Tietoa asiasta. http://yle.fi/uutiset/3-9596506
Mitä on myytävä ennen kuin saa toimeentulotukea
kdxchgfsz
10185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kaikki säästöt sijoitat hallintarekisteriin. Se on sitten ihan normaalia toimintaa vaihtaa jälkikäteen sijoittajan nimeksi vaikka Juha Ruits Panamasta ja maksaa kaikki voitot verottamasti Panamaan. Saat sitten Ruitsin pankkikortin käytöösi, jolla voit ostella kaikkea kivaa.
Mä olen kokeillut myydä itseäni, huonoin tuloksin.
Et saa omistaa mitään, ja olet valtion omaisuutta jos olet toimeentulotuella.
Jari Lindströmi on tekemässä poliittista itsemurhaa
Jos asuu syrjäkylillä, niin kannattaa ensimmäiseksi myydä juuri se muutaman satasen arvoinen auto, niin ei voi taatusti käydä töissä vaikka saisikin vielä jostain kauempaa töitä.
Riittää että siirtää sen jonkun muun nimiin. Näin ei tartte mennä töihin, mutta pääsee hakemaan kirkolta kaljaa.
Mitä työkkäri sanoisi, jos tarjoisi te-neuvojalle rahaa vastaan petiä? Varmaan moni sitä tulee kokeilemaan? Ehkä myös Eduskuntaan voisi mennä kaupittelemaan, niin selviäsi, miten työttömyydestä porukka koittaa selvitä.
Kannattaa siirtää kaikki kiinteä omaisuus naapurin nimiin ja vuokrata lisäksi vieläpä oma autopaikka naapurille ilmaiseksi, niin edes autopaikan vuokratuloja ei voida katsoa ansioiksi.
Oma ihmisarvo.
Ilmoittaa tulevans paperitonna sotaisilta tantereilta tai
ylikansoittaneensa afrikasta.