kendoa?

      • Anonyymi

        Olet kyrpäläjä ja persreikäidiootti potkupallohuarraaaaaa! Vitun millipippeli! Lätkä jyrääääää! Paljon vauhdikkaampaa ja viihdyttävämpää kuin potkupallopersereikääääää! Potkupallo on vitun tylsää keskialueen hinkkausta. Ei vetoja, ei hyökkäyksiä, pelkkää paskaaaaa!!!!!

        Itse aiheeseen: ei todellakaan naisia selostajaksi, ei edes kommentaattoreiksi tai studioon! Korkeintaan kaukalonlaitatoimittajiksi. Laura Ruohola oli ihana omana aikanaan siinä hommassa.


    • Urheiluselostaminen on vähän jakaantunut sukupuolittain eri lajeihin. Miehet selostaa vaikka jääkiekkoa, hiihtoa ja jalkapalloa ja yleensä myös yleisurheilua ja naiset taitoluistelua ja ehkä esteratsastusta. En tiedä miksi näin on, mutta tällaista olen havainnut katsoessa vaikka talvi-ja kesäolympialaisia.

    • Tosin nyt viimeksi talviolympialaisissa oli myös naisia kommentoimassa studiossa jääkiekkoa (sekä miesten että naisten). Selostaja oli sitten mies. Vai oliko kaksi miestä?

    • Naiset kiinnittävät huomionsa vääriin asioihin. Jääkiekossa saattaisivat kehua keskushyökkääjän viriilisyyttä tai maalivahdin persettä. Odotettavissa olisi myös spekulaatioita eri pelaajien parisuhdekuvioista.

      • Vaimo katsoo jääkiekkoa ja selostaa...


    • Anonyymi

      Siitä sitten tuotantoyhtiölle viestiä ja pyyntöä naisselostajasta. Kun tarpeeksi moni pyytää niin kyllä se pyyntö toteutetaan.

    • Anonyymi

      Joo olisi kuvaavaa, kun alkaisivat puhumaan, et se ja se pelaaja ovat komeita, heidän kanssa olis varmaan kiva viettää iltaa ja miksei enemmänkin. Itse peli jäisi sivujuoneksi ja vähemmälle huomiolle. Sit ne korkuiset korkealta ja kovaa, kun tulee tai meinaa tulla maali. Uskottavuus?

    • Anonyymi

      Onhan niitä urheiluselostajina naisia. Huvittavaa, että joka paikassa missä naisia ei juuri ole, pitää aloittaa sovinistinen vähättely. Kunnes sitten niitä naisia alkaa olemaan sielläkin, alkaa parku, että pitääkö naisia joka paikkaan tunkea jne.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4472
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      116
      4142
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      169
      3201
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2567
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      25
      2517
    6. 165
      2440
    7. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2439
    8. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      31
      2375
    9. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      58
      2360
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2122
    Aihe